Sagan sa rozhodol: Bude na MS obhajovať titul svetového šampióna?

Slovensko vyšle na blížiace sa majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike dokopy jedenásťčlennú výpravu s nemalými ambíciami. Hlavná hviezda tímu i celého šampionátu v katarskej Dauhe je Peter Sagan, ktorý krátko pred pretekmi definitívne potvrdil svoju účasť a bude tak obhajovať vlaňajší titul kategórie elite z amerického Richmondu. Smelé ciele majú aj juniori a reprezentanti do 23 rokov.

Hlavná pozornosť však bude samozrejme na Saganovi, ktorý má za sebou výbornú sezónu. Piatykrát po sebe vyhral zelený dres na Tour de France, ku ktorému pridal aj tri etapové triumfy, zvíťazil na klasikách Gent – Walwegen, Okolo Flámska a GP Quebec, prvenstvá zbieral na Okolo Kalifornie, Švajčiarska a Eneco Tour a tešil sa aj z titulu európskeho šampióna. Zaslúžene tak vyhral svetový rebríček WorldTour a vydarený rok by chcel zakončiť úspechom na MS.

Svoju účasť pritom dlho tajil a vo viacerých rozhovoroch po Eneco Tour uviedol, že je príliš vyčerpaný a potrebuje oddych. Definitívne áno povedal až v piatok.

„Peter bude štartovať, cíti sa dobre a má výbornú formu, čo dokazujú aj jeho výsledky. V každej etape, do ktorej ide, výkonnostne vyčnieva nad ostatnými. Pripravuje sa doma v Monaku, vie, čo má robiť. Netrápia ho žiadne zranenia a všetko je v poriadku. Peter ide obhajovať, je náš jasný líder a je šanca, aby si spravil dobrý výsledok,“ povedal hlavný tréner slovenského tímu elite Ján Valach.

Pred rokom sa Sagan postaral o fantastické divadlo, keď tri kilometre pred cieľom zaútočil v poslednom stúpaní a svoj dramatický sóloúnik doviedol do víťazného konca. Na ceste za premiérovým titulom mu vtedy pomáhali brat Juraj a tímový kolega Michael Kolář z Tinkoffu, teraz bude mať rovnaké opory.

„Ideme v rovnakom zložení. Máme troch pretekárov, iné krajiny až deväť, takže sa musíme prispôsobiť taktike a vyťažiť z taktiky iných národov. Samozrejme, musíme byť trpezliví a jedine tak sa môžeme dostať k nejakému úspechu. Asi budú rozhodovať posledné metre v špurte, ale to zatiaľ nie je vôbec isté,“ pokračoval Valach.

Poukázal tak na fakt, že ani samotní organizátori ešte presne nevedia, aká trasa sa pôjde.

„Ešte to nie je uzatvorené. Má to byť 257,5 kilometrov, z toho 150 km nájazd a potom sedem zhruba 15 km dlhých okruhov. Ten nájazd je rovinatý v púšti, kde by mal fúkať silný bočný vietor. Takže pokiaľ sa pôjde celá dĺžka, preteky budú veľmi veľmi náročné a také tímy, ako sú napríklad Belgičania, to budú chcieť rozhodnúť hneď v prvom momente. V Katare je to vždy o vetre a o pozícii a hneď po štarte býva aj desať malých skupín, ktoré vietor rozdelí. Tie sa točia po 20 sekundách a naháňajú sa pokojne aj 80 kilometrov,“ pokračoval.

Tam však môže nastať veľký problém s občerstvovaním a práve to môže pri teplotách okolo 40 stupňov rozhodnúť o skrátení trate.

„Organizátori rozmýšľajú, že úplne zrušia nájazdovú časť a bude sa jazdiť len na okruhoch, pričom nevieme, aká bude dĺžka trate. Je tam totálne teplo a keď sa to rozdelí na mnoho skupín vznikne situácia, s ktorou si nevedia poradiť. Podľa pravidiel totiž musí byť aspoň minúta medzi skupinami, aby ste tam mohli ísť so servisným autom a obslúžiť pretekárov. V katarských pretekoch však len ťažko vzniká minútová medzera. Môže sa tak stať, že občerstvenie dostane iba posledná skupina. A pri rýchlostiach 50 až 70 km/h a takýchto teplotách je to extrém. Chalani jednoducho nemôžu ísť 100 km bez vody, to sa nedá,“ zdôraznil Valach s tým, že doterajšie riešenie s dvomi stacionárnymi občerstvovacími stanicami a pár motorkami nie je dostačujúce.

Napriek nejasnostiam okolo podmienok a dĺžky trate sú slovenskí pretekári pripravení.

„Sme nachystaní na to, že to nebude ľahké ale ťažké. Pôjdeme za úspechom, keď sa Peter postaví na štart, spraví pre to všetko a rovnako aj my, čo sme okolo neho. Má za sebou výbornú sezónu. V posledných pretekoch Eneco Tour zdolal najlepších špurtérov, má neskutočnú výkonnosť.“

Slovensko má nemalé šance aj v kategórii do 23 rokov, v ktorej sa predstaví štvorica Erik Baška (Tinkoff), Juraj Lajcha (Dukla Banská Bystrica), Ľuboš Malovec (Cycling Academy), Pavol Kvietok (Firefly). Lídrom je Baška, ktorý však nemal najlepšie podmienky na prípravu.

„Preteká už vo štvrtok a tiež má veľké šance, pretože je veľmi rýchly. Uvidíme ako mu to pôjde. Keďže mal do poslednej chvíle preteky, tak sa mu neoplatilo cestovať na Malorku spolu s Jurajom Saganom a Kolářom. Pripravuje sa tak v domácich podmienkach. V jeho prípade bude otázne, ako sa aklimatizuje, keďže tu máme okolo deväť stupňov a dážď a nie je to ideálne. Letí však so mnou už v nedeľu, takže by mal mať dostatok času,“ povedal Valach.

V juniorskej kategórii zabojujú o čo najlepšie umiestnenie Adrián Foltán (CK Žiar nad Hronom), Samuel Oros (Slávia ŠG Trenčín), Tomáš Person a Matúš Štoček (obaja CyS – Akadémia Petra Sagana). Všetci patria medzi dobrých špurtérov a taktiež majú šancu na úspech.

Reprezentanti sa predstavia len v pretekoch s hromadným štartom. Ako prví sa postavia na štart „dvadsaťtrojkári“ vo štvrtok 13. októbra a čaká na nich 166 km trať. Juniori (135,5 km) zabojujú o titul o deň neskôr a hlavná kategória elite je na programe tradične na záver šampionátu v nedeľu.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Peter Sagan víťazne aj na kritériu v belgickom Roeselare

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na kritériu v belgickom meste Roeselare. Trojnásobný majster sveta dosiahol …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *