5. ročník Banskobystrického chodeckého mítingu

Banskobystrický chodecký míting – medzinárodné preteky v atletickej chôdzi sa stali tradičným chodeckým podujatím v meste pod Urpínom v srdci Slovenska. 5. ročník chodeckého mítingu uskutoční v sobotu 26. júna v parku parku pod Pamätníkom SNP.

Tento rok sa podarilo nasadiť latku opäť vyššie a vďaka účasti medzinárodných chodeckých rozhodcov budú môcť kandidáti na olympijské hry získať body do olympijského raitingu na 20km a 10km trati. Rozhodovať budú zo Slovenska Martin Škarba, z Rumunska Alexandru Stefan a zo Švédska Frederic Bianchi, ktorý bude posledný krát rozhodovať pred olympiádov v Tokiu.

Do kráľovskej disciplíny sa zapojí takmer 110 pretekárov z 9 krajín (okrem Slovenska, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Litva, Slovinsko, Tunisko, Južná Afrika a Ekvádor).

Štart vložených pretekov na 20km bude o 8,10 hod., kde bude za Slovensko zastúpenie  Dominik Černý a Klaudia Žárska z ŠK Dukla. Zo zahraničných pretekárov budú mať zastúpenie v mužskej kategórii Ndbele Sizwe a Pule Tumisang z Južnej Afriky a Jakub Jelonek zo Slovinska. V ženskej kategórii budú pretekať Bonilla Magaly a Johana Ordone z Ecuadoru a Nasri Chahinez z Tuniska.

Oficiálne otvorenie podujatia bude o 9-tej hodine. Medzi hosťami by nemali chýbať náš olympijský víťaz Matej Tóth, Jozef Pribilinec i bývalý chodec a  prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Po úvodnom ceremoniáli odštartujú preteky mužov a žien, juniorov, junioriek, dorastu a veteránov. Na trati 10 000m nebude tento rok chýbať ani jedna z najlepších svetových päťdesiatkárok Mária Katerinka Czaková i majster Slovenska a jeden z desiatich najlepších chodcov slovenskej histórie v disciplíne na 20 kilometrov Miroslav Úradník. Slovensko budú zastupovať aj Milan Rizek (z ASK Skalica) a Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš).

V juniorských kategóriách na 10 000m zabojujú Paulína Avenová, Karin Devaldová, Stanislava Hakulinová, Terézia Kurucová a Boglárka Molnár. V junioroch na 10 000m bude Slovensko reprezentovať Patrik Nemčok.

V kategórii dorastencov na 10 000m si zmerajú sily  Jakub Bátovský, Michal Duda, Filip Krestianko, Tomáš Mencel, Adam Nosáľ a Richard Pastorek.

Zakladateľmi tohto medzinárodného chodeckého mítingu a stále aktívni organizátori sú Erika Karová a zakladateľ mnohých chodeckých mítingov, medzi ktoré patrí aj Dudinská päťdesiatka patrí Juraj Benčík, ktorý patrí medzi atletické legendy nielen ako chodec, ale aj ako tréner.

Pred štyrmi rokmi sa prvýkrát vrátila chôdza opäť do parku pod Pamätníkom SNP a usporiadal sa prvý ročník mítingu. Ambíciou organizátorov bolo nadviazať na tradíciu chodeckých podujatí a postupne zvyšovať úroveň podujatia, čo sa podarilo.

Krásnou symbolikou i vkladom do pokladnice vlastného zdravia je 500m okruh „chôdze pre všetkých“, ktorý nebude chýbať ani tento rok  a odštartuje o 11,15 hod. V prvom ročníku si ho spolu s verejnosťou a fanúšikmi chôdze prešiel aj náš olympionik Matej Tóth, ktorý je motiváciou pre naše mladé chodecké nádeje.

Medzi podporovateľov mítingu patrí aj   majster Európy v chôdzi na 20 km z roku 1990 v Splite a účastník štyroch olympijských hier  Pavol Blažek, ktorý bude v pozícii národného rozhodcu, ako aj  bývalý  chodec Miloš Bátovský i  päťnásobná účastníčka zimných olympijských hier Martina Jašicová Halinárová. Preteky sa stali obľúbeným a vyhľadávaným medzinárodným mítingom.

Organizátori očakávajú pozoruhodné športové výsledky a súčasťou podujatia bude aj kultúrny program a športové aktivity. Vítaní sú všetci, či už milovníci chôdze, ale aj podporovatelia športua a fanúšiovia. Na štarte nebudú chýbať, ani mladé športové talenty, ktoré uvítajú podporu.

ŠK BCF Dukla BB

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *