10. ročník behu Od Tatier k Dunaju

OD TATIER K DUNAJU je 345 km dlhý štafetový beh družstiev. 6 alebo 9 až 12-členné tímy vyštartujú z Jasnej v Nízkych Tatrách v sobotu dopoludnia, bežia non-stop dňom aj nocou a v nedeľu poobede dobehnú do cieľa pretekov na nábreží Dunaja v Bratislave.

Štart: Jasná, Demänovská dolina
Cieľ: Tyršovo nábrežie, Bratislava
Dĺžka trate: 346 km
Trať: 95% trate je po asfalte, cesty 2. a 3. triedy
Prevýšenie: prírastok cca 3 990 m / strata cca – 4 870 m

Formát pretekov

Beh od Tatier k Dunaju sú preteky tímov. Do pretekov sa prihlasujú 6 a 9 až 12-členné tímy, zastupované svojím kapitánom. Kapitán zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Trať tvorí celkovo 36 úsekov. Úseky sú rôznej dĺžky a obťažnosti. Všetky úseky sú v dĺžke 7 až 12 km. V prípade 12-členného tímu, každý člen tímu odbehne štafetovým spôsobom 3 úseky. Pri menšom počte členov tímu odbehnú niektorí bežci 4 úseky. Tímy v kategórii E) ULTRA sú zložené zo 6 členov a každý člen absolvuje 6 úsekov.

Štafetový beh

Každý tím beží celú vytýčenú trať štafetovým spôsobom tak, že každý úsek beží vždy len jeden člen tímu. Bežci bežia v poradí, v akom sú nahlásení pri registrácii tímu. V kategórií E) ULTRA si tímy môžu zvoliť spôsob absolvovania pretekov tak, že každý člen tímu beží dva úseky za sebou. Spôsob striedania úsekov si tím v tejto kategórií musí zvoliť pred štartom, a ten musia dodržiavať všetci bežci počas celých pretekov.

Bežiaci člen tímu beží s reflexným náramkom, ktorý slúži na odovzdanie štafety. Štafetový náramok musí byť viditeľne umiestnený počas celého behu. Odovzdávka štafety je možná len vo vyznačenom úseku a v prítomnosti zástupcu organizátora.

Trať behu

Trať vedie z 95% po asfaltových cestách druhej a tretej triedy. Z dôvodu zaistenia bezpečnosti bežcov, trať behu obchádza frekventované cesty v maximálnej možnej miere. Cca 5% trate tvoria krátke úseky nespevnených ciest a úseky po cestách prvej triedy. Keďže dopravu na tak dlhej trati behu nie je možné úplne vylúčiť, preteky sa bežia za plnej premávky! V praxi to ale znamená, že na cestách sa stretnete s nevýrazným pohybom vozidiel.

Orientácia na trati

Za orientáciu na trati zodpovedá každý tím samostatne. Pre úspech v pretekoch je dôležité si trať dôsledne naštudovať, miestami je orientačne náročná. Organizátor zabezpečí primerané označenie trate a navigátorov na problematických úsekoch.

Bezpečnosť

Je dôležité, aby všetci účastníci pretekov dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Preto za zníženej viditeľnosti bežec povinne musí bežať s reflexnou vestou a cez noc s čelovou lampou, blikačkami a ďalšími reflexnými prvkami. Podľa zákona o cestných komunikáciách, sú reflexné prvky povinné pri zníženej viditeľnosti, teda počas dňa nie sú vesty povinné. Nad rámec zákona sú za zníženej viditeľnosti reflexné vesty povinné pre všetkých členov tímu na celej trati, teda aj na odovzdávkach.

Čas štartu tímu

Štart tímov je 13.8.2022 od 7:00 do 15.00 hod.
Predpokladaný čas dobehu do cieľa je 14.8.2022 od 12:00 do 20:00 hod.

V sobotu 13. augusta 2022 budú prechádzať aj cez obec Selce pri Banskej Bystrici družstvá štafetového behu Od Tatier k Dunaju.

Príďte povzbudiť športovcov aj tento rok a prispejete tak k zdarnému priebehu štafiet aj dobrej nálade tímov.

Viac info: tu

Red., foto: ilust.

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *