Slovensko čaká celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 by malo byť dobrovoľné, avšak ten kto sa do neho nezapojí, bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v utorok 20. septembra 2020 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. 

Prezidentka SR potvrdila, že príprava Ozbrojených síl SR na plošné testovanie obyvateľov je pomerne detailná. „Tak ako majú OS SR vysoký kredit, tak ho potvrdzujú aj v rámci tejto prípravy, myslia na každý detail a verím, že sa im všetky úlohy podarí zrealizovať,“ skonštatovala.

Poukázala tiež na to, že samosprávy nemajú dostatok faktov a informácií o operácii.  „Nielen ja, ale aj ostatní očakávame, ako úspešne a s akými výzvami prebehne pilotné testovanie. Bude to dôležitý ukazovateľ toho, ako sme schopní zabezpečiť celoplošné testovanie,“ poznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.

Minister obrany SR Jaroslav Naď  uistil, že počet nezodpovedaných otázok okolo organizácie plošného testovanie je malý. „O všetkých súvislostiach zodpovedne komunikujeme so strešnými organizáciami samospráv, príslušnými ministerstvami i regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva,“ povedal. Odmietol výhrady, že by ministerstvo obrany či vláda nekomunikovali so starostami. „Videl som množstvo dezinformácií na sociálnych sieťach, že sa zbavujeme zodpovednosti na úkor samospráv, nie je to pravda,“ zdôraznil. Armáda má podľa jeho slov zabezpečiť aj dezinfekčné prostriedky, povedal tiež, že ľudia, ktorých zabezpečí samospráva, budú dostávať za jeden deň odmenu 50 eur.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii v utorok, 20. októbra, vyzval zdravotníkov a študentov V. a VI. ročníkov lekárskych fakúlt a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od II. ročníka, aby sa prihlásili na pomoc pri celoplošnom testovaní. Záujemcovia sa môžu prihlásiť cez formulár na stránke korona.gov.sk, deň aj miesto pomoci si môžu vybrať.

zdroj: Úrad vlády SR

Testovanie prebehne v troch termínoch

Už tento víkend je v pláne pilotné testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov.

Prvé testovanie prebehne v termínoch:

  • piatok 30.10. 2020
  • sobota 31.10. 2020
  • nedeľa 1.11. 2020

Druhé testovanie je v pláne:

  • piatok 6.11. 2020
  • sobota 7.11. 2020
  • nedeľa 8.11. 2020

Na testovaní sa budú môcť zúčastniť všetci od desať rokov, neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.

Testovania sa nezúčastnia klienti Domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.

Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované, na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.

Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.

Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 08:00 – 12:00 h a 13:00 – 20:00 h, nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska.

zdroj: Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, ilustračné foto pixabay

Pozri tiež

Začína sa historicky najrozsiahlejšia rekonštrukcia zimného štadióna

Dnešný podpis zmluvy medzi mestskou obchodnou spoločnosťou MBB a. s. a vysúťaženým zhotoviteľom stavebných prác, spoločnosťou INGSTEEL, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *