Vítanie vtáčích poslov jari 2024 v Arboréte Borová hora

Dňa 3. apríla 2024 sa v Arboréte Borová hora uskutoční tradičné „Vítanie vtáčích poslov jari“ (19. ročník). Podujatie odborne garantujú pracovníci Ústav ekológie lesa SAV Zvolen pod gesciou RNDr. Antona Krištína a doc. Miroslava Sanigu, rôznymi aktivitami sa budú prezentovať  pedagógovia a študenti zo Strednej odbornej školy lesníckej (SOŠL) z Banskej Štiavnice a pracovníčky CHKO Poľana.

Podujatie je každoročne sprievodnou akciou otvorenia sezóny v Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene. Oficiálne ju otvára riaditeľ arboréta za zvukov slávnostných signálov trubačov SOŠL. Odborní garanti zanietene a pútavo oboznámia návštevníkov arboréta so životom, správaním a migračnými cestami našich lietajúcich súputníkov a budú diskutovať na rôzne témy v súvislosti s vtákmi, ich biológiou, ekológiou a významom v prírode.

Odmenou im bude možnosť vypúšťať okrúžkované vtáky späť do prírody. Záujem vzbudia aj ukážky výcviku dravých vtákov, animácie hlasových prejavov vtákov počas dňa, ukážky vtáčích búdok, rôzne environmentálne hry a aktivity, ktorými sa prezentujú pedagógovia a študenti z Banskej Štiavnice a pracovníčky CHKO Poľana.

Počas minuloročného podujatia sa odchytilo 15 druhov vtákov v počte 52 exemplárov, čím sa tento ročník aj napriek nepriaznivému počasiu zaradil k vydarenejším z hľadiska biodiverzity vtákov. Niektoré druhy sa chytili aj opakovane, z minulých rokov (napr. sýkorka hôrna z roku 2021 a i.), čo len dokumentuje význam arboréta ako vhodného biotopu pre vtáctvo.

Program začína od 08.00 – 12.00 hod.

Všetci ste srdečne vítaní!

Technická univerzita vo Zvolene, Ján Lichý

Pozri tiež

Lesáci v Banskej Štiavnici sa učia na super-moderných strojoch, využívajú aj lanovku

Špičková lesnícka technika, nové odborné učebne či multifunkčné ihrisko.  To všetko získala Stredná odborná škola …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *