38. ročník Dudinskej päťdesiatky odštartuje v sobotu

Už tento víkend sa bude konať 38. ročník Dudinskej päťdesiatky. Práve súťaž na 50 km mužov a žien bude aj Národným šampionátom pre Poľsko, Maďarsko, Českej republiky, Chorvátsko a Slovenskej republiky.

Prihlásených je cca 230 pretekárov z toho 118 v detských, dorasteneckých a juniorských kategóriách z 29 štátov sveta, čo je oproti minulému roku mierny nárast. I tohtoročná edícia pretekov má štatút podujatia Európskej atletiky, kde sa dajú plniť limity na majstrovstvá sveta do Dauhy a na OH do Tokia.

Matej Tóth síce fyzicky v Dudinciach bude, ale na štart sa nepostaví. Lákavé mená sú Ekvádorčan Andreas Chocho a Havard Havkenes, víťaz Dudinskej 50-tky spred 2 rokov. Prekvapením je Maďar Máté Helebrandt. Na štarte bude tiež fínske duo, ktoré skončilo vlani za Matejom Tóthom, Veli-Matti Partanen a Jarkko Kinnunen. Čo sa týka žien na 50-tke bude štartovať vlaňajšia víťazka Marika Czaková (VŠC Dukla) a  Španielka Ainhoa Pinedová, ktorá vedie vo svetových tabuľkách. V kategórii žien na 20 km je tam Anežka Drahotová, minuloročná medailistka z ME v Berlíne a Živilė Vaiciukevičiūtė z Litvy, ktorá skončila v Berlíne piata. V súťaži mužov na 20 km  budú hlavní favoriti Mexičania Jesús Tadeo Vega a Noel  Almazan Chama. V 14 člennom štartovom poli sa predstavia aj mladí Slováci Dominik Černý a Ľubomír Kubiš.

O 8,00 hod. je naplánovaný štart mužov a žien. O 12,45 hod. odštartujú detské a mládežnícke kategórie, kde má najväčšiu základňu klub z Banskej Bystrice ŠK BCF Dukla BB, ktorý postaví na štart až 42 pretekárov.

Poobede o 13,30 hod. je naplánovaný štart chôdze pre všetkých na 1 km, ktorý si zájde aj Matej Tóth.

ek

 

Pozri tiež

Chodci z mesta pod Urpínom priniesli množstvo medailových umiestnení z Dudiniec

Štyridsiaty tretí ročník chodeckej Dudinskej päťdesiatky, ktorý mal zlatý štatút seriálu World Race Walking Tour, priniesol …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *