Spolupráca s odsúdenými v Banskej Bystrici pokračuje

Záhradnícke a rekreačné služby mesta sú pripravené na prvé jarné kosenie. K ich zrýchleniu a skvalitneniu aj tento rok prispeje nielen nová technika, ale aj osvedčená spolupráca s odsúdenými. Počet väzňov sa oproti vlaňajšku zdvojnásobil. Pomôžu pri vyhrabávaní trávnikov od lístia, zbieraní odpadkov, kosení i pri výrobe lavičiek do telocviční a športovísk.

Odsúdených vyberala komisia v zložení psychológ, sociálny pracovník, ekonóm a lekár. Už v týchto dňoch pracujú v Mestskom parku na Tajovského ulici. Podľa harmonogramu sa postupne presunú do jednotlivých lokalít mesta.

Som veľmi rád, že po minuloročných skúsenostiach pokračujeme v pozitívnej a vzájomne prospešnej spolupráci s Ústavom pre výkon trestu odňatia slobody. Pre mesto to má ekonomický a personálny benefit, naopak pre odsúdených je nezanedbateľný faktor resocializácie. Okrem toho sme opäť investovali a  posilnili ZAaRES finančnými prostriedkami vo výške 140 000 eur na nákup a doplnenie novej techniky. Verím, že aj vďaka tomu sa bude dariť realizovať kosenie a údržbu zelených priestranstiev mesta lepšie ako vlani,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Z 263 väzňov, ktorí si odpykávajú trest v ÚVTOS Banská Bystrica – Kráľová, bude pracovníkom ZAaRES-u nápomocných desať až dvadsať odsúdených.

Odsúdení odviedli dobrú prácu už vlani, preto v projekte z minulého roka pokračujeme a požiadali sme ústav aj o navýšenie počtu väzňov. V zime sme v parku odstránili poškodené choré stromy, ktoré ohrozovali bezpečnosť okoloidúcich. Odsúdení ho teraz upratujú, hrabú lístie, budú sa podieľať na kosbách. Minulý rok pomohli aj pri údržbe zelene, s výmenou pieskovísk v škôlkach či pri detských ihriskách. Bezpečnostné opatrenia samozrejme dodržiavame a konzultujeme ich s vedením ústavu,“ dopĺňa Ivan Šabo riaditeľ ZAaRES-u.

Pracovná doba odsúdených trvá od 7.45 do 13.00 hod., pričom hodinová pracovná odmena je 1,73 eur. Podľa riaditeľa ústavu zarobené financie niektorí minú najmä v ústavnej predajni na nákup zákonom povoleného sortimentu. Iní ich zasielajú svojim rodinným príslušníkom na splatenie dlhov, pohľadávok i výživného.

Ide o takých väzňov, ktorí sú odsúdení za prečiny. Ak plnia dobre program zaobchádzania, sú po komplexnom zhodnotení zaradení umiestňovacou komisiou na vonkajšie pracoviská. Vítame túto formu spolupráce a je naším cieľom, aby odsúdení získali pracovné návyky. Po skončení trestu sa tak ľahšie adaptujú a jednoduchšie si nájdu prácu,“ hovorí Rastislav Kostoláni, riaditeľ ústavu.

Prvé kosenie mesta by sa malo začať už v polovici apríla. Všetko však závisí od počasia. Harmonogram kosieb bude zverejnený na: www.zaresbb.skwww.banskabystrica.sk. ZAaRES prichádza aj s niekoľkými novinkami. Okrem nového strediska, ktoré vznikne pri plážovom kúpalisku, zintenzívňujú aj komunikáciu s Banskobystričanmi. Zúčastňujú sa na občianskych radách a po novom plánujú spustiť svoj profil aj na sociálnej sieti Facebook. Chcú tak flexibilnejšie reagovať na podnety obyvateľov.

TS: Zdenka Sekerešová

Jeden komentár

  1. viste ale poriadny hlupaci trestancov zamestnavat vo verejných sluzbach mesta ved to su poriadny spekulanti ktori sa uz vôbec nedaju zmenit mozno taky co vindu von zvezbi a poriadne sa zaclenia do rodini to znamena byt slusny k prirode a to vravim asi za vsetko lebo priroda sme mi slusny ludia a co ja vidim aky su ti cigani a to nevravim o odsudenych ktory su na slobode jednoducho by som zopar mesiacov ich viedol na urade prace a potom by som ich skusil zaclenit do pracovného pomeru aj to by som si vipytal potvrdenie s telefonim cislom kde sa zamestnal a ak by ta porusovali takzvane pracovne podmienky zamestnavatelov tak by som im uz nedal vôbec nic nech si to zasluzia poctivo od znova a ked ani tak tak sup spet do vezenia na dozivotie taky sa uz vôbec nezmeni tim podla mna by klesla kriminalita na nasom uzemi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *