Rozvoj čitateľskej gramotnosti na školách

Rozvoj čitateľskej gramotnosti nie je pre učiteľov a žiakov ZŠ Sitnianska len teoretický pojem. Vzťah žiakov ku knihám a literatúre sme podporili aj zorganizovaním stretnutí so zástupcami siete kníhkupectiev Martinus.

Začiatkom mája sa uskutočnila v priestoroch školy  beseda prvákov so zástupcami kníhkupectva Martinus, na ktorej sa deti dozvedeli veľa o zrode knihy, o zaobchádzaní s ňou a dôvode, prečo je dobré naučiť sa čítať. Žiaci počas zážitkových aktivít tvorili rozprávkový príbeh a hľadali postavičky z kníh na plagáte, ktorý si následne vymaľovali.

V máji zavítali aj žiaci oboch tried piateho ročníka do banskobystrického kníhkupectva Martinus na stretnutie s vydavateľkou a prekladateľkou kníh pre deti a mládež. Počas interaktívnej besedy sa deti dozvedeli, čo všetko je potrebné urobiť, kým z nápadu spisovateľa vznikne kniha, po ktorej siahame na pultoch kníhkupectiev. Piataci si tiež otestovali, ako dobre sa dokážu orientovať v jednotlivých oddeleniach krásnej literatúry, ale aj v najrôznejších literárnych postavách.

Možno v budúcnosti sa aj medzi týmito deťmi objaví talent, ktorý bude reprezentovať ZŠ Sitniansku, tak ako náš ôsmak, ktorý sa práve v týchto dňoch zúčastní celoslovenského kola súťaže v prednese prózy Hviezdoslavov Kubín.

V príjemnej a spontánnej atmosfére kníhkupectva Martinus sa deti nielen veľa naučili, no i dobre zabavili. Slová pani vydavateľky hovoria za všetko:

„ Ak sa vám páčilo, nedávajte nám lajk, ale prečítajte si knihu.“

ZŠ Sitnianska

Pozri tiež

Foto : Snehuliakovo

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina. Volala sa Snehuliakovo. Žiaci a pani učiteľky …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *