Celkoví víťazi BP SAZ 2020 Radka Roháčová a Marek Hladík, ktorý je na druhej snímke na trati MMM 2020 v Košiciach.

Celkovými víťazmi “koronového” Bežeckého pohára SAZ 2020 sú Marek Hladík a Radka Roháčová

Keďže ani jedno z decembrových nemajstrovských podujatí Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu 2020 (medzinárodný cestný beh Hodonín – Holíč – Skalica, Vianočný beh mesta Lučenec/20 km, odložený Národný beh Devín – Bratislava) sa neuskutočnilo tradičnou formou, 2. ročník seriálu vyhrali tí, ktorí boli jeho lídri po slovenskom krosovom šampionáte.

V súťaži mužov nazbieral najviac bodov (184) Marek Hladík z BMSC Bratislava, zo žien bola najusilovnejšia Radka Roháčová (AK Zdravie v pohybe Lučatín) so 144 bodmi. Obaja zinkasovali víťaznú prémiu 800 eur.

Zverenec kandského kouča Reida Coolsaeta štartoval na 6 z 9 podujatí BP SAZ 2020, trikrát zvíťazil (M-SR v polmaratóne, maratóne, krose) a trikrát skončil druhý (M-SR na 5000 m, 10 000 m, 10 km na ceste) za obhajcom seriálového prvenstva Tiborom Sahajdom, ktorý jesennú časť sezóny neabsolvoval a celkovo skončil piaty so 114 bodmi z troch štartov.

„Myšlienka bežeckého seriálu a jeho fungovanie sa mi veľmi páči.  Pre bežcov je to motivácia zúčastňovať sa na pretekoch na celom Slovensku a objaviť aj také súťaže, na ktoré by sme inak možno ani nešli. Finančné odmeny sú vítaná podpora pre bežcov a ako to sledujem, na podujatiach zaradených do Bežeckého pohára SAZ postupne rastie aj účasť,“

skonštatoval 30-ročný Marek Hladík, ktorý v októbri triumfoval v pandémiou oklieštenej verzii 97. ročníka MMM v Košiciach a po 21-ročnej pauze sa stal jeho piaty slovenský víťaz v histórii.

Vicemajsterka Slovenska 2020 v Roháčová, ktorú pripravuje Marek Vojník, ťažila v BP SAZ 2020 najmä z toho, že z 9 podujatí štartovala na 7 a body sa jej započítali z maximálneho možného počtu 5 pretekov.

„Bodovať pretekoch zaradených do BP SAZ bola pre mňa v tomto roku veľká výzva. Seriál je postavený na rôznorodosti čo sa týka dĺžky a povahy trate, povrchu i regionálneho rozloženia jednotlivých podujatí do rôznych kútov Slovenska. Pre mňa bola motivačná práve rôznorodosť tratí. Každému nesedí všetko, no mne každá zo siedmich tohtoročných súťaží dala cenné skúsenosti a pomohla mi zistiť, čo je pre mňa to pravé,“

vravela Radka Roháčová, ktorá v záverečnom účtovaní o 14 bodov predstihla mnohonásobnú majsterku SR v bežeckých disciplínach, účastníčku MS v polmaratóne 1997, 1998 a 1999 Danu Janečkovú z AC Nové Zámky. „Prvý raz v živote som zabehla v Košiciach úplne celý maratón a skončila som celkovo na krásnej tretej priečke. Z víťazstva v BP SAZ sa veľmi teším a ako vraví tréner Marek Vojník: Úspech je odmena za drinu.“

Žiaľ, ani BP SAZ 2020 sa nevyhol zmenám v dôsledku koronavírusovej pandémie. Zaúradovala hneď po prvom dieli v úvode marca: po kvalitatívne i kvantitatívne (647 účastníkov!) rekordnej jubilejnej 30. Majcichovskej desiatke sa rušilo jedno podujatie seriálu za druhým. Po letnom uvoľnení opatrení zostavili organizátori zo SAZ nový kalendár so 16 podujatiami a nastali aj zmeny v súťažnom poriadku. Prišla však jesenná druhá vlna pandémie, ktorá zredukovala 16 dielov pohára na deväť.

V prvej „predkoronovej“ verzii mal mať BP SAZ 16 pokračovaní, z nich bolo 7 slovenských šampionátov (5000 m, 10 000 m, 10 km na ceste, polmaratón, maratón, kros vytrvalcov, beh do vrchu) a 9 verejných behov: Laborecká desiatka/Strážske, polmaratón na ČSOB Bratislava Marathon, Beh Galantou – Beh oslobodenia, Národný beh Devín – Bratislava, Malý štrbský maratón, polmaratón na Rajeckom maratóne, Prešovský polmaratón, medzinárodný cestný beh Hodonín – Holíč – Skalica a dvadsiatka v rámci Vianočného behu mesta Lučenec. Žiaľ, aj z druhej verzie termínovky zostavenej v júni, ostal tiež len zdrap papiera. Z takisto 16 podujatí sa napokon podarilo usporiadať len deväť: 6 majstrovstiev Slovenska a 3 verejné behy – preteky na 10 km v Dobšinej (Beh v Raji) plus polmaratóny v Rajci a Prešove.

Napriek tohtoročným komplikáciám bol záujem bežcov o BP SAZ solídny: žien bežalo 104 (bodovalo 67) a mužov 261 (bodovalo 138). V porovnaní s rokom 2019 je to o čosi menej, lenže pre pandémiu sa veľké podujatia ako MMM, ČSOB Bratislava Marathon, Telekom Night Run či Národný beh Devín – Bratislava, kde sú počty bežcov v SAZ registrovaných štartujúcich najvyššie, neuskutočnili, alebo štartovalo len zopár vybraných bežcov.

V každých pretekoch BP SAZ boduje 30 najlepších pretekárov registrovaných v SAZ systémom 30 bodov za 1. miesto až po 1 bod za 30. miesto. Ďalšie bodové bonusy môžu bežci získať za dosiahnuté časy, za medailové umiestenia v rámci majstrovstiev Slovenska a aj za oficiálny slovenský seniorský rekord. Okrem finančných odmien pre 10 najlepších mužov a žien v konečnom poradí BP SAZ ocenili v tomto roku organizátori pohára vďaka spoločnosti Slovak Telekom i trénerov všetkých bežcov a bežkýň umiestnených do celkovo 10. miesta.

Plánovanie ďalšieho ročníka BP SAZ je momentálne – aj vzhľadom na vývoj situácie s koronavírusom – extrémne náročné. Vymyslieť termínovku na celý rok, keď sa poriadne nevie, čo bude v najbližších dňoch, je takmer nemožné. S bežeckým pohárom však SAZ počíta aj v roku 2021.

„Ešte je predčasné hovoriť niečo konkrétne, všetko závisí od toho, čo sa udeje s pandémiou. Ani organizátori pretekov sami dobre nevedia, kedy sa ich uskutočnia a či sa vôbec uskutočnia. Termínovka takpovediac visí vo vzduchu. V každom prípade v nej počítame so všetkými národnými šampionátmi a tie, verím, že najneskôr v marci, doplníme o ďalšie kvalitné preteky s pevným termínom. Uvedomujeme si však, že opäť hrozí ich rušenie, v lepšom prípade presun. Systém súťaže zostane zrejme rovnaký ako doposiaľ, nemáme odozvy, že súčasný je zlý. Snažíme sa o to, aby bol čo najspravodlivejší vo všetkých možných aspektoch,“

uzavrel viceprezident SAZ a podporovateľ BP SAZ Ladislav Asványi.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO ARCHÍV (rr) a SITA/MAREK LUKÁČ

(PO 9 KOLÁCH)

MUŽI

1. Marek Hladík (BMSC Bratislava, tréner Reid Coolsaet/Kan.) 184 bodov (6 štartov/5 bodovaných výsledkov)
2. Taras Ivaniuta (individuálny člen SAZ, tréner Ivan Danečko) 133 (6/5)
3. Marek Lenčéš (Go Create Performace Center, trénerka Barbora Brezovská) 128 (5/5)
4. Patrik Vyšňovský (Slávia STU Bratislava, tréner František Višnický) 123 (5/5)
5. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava, tréner Vladimír Molčan) 114 (3/3)
6. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava, tréner Štefan Mereš) 111 (4/4)
7. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava, tréner Róbert Kresťanko) 94 (4/4)
8. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava, tréner Štefan Mereš) 89 (3/3)
9. Martin Rusina (BMSC Bratislava, tréner Jan Pešava/ČR) 85 (3/3)
10. Michal Kubovčík (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, trénuje sám) 82 (4/4)

ŽENY

1. Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín, tréner Marek Vojník) 144 bodov (7 štartov/5 bodovaných výsledkov)
2. Dana Janečková (AC Nové Zámky, tréner Ján Bötcher) 130 (6/5)
3. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava, tréner Marek Vojník) 129 (4/4)
4. Mária Danečková (individuálna členka SAZ, tréner Ivan Danečko) 122 (5/5)
5. Katarína Došek-Bátovská (AK Tlmače, tréner Miroslav Bátovský a Tomáš Gemza) 108 (4/4)
6. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice, tréner Gabriel Valiska) 102 (4/4)
7. Romana Komarňanská (BMSC Bratislava, tréner Juraj Benčík) 97 (3/3)
8. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín, tréner Marek Vojník) 76 (3/3)
9. Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto n/V., tréner Pavol Kucharovič) 69 (4/4)
10. Monika Dolinajová (BMSC Bratislava, trénerka Romana Komarňanská) 59 (3/3)

Poznámka: Do hodnotenia sa podľa súťažného poriadku počítalo 5 najlepších výsledkov, na zaradenie do celkovej klasifikácie boli potrebné najmenej tri štarty v BP SAZ 2020.

Kompletné konečné poradie v Bežeckom pohári SAZ 2020 (redukované /iba pretekári, ktorí splnili podmienky súťažného poriadku na zaradenie do celkovej klasifikácie, štartovali v seriáli minimálne 3-krát/ i neredukované /vrátane pretekárov, ktorí nesplnili podmienky súťažného poriadku na zaradenie do celkovej klasifikácie, štartovali iba na 1 alebo 2 podujatiach seriálu/) nájdete na tomto linku: tu

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *