Známe maľované mapy, turistické mapy VKÚ, letecké aj čarovné knihy, či 360° videomapy – ich výroba bude poháňaná slnečnou energiou.

Vydavateľ známych máp a kníh z Kynceľovej pri Banskej Bystrici chce pri svojej práci znižovať uhlíkovú stopu, a tak na ich budovách, v ktorých sídlia, pribudlo 63 fotovoltaických panelov. Dokážu pokryť takmer celú spotrebu výroby aj administratívy.

Hlavným poslaním vydavateľstva je prinášať ľuďom jedinečný pohľad na krajinu.

Ako hovorí riaditeľ vydavateľstva CBS Milan Paprčka, nie je jedno, ako naša krajina bude vyzerať v budúcnosti:

Aby sme mohli propagovať jej krásu aj v budúcnosti, musíme už teraz dbať aj o jej udržateľnosť a chrániť ju. Preto sa snažíme aj my prispieť k zelenému hospodárstvu, ako aj vyváženej ekológii. Už roky napríklad tlačíme naše výrobky len na papier s certifikátom FSC, ktorý zaručuje, že pochádza zo zodpovedného lesného hospodárstva. Triedenie odpadu je u nás vo firme samozrejmosťou. A ako ďalší dobrý skutok voči prírode sme sa rozhodli výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu. Naše dve fotovoltaické elektrárne vytvárajú počas slnečných hodín aj nadbytok elektriny, ten sa posiela do siete a ukladá do tzv. požičovne elektriny, čo je akási virtuálna batéria. Odtiaľ si svoje vyrobené kilowaty čerpáme napríklad v noci, keď slnko nesvieti, ale elektrinu treba,“ približuje Paprčka.

M. Pazdera – maliar pri maľovanej mape

Fotovoltaické panely fungujú na princípe premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Spolu na všetky budovy vydavateľstva umiestnili 63 panelov, pričom jeden panel za ideálneho počasia produkuje 0,4kW/h. Takto dodajú všetky panely energiu napríklad pre prácu 30 výkonných grafických počítačov, alebo môžu napríklad vykurovať naplno dvanásť miestností 2kW elektrickými konvektormi. Využívaním tohto inovatívneho riešenia budovy vydavateľstva v Kynceľovej budú produkovať len minimálnu uhlíkovú stopu.

Zdroj a foto : CBS, Andrea Farkašová

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *