Vysoké školy môžu akreditovať aj zahraničné komisie, navrhuje rezort

Slovenské vysoké školy by sa v budúcnosti mohli nechať akreditovať aj medzinárodne akceptovanými akreditačnými orgánmi iných krajín. Slovenská Akreditačná komisia (AK) bude mať možnosť výsledok takejto akreditácie argumentmi spochybniť. Navrhuje to ministerstvo školstva v tézach Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania pre oblasť vysokého školstva, ktoré zverejnilo tento týždeň. Návrh téz teraz predkladá na odbornú diskusiu.

Pri slovenskej Akreditačnej komisii zároveň navrhuje rezort školstva inštitucionálnu reformu.

„Akreditačná komisia bude konštituovaná ako inštitúcia, ktorej postavenie a rozhodovanie je nezávislé od vysokých škôl, vlády, ministerstva aj ďalších zainteresovaných strán,“ uvádza ministerstvo.

AK by mala byť podľa dokumentu v budúcnosti aj medzinárodne aktívna a pri svojej činnosti sa bude riadiť medzinárodnými štandardmi a odporúčaniami, čo pravidelne bude posudzovať jej audit zo strany Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (ENQA). Zmenou by podľa téz mala prejsť aj samotná akreditácia vysokých škôl.

„Doterajšia akreditácia študijných programov bude nahradená akreditáciou v študijných odboroch, resp. inštitucionálnou akreditáciou, čo znamená podstatné zníženie administratívnej náročnosti akreditačného procesu a zvýšenie jeho transparentnosti pri uplatňovaní vopred stanovených podmienok a postupov,“ uvádza rezort školstva.

Upustiť sa má aj od komplexnej akreditácie.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

ŠKOLSTVO: Piatim vysokým školám hrozí, že prídu o titul univerzita

Katolíckej univerzite v Ružomberku, Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzite Mateja Bela …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *