Banskobystrický chodecký míting v meste pod Urpínom

Sobotné dopoludnie 7. mája   patrilo 6. ročníku Banskobystrického chodeckého mítingu  v meste pod Urpínom. Počasie podujatiu prialo a  Park pod Pamätníkom SNP zaplnili športovci venujúci sa atletickej chôdzi, ale aj mnohé športové osobnosti.
Podujatie otvorili riaditeľka pretekov a hlavná organizátorka Erika Karová, zástupkyňa Mesta Banská Bystrica, Dana Cibuľková vedúca odd. športu a náš olympijský víťaz a riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Matej Tóth. V úvodnom vstupe obohatili podujatie svojim spevom a hrou na harmonike deti z detského folklórneho súboru Prvosienka.
Rozhodovali medzinárodní rozhodcovia zo Slovenska Martin Škarba, z Rumunska Alexandru Stefan a z Maďarska Orsolya Gruber a domáci rozhodcovia Pavol Blažek a Štefan Záhončík, z Francúzska Jean Pierre Dahm.
Hlavnú kategóriu vyhral olympionik Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly v osobnom rekorde 40:50 min a získal aj trofej BCF za najhodnotnejší výkon na podujatí. Zverenec trénerov Ľuboša Machníka a Martina Pupiša zaznamenal víťazný hetrik, predtým triumfoval v rokoch 2018 a 2019. Osobný rekord z roku 2020 si zlepšil o 26 sekúnd.
Na tomto podujatí odborne perfektne podkutý reprezentačný tréner slovenských reprezentantov v atletickej chôdzi, Roman Benčík,  tentoraz znova aj v úlohe špičkového komentátora tohto podujatia, podčiarkol, že absolútne osobné maximum Miroslava Úradníka z oválu 40:43,73 je ešte o 6,27 sekundy kvalitnejšie.
V súťaži žien na 10 km bola najlepšia Hana Burzalová (49:16, ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) a po Klaudii Žárskej v premiérovom ročníku (2017) sa do histórie podujatia zapísala ako druhá slovenská víťazka. Zvíťazila pred dvojicou košických junioriek Karin Devaldová (51:09) – Stanislava Hakulinová (53:33).
Výborný výkon predviedla víťazná dorastenka Terézia Kurucová (ŠK ŠOG Nitra), 5 km vyhrala za 23:51 min a o dve sekundy si zlepšila svoje maximum z vlaňajška z pretekov v Hlohovci. Zverenka Petra Mečiara potvrdila dobrú formu, druhý raz v roku pokorila 24-minútovú hranicu a vo svetových tabuľkách do 18 rokov je na 5-kilometrovej trati stále tretia za dvoma Japonkami.
Špičkové časy na 5 km zašliapali aj dorastenci Jakub Bátovský (21:55, doteraz 22:24) a Filip Krestianko (22:22), ako aj ich klubový kolega Samuel Harman ( všetci ŠK BCF Dukla).
Na 10 km trati  v kategórii junioriek sa umiestnila na 1.mieste Barbora Brnáková (ŠK BCF Dukla BB).
Kvalitné časy dosiahli i víťaz pretekov staršieho žiactva na 3 km Lukáš Rosenbaum (13:02), ktorý je adeptom na tohtoročný EYOF, druhý prišiel Šimon Bátovský a ako tretí Šimon Kopaščík.
Petra Kusá (14:59) zvíťazila v kategórii starších žiačok a je tiež adeptkou na reprezentáciu na tohtoročný EYOF. Druhá prišla Kristína Zámečníková a ako tretia Timea Indrišková (AK ASK Slávia Trnava).
V kategórii mladších žiačok na 1000m zvíťazila Dominika Pernická, pred Gusté Vasiliavskaité z Litvy a Agátou Cintulovou.
Najmladší žiaci – 1 km: 1. Tkáč 5:04, 2.miesto Lukáš Kara
Prípravka na 500m 1. Benčík Michal, 2.Roman Necpal 3. Matúš Kučera
Prípravka dievčatá 500m – 1. Chiara Šarišká, 2. Simonka Holecová, 3. Ema Mojžišová
Veteráni – 3 km: 1. Zámečník (ŠK BCF Dukla) 14:58
Súčasťou podujatia boli aj preteky Majstrovstvá Stredoslovenského atletického zväzu  kde zvíťazili v kategórii Dorastenci
1.miesto Bátovský Jakub
2.miesto Filip Krestianko
3.miesto Samuel Harman
Kategória Starší žiaci
1.miesto Rosenbaum Lukáš
2.miesto Bátovský Šimon
Kategória Staršie žiačky
2.miesto Zámečníková Kristína
kategória mladšie žiačky
1. Pernická Dominika
2. Erneková Laura
Kategória mladší žiaci
1. miesto Tkáč Tomáš
2.miesto Lukáš Kristián Kara
Hlavnými partnermi podujatia: Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica, Slovenský atletický zväz, Vojenské športové centrum Banská Bystrica, Nadácia Eriky Karovej a BCF.
zdroj: atletika sk, šk bcf Dukla BB, foto: ŠK BCF Dukla BB

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *