Lukáš Rosenbaum

Banskobystričan Lukáš Rosenbaum siahal na medailu v chôdzi na 5000 metrov

 V meste pod Urpínom  sa v pondelok 24. júla  rozbehli prvé súťažné disciplíny v desiatich športoch na 16. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže EYOF 2022. V atletike malo Slovensko želiezko v ohni vo finále chodcov na 5 000m. V deň svojich pätnástich narodenín sa na štart postavil talentovaný Lukáš Rosenbaum (ŠK BCF Dukla BB)  a napokon dokráčal do cieľa na 5. mieste.

„Zo začiatku sa mi išlo dobre, ale potom som mal problém s technikou. Keď som sa ocitol v penaltovej zóne, tak som si povedal, že to už musím dokončiť. Začal som ísť pomaly, na techniku. Dokončil som to, som šťastný aj za piate miesto. Je to moja prvá väčšia súťažná skúsenosť. Pripravoval som sa v Banskej Bystrici tri týždne, len škoda, že som sa nezladil s technikou,“

uviedol po pretekoch pondelkový oslávenec Rosenbaum, ktorý prišiel na Slovensko z Nemecka, kde päť rokov žil. Trénoval „na diaľku“,  so svojim trénerom Jurajom Benčíkom z ŠK BCF Dukla BB.  Teraz bude študovať na strednej športovej škole práve v meste pod Urpínom, kde sa EYOF 2022 koná.

Lukáš Rosenbaum s trénerom Jurajom Benčíkom

V druhom kole Lukášovi  jeden z medzinárodných rozhodcov udelil žltú kartu. Lukáš, najmladší zo všetkých pretekárov vo finálovom súboji kráčal v silnej skupinke pretekárov s reprezentantmi Nemecka, Ukrajiny a Turecka rezko, najviac povzbudzovaný na krásnom, vynovenom štadióne banskobystrickej Dukly na Štiavničkách.

Víťazom sa stal podľa očakávania kvalitne tak technicky ako aj kondične pripravený španiel Daniel Moreno Monfort. Španiel vyhral časom 21:22,02. V  cieľovom poli  športovo podal ruku sj Lukášovi Rosenbaumovi, ktorý prešiel voľným tempom 5 km trať, vrátane spomalenia i 30 sekundovej penalizácie za 23:42,57.  Druhému v cieli, nemcovi Richardovi namerali v cieli víťazný čas 22:02,70 a tretiemu talianovi Arisimu 22:02,71.

Tréner Juraj Benčík zhodnotil výkon svojho zverenca pozitívne a dodal, že to bol jeho prvý štart na veľkom podujatí, kde ukázal, že príprava ide dobrým smerom. O dva roky sa v Banskej Bystrici uskutočnia Majstrovstvá Európy, kde je Lukáš kandidátom do reprezentačného družstva dorastencov.  

V cieli čakalo Lukáša prekvapenie vo forme narodeninovej torty od riaditeľky klubu BCF Dukla BB, Eriky Karovej a členov klubu, ktorí ho prišli povzbudiť v hojnom počte a neprehliadnuteľných žltých tričkách. Počas pretekov ho povzbudzovali slovenskými vlajkami a nápisom Lukáš do toho! Prišli ho povzbudzovať, aj rodinný príslušníci a zo všetkých pretekárov, mal najväčší fun klub.

„Teším sa úspechu Lukáša, je to skvelý výsledok na takomto veľkom podujatí. Prišli sme ho povzbudzovať spolu s členmi nášho klubu a veľmi sme mu fandili. Od teraz už bude v Banskej Bystrici, aj študovať a tráviť s členmi nášho klubu viac času. Je to veľký talent a perspektíva do budúcna. Veľká vďaka patrí aj jeho rodine, trénerovi, priateľom, ktorí ho podporujú v tom, čo ho najviac baví, v športe. „

Povedala riaditeľka klubu Erika Karová.

Atletické disciplíny sa tešili na zrekonštruovanom štadióne SNP DUKLA na banskobystrických Štiavničkách značnému záujmu divákov.

Red, foto: Branislav Miadok

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *