Skupina lekárov poslala sťažnosť na inšpektorát, znova píšu ministrovi

Skupina nespokojných lekárov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach tvrdí, že situácia dospela do kritického stavu, keď musia lekári na zabezpečenie dostatočne kvalitnej zdravotnej starostlivosti použiť všetky dostupné právne prostriedky.

„Lekári UNLP Košice chcú poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť pacientom, bohužiaľ, manažment nemocnice im v tom systematickým porušovaním Zákonníka práce bráni,“ vyhlásil dnes Martin Paulo, predseda výboru Nezávislá odborová organizácia Slovenské lekárske odbory Košice.

Tvrdí, že vedenie dlhodobo nerieši otázku s nadčasmi a personálnu poddimenzovanosť a porušuje Zákonník práce. Menšinové odbory preto na tento stav zareagovali tak, že sa sťažujú na Inšpektorát práce Košice na jeho nadriadený orgán – Národný inšpektorát práce, za zlé vedenie šetrenia podnetu. Zároveň podali sťažnosť ministerstvu zdravotníctva na postup vedenia UNLP, ktoré podľa nich predložilo inšpektorátu neplatné dokumenty.

„Zároveň žiadame vedenie UNLP Košice, aby ďalej nenaťahovalo čas a vyjadrilo sa k požiadavkám odborárov, ktoré v písomnej podobe dostalo už 13. októbra 2015,“ vyhlásili nespokojní lekári.

„Môžeme potvrdiť, že dnes bol uvedený list mailom doručený ministerstvu zdravotníctva. Tak, ako v každom prípade, aj v tomto sa predmetným listom budeme zaoberať v rámci našich kompetencií,“ reagoval pre TASR hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

O urgentnú ministerskú kontrolu a prešetrenie možného porušenia zákona v UNLP požiadalo listom Lekárske odborové združenie (LOZ) ministra zdravotníctva Viliama Čisláka ešte 8. októbra. LOZ argumentovalo, že zo strany vedenia nemocnice boli nariadené príkazy, ktoré „sú v rozpore so Zákonníkom práce, pracovnými zmluvami i so zdravým rozumom“. Skupina 50 nespokojných lekárov v UNLP požiadala od svojho vedenia platobné a personálne garancie.

Zároveň vtedy zaslali menšinoví odborári aj podnet na prešetrenie porušenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov košickému inšpektorátu práce. Minister zdravotníctva Viliam Čislák vtedy reagoval, že riaditeľ UNLP Milan Maďar má jeho plnú podporu.

Zdroj: tasr

Pozri tiež

Program Bábkového divadla na Rázcestí na október

Bábkové divadlo na Rázcestí pripravilo pre najmenších divákov aj pre dospelých program na mesiac október. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *