Spomienky na fašizmus dýchajú na nás aj dnes

Slovensko si pripomína Deň víťazstva nad fašizmom.

Nie všetci vedia, že pojem fašizmus pochádza z latinského slova fasces a symbolizuje zväzok. Pôvodne toto slovo označovalo prúty zviazané červenou páskou s vyčnievajúcou sekerou. Tento symbol sa nosil pred konzulmi rímskeho impéria na znak ich autority. Rozmach fašizmu začína práve v medzivojnovom Taliansku pod vedením Benita Mussoliniho. Všetko sa malo vzťahovať na štát, ktorý reprezentoval práve on, nič nemohlo ísť mimo štátu alebo proti štátu. Taliansky fašizmus bol inšpiráciou pre Nemcov. Mnohí si však spájajú pojem nacizmu a fašizmu, napriek tomu sa odlišujú. Nacizmus vznikol ako spojenie koncepcie fašistického štátu a rasistických teórií o nadradenosti árijskej rasy. Nacistická ideológia čerpala zo socializmu, antiboľševizmu, nacionalizmu a antisemitizmu.

Na konci 20. storočia sa objavil rad menších skupín a politických strán s neofašistickými myšlienkami, ktoré sa šíria po celom svete. Neofašistické strany majú svoje miesto v Taliansku. V Nemecku a v iných krajinách sa vplyv neofašizmu prekrýva s neonacizmom.

Dátum 8. máj sa vzťahuje na výročie kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá vstúpila do platnosti 8. mája 1945. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe. Na Slovensku je dnešok považovaný za deň pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci zákonodarného zboru v júni 1996. Druhá svetová vojna je dodnes najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva, ktorý stál život až 60 miliónov ľudí. Boje prebiehali v Európe, Ázii a Afrike, zúčastňovali sa ich muži i ženy aj z oboch ďalších obývaných kontinentov – Ameriky a Austrálie. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva. Najčastejšie uvádzaným dátumom začiatku druhej svetovej vojny v Európe je 1. september 1939. V tento deň Wehrmacht vpadol do Poľska. Koniec v Európe nastal 8. mája 1945 kapituláciou Nemecka.V skutočnosti sa však vojna v máji 1945 ešte neskončila. Mohutné boje prebiehali na Ďalekom východe a v Tichomorí medzi americkými a japonskými vojskami. Až zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki urýchlilo kapituláciu Japonského cisárstva, ktorú podpísalo 2. septembra 1945.

Spomienky na fašizmus nie sú pochované v dávnej histórii. Dýchajú na nás aj dnes. Príbehy medzi národmi nám pripomínajú, že ľudskosť je tá skutočná hodnota, ktorá prenesie človeka aj cez najtemnejšie obdobie.

er

 

Pozri tiež

Foto: Deň vojnových veteránov v Banskej Bystrici

Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa na evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici konala pietna spomienka.  …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *