72-ročný Ján Hazucha vyhral Bostonský maratón

Zvolenčan Ján Hazucha vyhral Bostonský maratón v seniorskej kategórii, no nepovažuje svoje prvé miesto na najstaršom maratónskom behu za výsledok hodný veľkého obdivu. Primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová si však myslí  opak o čom svedčí aj  slávnostné prijatie športovca na pôde magistrátu 28.mája. Navyše ho pani primátorka navrhne na športovca roka.

Pán Hazucha má 72 rokov a v nohách stovky maratónskych kilometrov. Hoci absolvoval mnoho behov v Európe, lákala ho Amerika. Pôvodne chcel štartovať v New Yorku, pre problémy s registráciou sa napokon rozhodol pre Bostonský maratón. 20. apríla tohto roku ho v kategórii bežcov od 70 do 74 rokov vyhral. Časom, ktorý by mu závidel nejeden mladík –  3:30:33.

„Z prvého miesta sa teším, nemyslím však, že je dôvod na nejakú veľkú pozornosť. Tú si zaslúži etiópsky bežec, ktorý tento rok vyhral vo fantastickom čase pod 2 hodiny 10 minút,“ povedal skromne Hazucha.

Na zvolenskom magistráte však majú iný názor. Primátorka mesta Lenka Balkovičová hovorí:

„Víťazstvo pána Hazuchu v Bostone je skvelá správa pre všetkých Zvolenčanov, ide o ďalší krásny príbeh športovca z nášho mesta, ktorý môže byť inšpiráciou pre mladých. Pán Hazucha svojím príkladom dokazuje, že aj v seniorskom veku je človek schopný svetových výkonov. Slávnostné prijatie má byť vyjadrením vďaky za dlhoročné šírenie dobrého mena mesta Zvolen. A aby bol ešte viac vyzdvihnutý aj samotný športový výkon, budem iniciovať navrhnutie pána Hazuchu za športovca roka.“

Úspech skvelého maratónca a bývalého horolezca pani primátorka ocenila aj symbolickým revanšom za štartovné v Bostone v hodnote 200 euro ako inšpiráciu pre ďalšie podujatie a Ďakovným listom, ktorý mu odovzdala osobne za potlesku prítomných novinárov a hostí.

Hazuchov výsledok z Bostonu ani zďaleka nie je ojedinelým. Vo svojej kategórii už dokázal vyhrať niekoľko veľkých podujatí, za všetky je možné spomenúť aspoň behy vo Viedni a najmä v Berlíne. O poslednom menovanom samotný bežec povedal:

„Berlín je najrýchlejší svetový maratón, aj preto mám radosť, že sa mi ho v roku 2013 podarilo vyhrať v čase 3 hodiny, 29 minút.“

A ako to teda prebiehalo v samotnom Bostone?

„Tento maratón je špecifický. Nebehá sa okruh, štartuje sa na predmestí, a beží sa priamo do centra Bostonu, kde je vytýčený cieľ. V poslednej tretine sa objavujú kopce. Bežci iste dobre poznajú náročnosť situácie, keď sa im po tridsiatich odbehnutých kilometroch „postaví“ do cesty kopec. S tým som sa musel vyrovnať,“ hovorí o svojich aprílových skúsenostiach zvolenský športovec.

Počasie malo podľa jeho slov tiež ďaleko od ideálnemu. Bolo chladno, šibal dážď, na mnohých miestach fúkal silný protivietor. A v takýchto podmienkach sa skutočne beží neľahko.

Ján Hazucha nie je len výborným bežcom. Je jedným z dvoch športovcov, ktorí zatiaľ štartovali na všetkých ročníkoch bežkárskych pretekov Biela stopa. Okrem toho bol v minulosti výborným horolezcom, šport je teda úzko spojený s celým jeho životom. A to doslova. Lebo aj v ňom musel zápasiť.

„Vždy som sa musel presadzovať vlastnými silami, nikto mi nedal nič zadarmo. A svoju vytrvalosť som preniesol aj do športu. To je vlastne základ mojich víťazstiev,“ prezradil tajomstvo svojho úspechu Hazucha.

Na bežecké podujatia sa vždy svedomite pripravuje a vytrvalosť má vraj po svojich predkoch. V súvislosti s Bostonom spomína aj na príjemnú udalosť, keď ho miestni Slováci pozvali k sebe a pripravili sladké privítanie. Nie vek je prekážkou pre úspech a nie vzdialenosť je prekážkou pre krajanov. Prajeme pánovi Hazuchovi ešte veľa úspešných maratónskych kilometrov.

(mp)

Pozri tiež

Banskobystrický kraj hľadá nájomcov do projektu OSMIČKA

 Budova bývalého gymnázia vo Zvolene sa mení na moderný objekt, v ktorom obyvatelia nájdu sociálne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *