V 16-člennej výprave slovenských atlétov na MS v Pekingu prevažujú chodci. Až šiesti sa postavia na štart a rozpätie cieľov bude natiahnuté, od tých základných vôbec dôjsť do cieľa, až po úplne najvyššie, spojené s najväčším tromfom Matejom Tóthom. Šesticu spája odvaha, ktorá nikomu nechýba, aj rovnaká klubová príslušnosť v armádnom stredisku Dukla. V skúsenostiach na MS obsiahnu škálu mnohoročnú, od premiérového štartu Martina Tišťana, až po piatu Márii Gálikovej, alebo šiestu Mateja Tótha.
Dušan Majdán bude jeden z trojice chodcov na 50 km. Žiadna spolupráca do úvahy nepripadá, každý si zvolí svoje tempo, na aké si trúfne a telo dovolí. Dušan Majdán sa cíti štandarne dobre, ak by porovnal momentálne pocity s tými, ktoré zažil v minulosti pred vrcholnými podujatiami. „Napokon som sa stihol solídne pripraviť. Som skromný, dôležité bude pre mňa zájsť limit na olympijské hry, to považujem za najdôležitejšiu úlohu.“ Aj Dušan Majdán naberal ostrohy pred MS na vysokohorskom sústredení v talianskych Alpách spolu s Matejom Tóthom a ďalšími. „Splnil som plán, možno jeden tréning som menil, no v počte celkove nachodených kilometrov som neubral. Rozhodujúce porcie ma podržali, a dosť povzbudili, vrátane tých 35 km na záver.“
Martin Tišťan patrí medzi tých slovenských atlétov, ktorí atmosféru MS ešte nezažili. Vo výprave s ročníkom narodenia 1992 je jasne najmladší. „Hlavne som rád, že budem v Pekingu štartovať a že som splnil limit. Odvaha mi chýbať v Pekingu nebude, nebudem sa plašiť, taktiku dosť odviniem od počasia. Nechcem riskovať, dôležité bude dôjsť do cieľa a v ideálnej situácii zájsť slušný výkon. Ani ho v túto chvíľu neodhadnem, budú to dlhé, nevyspytateľné preteky.“
Mária Gáliková vo svojej osobnej štatistike dosiahla na MS pri svojich štyroch štartoch zaujímavé výsledky, dvakrát skončila na 24. mieste, dvakrát do cieľa nedošla. „Bude teplo a ťažko,“ stručne naformulovala prognózu. „Organizmus poslúcha, pracovala som na tom celý rok, aby neštrajkoval. Nejaké minimálne prestoje zo zdravotných dôvodov som zažila, ale veľmi rýchlo som sa drobných problémov zbavila.“
Zvyknúť si na teplo, takéto úsilie vyvinie Mária Gáliková a pred všetkým ho uprednostní. „Doma sa tiež v slovenských horúčavách ťažko dýchalo a ja som si s tým slušne poradila. V aklimatizácii pomôže aj fyzioterapeut, časový posun, teplo, smog určite výrazne ovplyvnia aktuálnu formu. Ak sa ortuť teplomera neúmerne vyšplhá, zmením taktiku, ak nie, aj čas ma bude zaujímať, nie iba poradie. V ideálnom prostredí si trúfam aj na osobný rekord 1:31:42 zájdený tohto roku v Dudinciach, natrénovala som dosť, myslím si však, že Peking ideálny v počasí nebude ani zďaleka.“
■tasr (krátené)■