Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov

Približne 63 % Slovákov cestuje do práce kratšie ako 30 minút, čo je dohromady menej ako hodina denne.

Zároveň by tretina Slovákov chcela tráviť s blízkymi viac času. Ak sa nedá ukrojiť z času stráveného prácou, možnosťou je poobzerať sa po pracovisku s dobrou dopravnou dostupnosťou.

Kde strácame čas?

Takmer dve tretiny Slovákov nestrávia na ceste do práce alebo z nej viac ako polhodinu, ďalších 29 % strávi cestovaním niečo medzi 30 až 60 minútami a 8 % opýtaných uviedlo, že cestuje za prácou viac ako 60 minút. Z prieskumu nadácie Eurofound tak vyplýva, že veľká časť Slovákov strávi na ceste do práce a späť denne minimálne hodinu. Závisí to od priemernej vzdialenosti bydliska od miesta výkonu práce, ale aj od kvality dostupnej infraštruktúry v danom meste/regióne. Pracovný psychológ Filip Ambróz vraví, že „dobrá dopravná dostupnosť ovplyvňuje čas, ktorý trávime cestovaním do práce a z práce, a tým aj mieru konfliktu medzi prácou a osobným životom, Work-Life-Balance, ktorú pociťujeme.“

Až 32 % Slovákov pracuje viac ako 40 hodín týždenne. Napríklad vo Fínsku je počet odpracovaných fhodín za týždeň výrazne nižší, iba 18 % Fínov pracuje viac ako 40 hodín. Ambróz dodáva, že „nedostatok času vedie k pracovnému stresu a pracovnej nespokojnosti a tiež k nižšej kvalite práce. Ak zamestnanci získajú nejaký čas dobrou občianskou vybavenosťou na pracovisku alebo v jeho blízkosti, môže to mať pozitívny dopad na spomenuté oblasti a celkovú životnú spokojnosť.“ Ľudia sa totiž sťažujú na nedostatok času nielen v práci, ale aj v súkromí.

Až 57 % Slovákov si v práci môže vybrať alebo zmeniť poradie úloh

Kým čas strávený prácou si mnohí nevyberú, môžu si zvoliť, ako blízko mestských centier chcú bývať a podobné voľby robia aj zamestnávatelia. Často ľudia čas, ktorý ušetria napríklad cestovaním, nevenujú len svojim osobným záujmom, ale aj práci. Pracovný psychológ zdôrazňuje, že „mnohých z nás to, čo robíme, baví a radi vymeníme čakanie v dopravnej špičke alebo na autobusovej zastávke za čas, v ktorom by sme mohli niečo užitočné spraviť.“ Zamestnanci by uvítali väčšiu ústretovosť zamestnávateľov vo flexibilite pracovného času, pohyblivý začiatok pracovnej doby alebo možnosť vybaviť si osobné veci počas práce.

V práci strávime viac času ako s rodinou

Zároveň by však Slováci chceli tráviť viac času s blízkymi. Kým v práci trávia približne 8 hodín, s rodinou je to podstatne menej. Čas, ktorý by sme inak venovali rodine, športu, priateľom či oddychu, strávime na cestách. Ambróz hovorí: „Napríklad starostlivosťou o deti trávime menej ako dve hodiny denne. Dobrá lokalita pracoviska, spolu s dobrou infraštruktúrou môže zamestnancom skrátiť čas dochádzania aj o 30 minút denne.“ S deťmi by tak mohli tráviť až o štvrtinu času navyše, a to už je zmena, ktorú pocítime. Vďaka tejto zmene môžu byť zamestnanci spokojnejší, pretože napríklad až 37 % ľudí uvádza, že by s rodinou chceli tráviť viac času.

Všetko na jednom mieste

Ideálnym pracoviskom sa tak javia kancelárske veže Polus Towers, ku ktorým sa možno pohodlne doviezť hromadnou dopravou alebo autom z ktoréhokoľvek kúta Bratislavy. Neďaleko budov sú zastávky električiek a autobusov, vrátane pravidelných liniek z neďalekých obcí, železničná stanica sa nachádza vo vzdialenosti 7 minút pešou chôdzou a v najbližšom okolí sa dá nájsť množstvo parkovacích miest. V nákupnom centre Polus City Center, ktoré je priamo prepojené s Polus Towers, sa nachádzajú desiatky obchodov a služby, ako sú kaderníctva, čistiareň, banky, pošta, kľúčová služba či detský kútik. Ani zdržanie v práci nie je prekážkou stráviť príjemný čas s rodinou v nákupnom centre, na športoviskách či na detskom ihrisku na Kuchajde, keďže sa blízki jednoducho dopravia priamo k vežiam.

Blízke okolie ponúka množstvo príležitostí na rôzne druhy športov, priamo v centre sa nachádza fitness centrum, otvorené 16 hodín denne, neďaleko je krytá plaváreň Pasienky, tenisové kurty a zimný štadión. Vďaka sprchám v administratívnych budovách Polus Towers si ešte pred prácou možno užiť ranný beh okolo Kuchajdy a naštartovať tak úspešný deň. Ako uzavrel Country Manager Operation Slovakia spoločnosti IMMOFINANZ, Peter Očovan, „zamestnávatelia už dnes majú možnosti výberu pracoviska s dobrou dostupnosťou, a zároveň môžu uľahčiť život zamestnancom v bežných povinnostiach a poskytnúť im možnosť relaxu. Kancelárske veže Polus Towers prinášajú zamestnancom takéto benefity v zmysle princípu Work-Life-Balance.“

tasr

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *