Výroba legendárnych máp oslavuje 75. výročie od svojho vzniku

Vojenský kartografický ústav (VKÚ) Harmanec bol založený v roku 1948 a odvtedy sa zameriaval najmä na vojenskú produkciu máp.

Topografické vojenské mapové diela boli do 80. rokoch prísne utajované. VKÚ Harmanec fungoval na vysokej odbornej úrovni a jeho pracovníci boli skúsení kartografi, geodeti a inžinieri. Bol významnou inštitúciou už za Československa, ale i v zahraničí, nakoľko zabezpečoval výrobu vojenských, neskôr civilných máp pre pohraničné regióny.

V oblasti kartografie bol monopol
Kým v 50. rokoch minulého storočia bola výroba máp určená pre armádu, časom začal podiel vojenskej produkcie klesať. Toto obdobie si pamätá aj Rudolf Buday, bývalý vedúci kartografie vo VKÚ.

„Nerobili sme samozrejme len naše územie. Keď som nastúpil, spracovávali sme práve Viedeň v mierke 1: 25 000. Územie na západ od našich hraníc sme mali rozdelené. Každá topografická služba robila určitý záujmový priestor. My sme robili Rakúsko, juh západného Nemecka, Francúzsko a Švajčiarsko. Po zmene režimu a najmä po vstupe do NATO a EÚ sa však záujem zmenil a slovenskí kartografi začali mapovať Ukrajinu. To však nebola jediná zmena,“

hovorí Rudolf Buday.

Od roku 1992 začal ústav vydávať turistické mapy, ktoré si obľúbili turisti po celom Slovensku. K 50. výročiu založenia kartografického ústavu, 23. októbra 1998, vydali špeciálnu výročnú mapu. Po privatizácii sa štátny podnik stal súkromnou spoločnosťou venujúci sa už len civilnej kartografii. Vojenskú produkciu prebral Topografický ústav Jána Lipského v Banskej Bystrici.

Keby nebolo nadšencov máp z Kynceľovej, harmanecké mapy sú už dávno zabudnuté
VKÚ Harmanec a.s. sa aj napriek odborným skúsenostiam, monopolu a dobrému menu postupne dostal do nepriaznivej ekonomickej situácie a utlmil takmer všetku svoju produkciu. Obľúbené turistické mapy boli už roky neaktualizované a postupne sa vytrácali z predajných miest.

V roku 2016 prebralo kartografickú sekciu podniku vydavateľstvo CBS a celú výrobu presídlilo
do Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

„S novovytvorenou nástupníckou firmou VKÚ Harmanec, s.r.o. sme začali s aktualizáciou celého územia Slovenska v turistických mapách mierky 1:50 000 a 1:25 000. Môžeme povedať, že slávna značka VKÚ vstala z popola a znova ožila,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti VKÚ Harmanec, s.r.o., Milan Paprčka.

Jeden z mála podnikov, ktoré fungujú viac než 70 rokov na trhu
V tomto roku 2023 sa firma teší zo slávnostného výročia, keď oslávi 75. rokov od založenia VKÚ Harmanec. Pri tejto slávnostnej príležitosti tím kartografov vydá špeciálnu porovnávaciu mapu obce Kynceľová a jej okolia. Táto mapa bude komparáciou historickej mapy so súčasnou VKÚ mapou. Poskytne tak podrobné informácie o vývoji obce a jej okolia v priebehu času.

VKÚ Harmanec sa môže pýšiť vynikajúcim tímom, ktorý tvoria skúsení kartografi, špecialisti na geografické informačné systémy a mnohí ďalší odborníci patriaci do kartografického tímu. Vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti kartografie vyvinuli v tomto roku novú mobilnú aplikáciu Map Explorer. Moderná aplikácia spája tradičnú papierovú mapu s digitálnym svetom a umožňuje užívateľom objavovať nové miesta a zaujímavosti.

Presné a spoľahlivé mapy pre vaše cesty
V tejto dobe máme k dispozícii mnohé vymoženosti moderných technológií a predsa štandardné papierové mapy sú známe po celom Slovensku.

„Turisti a návštevníci, ktorí k nám do múzea chodia delíme na dve kategórie. Prvá je tá, kedy turisti musia mať papierovú mapu vždy po ruke a druhá sú návštevníci, ktorí sa čudujú, že predávame ešte tradičné papierové mapy. Avšak takýto typ mapy má veľmi veľa výhod a veríme, že VKÚ Harmanec bude v budúcnosti oslavovať aj po ďalšie roky. Spoľahlivosť, presnosť a aktuálnosť sú najdôležitejšími atribútmi, aby sa VKÚ harmanecké mapy naďalej vytvárali a slúžili Slovákom na ich potulkách touto jedinečnou krajinou,“ uzatvára média manažérka VKÚ Harmanec a kurátorka Slovenského múzea máp, Andrea Farkašová.

zdroj a foto:  CBS, Andrea Farkašová

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *