SLOVENSKÝ DEŇ KROJA v meste pod Urpínom

V sobotu 7. septembra sa v meste pod Urpínom uskutoční druhý ročník  podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA, ktorý bude súčasťou 362. ročníka Radvanského jarmoku. Oficiálne otvorenie Radvanského jarmoku bude v piatok 6. septembra o 16-tej hodine na banskobystrickom Námestí SNP.

Hlavnou myšlienkou projektu SLOVENSKÝ DEŇ KROJA je priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno-spoločenské dedičstvo.  Týždenník Slovenka pri príležitosti svojho jubilea má snahu založiť tradíciu tohto podujatia a každoročne prinášať prezentáciu krás slovenských krojov celému národu. Podujatie bude zároveň spomienkou na dielo a život prof. Štefana Nosáľa, umeleckého vedúceho a choreografa súboru Lúčnica a pri príležitosti životného jubilea 90. rokov si uctí Juraja Kubánka, priekopníka choreografie ľudového tanca na Slovensku. Na podujatí sa predstaví viac ako 100 slvoenských obcí  a takmer dve stovky folklórnych zoskupení vrátane bratislavských súborov, prezrádzajú usporiadatelia podujatia.  Svoje umenie  prídu odprezetovať folkórny súbor Lúčnica, DFS Čečinka, Vajnorský okrášľovací spolok či SĽUK, ktorý v tento deň oslávi svoje 70.výročie.

Kroj a jeho história

Na vznik a vývoj kroja vplývali najmä domáce suroviny, druh práce a zamestnania, spoločenská a triedna príslušnosť, náboženstvo a svetonázor, styk s cudzinou a s historickou módou vyšších spoločenských vrstiev.  Okrem toho naň pôsobili i spoločenské funkcie – odlišoval sa odev pracovný, sviatočný, obradový i na iné príležitosti. Kroje sú dôkazom diferenciácie a drobenia regiónov na menšie podregióny. Na prelome 19. a 20. stor. mal slovenský kroj okolo 60 variantov a podvariantov.

Program

7. september, 10.00 – 22.00 hod. Námestie SNP Banská Bystrica

09.50 hod. oficiálne otvorenie II. ročníka podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA

10.00 – 11.30 hod. OZÝVAJ SA HLASE… program speváckych zoskupení z obcí a regiónov

11.30 – 13.30 hod. NA BAŇU KLOPAJÚ (Medzinárodný detský folklórny festival)

14.00 – 14.30 hod. V BYSTRICI NA RINKU – krojovaný sprievod mestom

14.30 – 17.00 hod. Z RÔZNYCH KÚTOV SLOVENSKA ,vyhlásenie výsledkov DEDINA ROKA, pozdravy z dedín a miest
slávnostné otvorenie podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA

17.00 – 18.30 hod. RODUVERNÍ galaprogram

 19.00 – 20.00 hod. ZVON

20.45 – 21.00 hod. POCTA MAJSTROVI KUBÁNKOVI

21.00 – 22.00 hod. SĽUK

zdroj: Deň kroja, ek, foto: Deň Kroja

Pozri tiež

Pacienti s SMA: pandémiou to pre nás nekončí

Pacienti so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA) strávili pandémiu COVID-19 v strachu o prežitie. Korona vírus je pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *