Rušenie detských ihrísk v Banskej Bystrici: Práve rodičom by malo ísť o bezpečnosť ich detí

Pred pár dňami rezonovala v médiách aj na sociálnych sieťach téma rušenia starých nevyhovujúcich detských ihrísk a pieskovísk, preto sme sa tejto téme venovali podrobnejšie. Kedy a ktoré ihriská sa budú odstraňovať a kedy pribudnú na sídliskách nové, moderné ihriská?

Mnohé pieskoviská vznikli „načierno“

Mesto Banská Bystrica je v súčasnosti ako prevádzkovateľ zodpovedné za 110 detských ihrísk a pieskovísk v meste. Pravidelnú kontrolu a údržbu pieskovísk a detských ihrísk má v meste pod Urpínom na starosti príspevková organizácia ZAaRES. Jedná sa o ihriská, ktoré sa nachádzajú na pozemkoch mesta. Problém ale nastáva vtedy, keď sa napríklad hŕstka rodičov rozhodne vybudovať si pre svoje deti nové pieskovisko napríklad medzi panelákmi na pozemkoch mesta. Takéto pieskovisko v podstate nemá svojho prevádzkovateľa, ktorý by bol zodpovedný za jeho údržbu a vyhovujúci stav a rodičia si málokedy uvedomujú, aké riziko takéto pieskoviská predstavujú pre ich ratolesti. Pokiaľ sa ale takéto pieskovisko nachádza na pozemkoch mesta a Regionálny úrad verejného zdravotníctva zistí, že nespĺňa hygienické podmienky, pokutu dostane mesto a teda ju zaplatíme všetci.

„Pieskoviská na pozemkoch mesta, ktoré sa niekoľko rokov nevyužívali, nespĺňajú svoju funkciu a sú zarastené burinou, postupne zasypeme. Veľa pieskovísk si pred svojimi domami a panelákmi vytvorili svojpomocne samotní občania. Ak Regionálny úrad verejného zdravotníctva po kontrole zistí, že pieskovisko nie je pravidelne udržiavané a nespĺňa hygienické normy, uloží mestu pokutu. Preto je našou snahou budovať centrálne ihriská, aby bola ich údržba dostatočná,“ vysvetľuje Natália Šmídeková z oddelenia odpadového hospodárstva Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Nevyhovujúci je aj technický stav niektorých zastaralých detských ihrísk

Niet sa čomu diviť, že hracie prvky na niektorých aj 30-ročných detských ihriskách sú v dezolátnom stave. Veď aj také detské ihrisko má svoju životnosť, najmä keď mu „dopomôžu“ napríklad puberťáci. Naviac technický stav najmä starších ihrísk jednoducho už nezodpovedá moderným predpisom a normám. Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová, ich ambíciou je práve takéto nevyhovujúce, zastarané detské ihriská v dezolátnom stave postupne odstrániť. Namiesto nich majú v jednotlivých mestských častiach vzniknúť hracie plochy s pieskoviskami, ktoré zodpovedajú bezpečnostným normám a európskym štandardom. Veď rodičom v prvom rade by malo ísť o bezpečnosť ich detí.

„Samospráva má za cieľ postupne postaviť v jednotlivých častiach mesta veľké plochy detských ihrísk s modernými a najmä bezpečnými prvkami. Miesta s najvyššou kvalitou, kde budú dodržané príslušné normy a najmenším poskytnú hodnotnú a kreatívnu hru,“ dodáva Zdenka Sekerešová.

A čo bude nasledovať?

Najprv sa bude rozhodovať o tom, ktoré pieskoviská a ihriská sú nevyhovujúce. Na augustové zasadnutie odbornej Komisie Mestského zastupiteľstva pre životné prostredie a odpady bude predložený zoznam všetkých ihrísk a pieskovísk v meste a poslanci rozhodnú o tom, ktoré z nich samospráva odstráni. V najbližšom období by malo dôjsť v spolupráci s občianskymi radami a Správou športových a telovýchovných zariadení mesta Banská Bystrica k obnove troch detských ihrísk – na uliciach Bernolákova, Internátna a Martina Rázusa, na ktorých pribudnú aj nové hracie prvky.  Zároveň však schválený rozpočet mesta na rok 2015 nepočíta s výstavbou. Nie sú v ňom totiž vyčlenené finančné prostriedky na výstavbu ani jedného nového detského ihriska. Podľa našich informácií však samospráva pripravuje návrh na jeho zmenu, ktorý počíta s vyčlenením prostriedkov na rekonštrukciu alebo vybudovanie dvoch detských ihrísk. Bližšie informácie sa zrejme dozvieme až pred septembrovým zasadnutím zastupiteľstva.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

2 komentáre

  1. Veľmi pekná myšlienka a hlavne snaha urobiť v tom konečne poriadok, ale kto dokáže zabezpečiť, aby ta nehorázna drzosť majiteľov psov bola niečim zabrzdená. Psov venčia hlavne večer po detských ihriskách a cele okolie je posiate psími výkalmi.Vbehne pes medzi hrajúce sa deti a pani majiteľka povie nebojte sa on im nič neurobí, to on je len zvyknutý tadeto chodiť , keď ho venčím.

  2. Ono je v poriadku ked sa rusia ihriska a nahradia sa novymi, no moja otazka znie: ,,Preco sa rusia aj lavicky, ktore su vo vybornom stave a vyuzivanie ako mamicami s kocikmi tak aj dochodcami ci mladymi (bordel tam nevznika bi sa vyuzaival smetny kos co tam bol)?????!!!!!!“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *