Slováci pomáhali aj v čase pandémie, po celom Slovensku prebehol Týždeň dobrovoľníctva

Celoslovenská kampaň Týždeň dobrovoľníctva sa skončila. Takmer dve stovky organizácií aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Za netradičných podmienok v dôsledku koronavírusu sa na Slovensku po 12. raz uskutočnila kampaň, ktorá dala komukoľvek príležitosť vyskúšať si dobrovoľnícku činnosť a priniesť dôkaz dobra do svojho okolia. Informovala o tom Silvia Cochová riaditeľka Centra dobrovoľníctva,n.o.

Výsledkom Týždňa dobrovoľníctva je, že 2 778 dobrovoľníkov odpracovalo 7 606,5 dobrovoľníckych hodín, čo pri prepočte na ekonomickú hodnotu práce znamená, že ľudia venovali Slovensku 25 353 €.

„Sme nadšení, že tradícia Týždňa dobrovoľníctva sa každý rok na Slovensku upevňuje, čo sa odráža aj na počte záujemcov, ktorý v ostatných rokoch výrazne narastal. O to viac sme radi, že sme napokon mohli Týždeň dobrovoľníctva zorganizovať aj v tomto neľahkom roku poznačenom pandémiou, kedy boli aktivity aj kapacity obmedzené. Opäť sa ale ukázalo, že solidarita Slovákom a Slovenkám nie je cudzia a chuť nezištne pomáhať je úprimná a veľká. Všetkým účastníkom a účastníčkam, ktorí sa napriek koronavírusu tohtoročných aktivít zúčastnili, ďakujeme,“ 

vyjadrila sa koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva Dominika Hradiská z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, ktorá je organizátorom kampane.

Aj v Banskobystrickom kraji sa Týždeň dobrovoľníctva uskutočnil takmer v zaužívanej podobe, aj keď bezpečnostné opatrenia eliminovali aktivity so zapojením ohrozených skupín. Tridsaťtri organizácií umožnilo záujemcom zapojiť sa do prípravy podujatí a propagačných materiálov, estetizácie vonkajších priestorov, náučných chodníkov, opravy vedeckých hračiek či výroby vzdelávacích materiálov. Spolu 703 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok venovalo 1713 hodín svojho času. Ďalších 20 dobrovoľníkov bolo v kraji zapojených do podujatia Naše Mesto, ktoré pripravilo Združenie Slatinka vo Zvolene.

„V Banskobystrickom kraji má už kampaň Týždňa dobrovoľníctva svojich stálych účastníkov – organizácie, ktoré sa zapájajú každoročne – či už občianske združenia alebo viaceré zariadenia sociálnych služieb. Tie sa tento ročník zamerali najmä na zveľaďovacie aktivity v exteriéri. V tomto roku sa zapojilo aj viacero základných škôl, najmä z mesta Žiar nad Hronom, ktoré spoločne zrealizovali rozmanité aktivity – nielen vrámci svojej školy, ale aj ako službu iným komunitám. Tešíme sa, že nám tak vyrastá nová generácia s prodobrovoľníckym potenciálom,“

opisuje priebeh kampane koordinátorka Lucia Rossová z Centra dobrovoľníctva, n.o. v Banskej Bystrici.

zdroj a foto: Centrum dobrovoľníctva,n.o., Silvia Cochová

Pozri tiež

Žilinská univerzita začala diagnostikovať mosty na Mládežníckej ulici

Na základe odborných odporúčaní statika pristúpilo mesto Banská Bystrica ešte v júni tohto roka k obmedzeniu dopravy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *