Zvolenčan Ján Hazucha vyhral Bostonský maratón v seniorskej kategórii, no nepovažuje svoje prvé miesto na najstaršom maratónskom behu za výsledok hodný veľkého obdivu. Primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová si však myslí opak o čom svedčí aj slávnostné prijatie športovca na pôde magistrátu 28.mája. Navyše ho pani primátorka navrhne na športovca roka.
Pán Hazucha má 72 rokov a v nohách stovky maratónskych kilometrov. Hoci absolvoval mnoho behov v Európe, lákala ho Amerika. Pôvodne chcel štartovať v New Yorku, pre problémy s registráciou sa napokon rozhodol pre Bostonský maratón. 20. apríla tohto roku ho v kategórii bežcov od 70 do 74 rokov vyhral. Časom, ktorý by mu závidel nejeden mladík – 3:30:33.
„Z prvého miesta sa teším, nemyslím však, že je dôvod na nejakú veľkú pozornosť. Tú si zaslúži etiópsky bežec, ktorý tento rok vyhral vo fantastickom čase pod 2 hodiny 10 minút,“ povedal skromne Hazucha.
Na zvolenskom magistráte však majú iný názor. Primátorka mesta Lenka Balkovičová hovorí:
„Víťazstvo pána Hazuchu v Bostone je skvelá správa pre všetkých Zvolenčanov, ide o ďalší krásny príbeh športovca z nášho mesta, ktorý môže byť inšpiráciou pre mladých. Pán Hazucha svojím príkladom dokazuje, že aj v seniorskom veku je človek schopný svetových výkonov. Slávnostné prijatie má byť vyjadrením vďaky za dlhoročné šírenie dobrého mena mesta Zvolen. A aby bol ešte viac vyzdvihnutý aj samotný športový výkon, budem iniciovať navrhnutie pána Hazuchu za športovca roka.“
Úspech skvelého maratónca a bývalého horolezca pani primátorka ocenila aj symbolickým revanšom za štartovné v Bostone v hodnote 200 euro ako inšpiráciu pre ďalšie podujatie a Ďakovným listom, ktorý mu odovzdala osobne za potlesku prítomných novinárov a hostí.
Hazuchov výsledok z Bostonu ani zďaleka nie je ojedinelým. Vo svojej kategórii už dokázal vyhrať niekoľko veľkých podujatí, za všetky je možné spomenúť aspoň behy vo Viedni a najmä v Berlíne. O poslednom menovanom samotný bežec povedal:
„Berlín je najrýchlejší svetový maratón, aj preto mám radosť, že sa mi ho v roku 2013 podarilo vyhrať v čase 3 hodiny, 29 minút.“
A ako to teda prebiehalo v samotnom Bostone?
„Tento maratón je špecifický. Nebehá sa okruh, štartuje sa na predmestí, a beží sa priamo do centra Bostonu, kde je vytýčený cieľ. V poslednej tretine sa objavujú kopce. Bežci iste dobre poznajú náročnosť situácie, keď sa im po tridsiatich odbehnutých kilometroch „postaví“ do cesty kopec. S tým som sa musel vyrovnať,“ hovorí o svojich aprílových skúsenostiach zvolenský športovec.
Počasie malo podľa jeho slov tiež ďaleko od ideálnemu. Bolo chladno, šibal dážď, na mnohých miestach fúkal silný protivietor. A v takýchto podmienkach sa skutočne beží neľahko.
Ján Hazucha nie je len výborným bežcom. Je jedným z dvoch športovcov, ktorí zatiaľ štartovali na všetkých ročníkoch bežkárskych pretekov Biela stopa. Okrem toho bol v minulosti výborným horolezcom, šport je teda úzko spojený s celým jeho životom. A to doslova. Lebo aj v ňom musel zápasiť.
„Vždy som sa musel presadzovať vlastnými silami, nikto mi nedal nič zadarmo. A svoju vytrvalosť som preniesol aj do športu. To je vlastne základ mojich víťazstiev,“ prezradil tajomstvo svojho úspechu Hazucha.
Na bežecké podujatia sa vždy svedomite pripravuje a vytrvalosť má vraj po svojich predkoch. V súvislosti s Bostonom spomína aj na príjemnú udalosť, keď ho miestni Slováci pozvali k sebe a pripravili sladké privítanie. Nie vek je prekážkou pre úspech a nie vzdialenosť je prekážkou pre krajanov. Prajeme pánovi Hazuchovi ešte veľa úspešných maratónskych kilometrov.
(mp)