Slovenskí dorastenci na Majstrovstvách sveta v modernom Triathle úspešne

V nemeckom Weidene sa konal od 25.8. do 29.8. 2021 svetový šampionát v modernom Biathle a Triathle za účasti 315 pretekárov z 25 krajín.

V dejisku podujatia panovali veľmi ťažké podmienky. Tri a pol dňa aktérov sprevádzal dážď, teplota vzduchu sa pohybovala na úrovni 12 stupňov a 18 stupňová voda bola síce príjemná pre miestne ryby, no pretekári z nej až taký dobrý pocit nemali.

Slovensko reprezentoval v kategórii do 17 rokov (U17) Matej Kacian z Grafonu Liptovský Mikuláš. V kategórii do 15 rokov (U15) Ronald Štofan z Dukly Banská Bystrica, Dušan Devečka z Grafonu Liptovský Mikuláš a Banskobystričanka Linda Sýkorová zo Športového klubu RAJA.V kategórii do 13 rokov (U13) sa do zostavy nominovali Vladimír RengevičVeronika Devečková z Grafonu Liptovský Mikuláš.

Všetci spomínaní reprezentanti štartovali v Triathle. Je to kondične aj koordinačne náročná disciplína, ktorá je spojením behu, plávania a streľby. Pretekári pritom absolvujú štyri okruhy v rámci ktorých vystriedajú tieto tri športy.

Úvodným štartom slovenských dorastencov boli mix štafety (jeden chlapec a jedno dievča v rámci družstva). Za víťaznou štafetou z Česka sa na výbornom 7. mieste umiestnili Ronald Štofan spolu s Lindou Sýkorovou12. miesto obsadilo súrodenecké duo Devečkovcov.

Veronika Devečková sa pri štarte so staršími dobre pripravila na jej individuálny štart v kategórii U13, kde vybojovala skvelé 5. miesto z Majstrovstiev sveta. V tejto kategórii zvíťazila Egypťanka Lilly Farag. V pretekoch chlapcov do 13 rokov sa náš Vladimír Rengevič umiestnil na 17. mieste, pričom titul Majstra sveta získal Juhoafričan Thomas Van Der Merwe.

Medzi chlapcami do 15 rokov sa zo Slovákov najviac darilo Ronaldovi Štofanovi, ktorý finišoval na 15. mieste, čo je zatiaľ jeho najlepší individuálny výsledok z Majstrovstiev sveta. Jeho reprezentačný kolega Dušan Devečka pri premiére na vrcholnom podujatí prekvapil 18. miestom. Titul získal Osama Zaki z Egypta. V dievčenskej súťaži tejto kategórie vybojovala Linda Sýkorová pekné 18. miesto za víťaznou Simone Van Der Merwe z Južnej Afriky.

Matej Kacian, najstarší spomedzi pretekárov, zavŕšil vystúpenie Slovákov v kategórii U17 11. miestom. V tejto kategórii získal prvenstvo ďalší Egypťan Mohamed Mohamed.

Gratulujeme pretekárom a ich trénerom k úspešnému vystúpeniu, nakoľko vo Weidene panovali neľahké podmienky s ktorými sa so cťou popasovali a ich umiestnenia v svetovej konkurencii nezostali bez povšimnutia.

Podrobnejšie výsledky nájdete na: UIPM 2021 Biathle/Triathle World Championships | Union Internationale de Pentathlon Moderne (UIPM) (uipmworld.org)