CROUSEROV HALOVÝ SVETOVÝ REKORD V GULI

Olympijský víťaz vo vrhu guľou z Ria de Janeiro 2016 Ryan Crouser utvoril na úvodnom podujatí atletického seriálu American Track League v americkom Fayetteville halový svetový rekord 22,82 m. Preteky mali strieborný štatút World Athletics Indoor Tour.

Dvadsaťosemročný Crouser pridal k doterajšiemu historickému maximum svojho krajana Randyho Barnesa z 20. januára 1989 v Los Angeles 16 centimetrov. Američanovo absolútne osobné maximum z júla 2020 v Mariette je ešte o 9 cm lepšie ako jeho nedeľný fayettevillský výkon.

Vicemajster sveta 2019 Crouser, ktorý má na konte najviac výkonov za métu 22 metrov v histórii, dosiahol svetový rekord už v prvom pokuse. V druhom vrhol 21,03 m a v treťom znova dosiahol lepší výkon (22,70 m) ako bol predošlí svetový rekord. Ďalšie dva pokusy na úrovni 22,70 m mal nevydarené, v poslednom šiestom vrhol 22,48 m.

„Lepší štart do halovej sezóny 2021 som si ani nemohol želať,“

citoval web Svetovej atletiky (World Athletics) Ryana Crousera. Viac ako on vrhli v celej histórii iba dvaja guliari – Randy Barnes 23,12 m v máji 1990 v americkom Westwoode a Nemec Ulf Timmermann 23,06 m v máji 1988 v gréckej Chanii.

Adrian Baran

„Svetový rekord bol už na spadnutie a mňa špeciálne potešilo, že ho prekonal Crouser, ktorému veľmi prajem,“

komentoval nedeľný najdlhší halový výkon histórie momentálne najlepší slovenský guliar Adrián Baran z MŠK Vranov nad Topľou.

„Už piateho decembra vrhol, 22,58 m, čo veľa naznačovalo. Crouser je výkonnostne veľmi vyrovnaný pretekár, ktorý v takmer každých pretekoch prekoná 22-metrovú hranicu. Kto iný, ak nie on, by si preto svetový rekord zaslúžil? Klobúk dolu pred jeho stabilitou. Prekonať svetový rekord po 32 rokoch je – fantázia!“

Zverenec Jaroslava Kolcuna si myslí, že aj absolútne svetové maximum 23,12 m Američana Randyho Barnesa z mája 1990 vo Westwoode sa už otriasa v základoch.

„Ryan je veľký adept aj na prekonanie tohto výkonu, no nezabúdajme ani na Novozélanďana Walsha, Romaniho z Brazílie či ďalšieho Američana Kovacsa, možno aj oni niečo vykúzlia,“

 poznamenal Adrián Baran.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO SITA/AP a PAVOL UHRIN

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *