Záchranári majú cez leto dvakrát viac výjazdov k opitým mladistvým

Záchranári majú počas prázdnin častejšie výjazdy k mladistvým ľuďom (do 18 rokov) intoxikovaným alkoholom. Oproti iným mesiacom v roku ide o dvojnásobný počet prípadov.

„V júli išlo o 44 detí, z toho bolo o niečo viac dievčat ako chlapcov,“ povedal  hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Boris Chmel.

Vlani to bolo v rovnakom mesiaci 48 detí. Mimo prázdnin je mesačne takýchto prípadov v priemere asi 20.

Deti trávia podľa Chmela prázdninový čas zväčša osamote alebo v partii, v ktorej sa predvádzajú. Preto sa k alkoholu v tomto čase uchyľujú častejšie.

„Ich organizmus ale na rozdiel od dospelých nie je zvyknutý na alkohol a intoxikácia vzniká preto, že nie sú schopné odhadnúť svoje možnosti,“ dodal Chmel.

Pri odchode za zábavou by mal rodič svoje dieťa vopred upozorniť, že po návrate ho skontroluje či pilo, odporúča riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica. Je to podľa neho silný ochranný moment, pretože takéto vedomie tínedžerov často zastaví a od pitia ich to zväčša odradí.

„Najmä ak vedia, že prídu sankcie a rodičia im na dlhší čas zakážu diskotéky či vychádzky s kamarátmi,“ povedal.

Alkohol okúsi na Slovensku podľa nedávnych štatistík už desaťročné dieťa, mladí prejavujú čoraz väčší záujem o nárazové pitie s cieľom opiť sa. Výraznejšie to je u dievčat.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Opitý vodič narazil do oplotenia dvoch domov a poškodil auto zaparkované vo dvore

Polícia v Banskej Bystrici vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala vo štvrtok (4.1.) o 19.10 hodine …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *