Banská Bystrica získala v celoslovenskom hodnotení druhé miesto hneď za hlavným mestom – Do práce na bicykli

Za účasti Andrei Štulajterovej z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica (OCI BB), ktorá zastrešuje súťaž  Do práce na bicykli, sa konalo vyhodnotenie tejto kampane priamo pred radnicou na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Nechýbal ani primátor BB Ján Nosko, ďalej Peter Klučka z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Peter Medveď, riaditeľ nadácie Ekopolis.

Súťaže sa v meste zúčastnilo 95 tímov s počtom 302 členov a najazdili cez 47 000 kilometrov. Ceny sa odovzdávali až v ôsmich kategóriách a okrem cien boli zaujímavé aj niektoré názvy jednotlivých tímov ako napríklad : CYKLOPRDY SSC, MC DEFECT, SBEĎÁCI. Hlavnými cenami boli tablet a bicykel. Majiteľa bicykla vyžreboval samotný primátor Banskej Bystrice.

„Milí Banskobystričania, ja sa Vám chcem všetkým poďakovať, skončili sme v celoslovenskej súťaži druhí, čo je dobrý výsledok, ale hovorí o tom, že ešte stále sa máme kam posunúť,“ poďakoval sa prítomným primátor Ján Nosko a zároveň nepriamo naznačil, že o rok môžeme bojovať o prvenstvo.

Na celom Slovensku sa do kampane Do práce na bicykli zapojilo 55 miest, 916 tímov a spolu až 2 861 súťažiacich. Banská Bystrica sa v počte najazdených kilometrov umiestnila hneď za Bratislavou.

„Toto mesto je určené nielen pre autá, ale je aj pre ľudí,“ povedal vo svojom príhovore Peter Klučka.

K mikrofónu pristúpil ešte raz a predniesol publiku svoju malú prosbu :

„Dovolíte mi, aby som niekde vo svojej duši a vo svojej hlave rozvíjal myšlienku : Máj je mesiac lásky a bicykla ?“ opýtal sa prítomných prvý národný cyklokoordinátor.

Samozrejme, že dostal súhlasné stanovisko a nezabudol dodať, že nielen máj je mesiacom bicyklov, ale do pedálov šliapeme spolu počas celého roka.

V rámci Slovenska absolvovali súťažiaci 60 248 ciest do práce na bicykloch, pričom najazdili 372 044 kilometrov. Do ovzdušia sa tak nedostalo viac ako 93 ton CO2 a iných škodlivín, ktoré by inak boli vyprodukované motorovými vozidlami pri odjazdení spomínaného počtu kilometrov. Všetci zúčastnení veľkou mierou prispeli k zlepšeniu životného prostredia okolo nás.

„Veľmi sa teším, že v Banskej Bystrici naberá bicyklovanie na popularite,“ s radosťou konštatovala Andrea Štulajterová a uviedla aj sprievodnú súťaž „S hadom na zebre“.

Vzápätí vyzvala, aby prítomné deti predviedli ,,hada“, na ktorého poctivo lepili nálepky za to, že prišli do školy na bicykli, autobusom alebo pešo. V Banskej Bystrici sa do kampane zapojili tri základné školy, v dvoch tento projekt stále prebieha. Pri následnom odovzdávaní cien deťom od primátora asistovala pani učiteľka Janka Majerová.

Na záver sa víťaz bicykla postaral o príjemnú zábavu a ukončenie vyhlásenia výsledkov, keď na svojej výhre – novučičkom bicykli – ,,uniesol“ koordinátorku súťaže pani Štulajterovú priamo Pod vežu na zmrzlinu. Nielen takýto perfektný a veselý koniec súťaže si zaslúži pozornosť, ale celá akcia nesie v sebe posolstvo do ďalších rokov za lepšie, krajšie a zdravšie mestá na celom Slovensku.

(mp)

Pozri tiež

Foto: Snehom pokrytá Banská Bystrica

Začiatkom týždňa sa „Perinbabe“ roztrhla perina aj nad Banskou Bystricou. Takmer 30 cm nádielka pokryla …

Jeden komentár

  1. Dežko

    Velmi smutné oslavy cyklistiky v meste, v ktorom sa veľa o cyklistke reční a nič nerobí. Prejsť z jedného konca mesta na druhý je životu nebezpečné. A bude to tak ešte veľmi dlho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *