Skala lásky v romantickom štýle

Skala lásky pod ochranou Antona Poduánskeho

Asi 15 minút pešo od Chvatimechu sa nachádza údolie Riť. Miesto v lone prírody, v príjemnom prostredí lesíka, ktoré je špeciálne tým, že sa v ňom nachádza Skala lásky. Už takmer štyri roky sprístupnená verejnosti sa Skala lásky pýši približne dvojmetrovou maľbou, ktorá znázorňuje muža a ženu. Maľbu v skale vytvoril umelecký maliar Pavol Havaš z Hronca. Medzi nimi je však umiestnená mreža, ktorá akoby zamykala ich lásku na kľúčik a nedovolila nikomu, aby na ňu siahol a poškvrnil všetko to, čo robilo lásku tak čistou a krehkou zároveň. Je to miesto, ktoré je stvorené pre každého z nás, hoci ostáva neprebádané ešte mnohými návštevníkmi Horehronia. Miesto, ktoré nám dáva možnosť vyjadriť lásku pre nás srdcu blízkej osobe a to špeciálnym spôsobom, práve pripnutím vlastnej zámky lásky na už spomínanú mrežu v skale. Atmosfére okolia dodávajú to pravé orechové drevené lavičky vyrezávané v romantickom štýle, ktoré sú dielom drevorezbára Martina Kalmana. Inšpiráciou pre vytvorenie takéhoto romantického miesta sa stal príbeh Romea a Júlie, ktorí mali vo Verone tiež svoje „hniezdočko lásky“.

Pocit lásky v nás znásobuje i blízka kaplnka sv. Antona Paduánskeho, ktorá sa nachádza nad skalou. Od Kaplnky je nádherný výhľad na Nízke Tatry, takže prejsť k nej sa určite oplatí. Vraví sa, že kaplnku postavili talianski zajatci z vďaky za ušetrenie ich životov. V tom čase sa totiž stavala nová železničná trať a v tých miestach sa nachádzal i približne 100m dlhý tunel, ktorý museli odstreliť. Zajatci ju zasvätili Antonovi Poduánskemu, ktorý ako patrón strácajúcich sa a večne zábudlivých dodnes bdie nad Skalou lásky už niekoľko storočí.

Hoci je dnes prostredie vôkol skaly zanedbané a postavy zamilovaného páru na nej pomaly blednú, o tom, že romantickým dušiam stojí za navštívenie, niet pochýb. Svedčia o tom i iniciály a odkazy lásky vyryté do „lavičiek lásky“, ktoré dúfajme, že ani čas nezmyje. Dokonca sa návštevníci nebránia myšlienke zohriať sa nachvíľku pri malom ohníku, o čom svedčí aj ohnisko v strede medzi lavičkami. Koniec-koncov, nie je na tom nič mimoriadne. Veď lásky nie je nikdy dosť a treba ju šíriť ďalej, hoci len v malých iskričkách.

er, foto mp

 

Pozri tiež

Na Chate Bernardín pri Valaskej v sobotu otvorili letnú turistickú sezónu

Na Chate Bernardín na kopci Chvatimech v sobotu otvorili letnú turistickú sezónu. Na akciu, ktorú …

Jeden komentár

  1. Velmi pekné miesto, teda aj článok a fotky. Možno sa tam pojdem aj ja raz pozrieť. Uvidíme… Ďakujeme za tip.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *