ZŠ Sama Cambela sa zapojila do projektu „Tajný život mesta“

Projekt „Tajný život mesta“ sa realizuje od septembra 2016 paralelne na Slovensku aj v Českej republike a umožní spolu stovke škôl v oboch krajinách objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše a prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce.

Ide o medzinárodný projekt, ktorý na Slovensku zabezpečuje Živica. Koordinátorom projektu na ZŠ Sama Cambela je Jana Krížová a školský tím realizátorov projektu tvoria žiačky 3.B triedy – Veronika Hlaváčová, Evička Jakušová, Emka Kováčiková a Alžbetka Milovská.

Úlohou škôl zapojených do projektu je formou bádateľsky orientovaných aktivít objaviť zaujímavé lokality a rastlinné druhy vo svojom okolí. Nájdené rastlinné druhy odfotiť a tým vytvoriť portfólio pre mobilnú aplikáciu Pl@ntNet (ktorá sa kamaráti s operačným systémom Android a iOS).

Pl@ntNet je obrazová aplikácia na identifikáciu rastlín. Je vyvíjaná vedcami z francúzskych výskumných organizácií (Cirad, INRA, Inria a IRD), zo siete Tela Botanica, vďaka finančnej podpore nadácie Agropolis. Táto bezplatná aplikácia pomáha identifikovať druhy rastlín z fotografií na základe softvéru pre vizuálne rozpoznanie. Počet druhov a množstvo obrázkov zabezpečujú školy zapojené do projektu.

Takýmto spôsobom sa aj žiačky našej školy podieľali na odhaľovaní krás zaujímavého a čarovného sveta divo rastúcich druhov rastlín. Tento inovatívny spôsob poznávania rastlín umožní následne aj iným deťom alebo aj ich rodičom objavovať niečo nové…

Je to veľmi jednoduché. Ak ste už niekedy zažili  ten moment, že idete po prírode, ale vôbec netušíte čo okolo vás rastie,  to sa vám už nestane. Vďaka projektu Tajný život mesta spoznáte rozmanitosť rastlín, ktoré rastú vo vašej blízkosti a doteraz ste si ich krásu a jedinečnosť možno nevšimli. Stačí si stiahnuť aplikáciu, nájdenú rastlinku odfotiť a objavovanie môže začať.

Sme radi, že že sme mohli byť súčasťou naozaj zaujímavého a prospešného projektu. Teší nás, že naše fotografie „obletia“ svet a pomôžu mnohým ľuďom pri spoznávaní rastlinných druhov. Napĺňa nás dobrý pocit, že sme súčasťou niečoho hodnotného pre našu spoločnosť.

Jana Krížová

Pozri tiež

Bábkové divadlo v ZŠ Sama Cambela

V piatok sme pre našich žiakov pripravili dve zaujímavé predstavenia. Z Banskej Bystrice prišli herci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *