Slovenskú Route 66 chcú predĺžiť od Jadranu po Balt

Originálnu slovenskú cestu I. triedy I/66, zvanú tiež „SK Route 66“, plánujú predĺžiť do ďalších európskych krajín.

Cieľom je spojiť Baltické more s Jadranským, pričom jadrom tejto trasy bude práve slovenská šesťdesiatšestka. Rodí sa unikátny Pan Európsky projekt „Európska Route 66“.

Rokovanie predstaviteľov Slovenskej asociácie Route 66 so zahraničnými partnermi bude vo štvrtok 14. novembra v Šahách.

Myšlienka spropagovať Slovenskú Rote 66, ako mladšiu sestru legendárnej Route 66 v USA, vznikla v čase hospodárskej krízy v roku 2009. Skupina aktivistov založila Slovenskú asociáciu Route 66, prezidentom ktorej sa stal Juraj Smrečan. Oficiálne otvorenie cesty I. triedy I/66 zo Šiah do Telgártu, ako SK Route 66, bolo v roku 2011.

„Našou snahou bolo, aby popularizácia cesty s týmto názvom, pomohla priniesť určitý ekonomický prospech pre regióny, ktorými prechádza“,

hovorí Juraj Smrečan.

„Pôvodnú 170-kilometrovú trasu predĺžilo na našu žiadosť Ministerstvo dopravy a výstavby SR v roku 2015 o úsek dovtedajšej cesty I/67 od Telgártu až po hraničný priechod Tatranská Javorina. Takto predĺžená I/66 s dĺžkou 270 km spojila hranice našej krajiny s Maďarskom a Poľskom. A teraz plánujeme potiahnuť trasu až k brehom Baltického a Jadranského mora.“

Návrh vytvoriť významný európsky turistický koridor „EÚ Route 66“ sa stretol s výrazným záujmom a podporou zahraničných partnerov.

Európska verzia Route 66 má viesť z Puly v Chorvátsku popri maďarskom Balatone, Vyšehrade a Ostrihome, cez slovenské Šahy, Zvolen, Banskú Bystricu, Lopej, Brezno, Heľpu, Poprad, Kežmarok a Vysoké Tatry. Od hraničného priechodu v Tatranskej Javorine bude pokračovať východnou časťou Poľska cez Rzeszow k baltickému pobrežiu.

Zdroj a foto : TS Route 66, Juraj Smrečan

Pozri tiež

Medzinárodný festival The Legits Blast prichádza s novým konceptom

Populárny hudobno – tanečný festival The Legits Blast si získal srdcia mnohých tanečníkov i netanečníkov po …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *