Dobrovoľníci – základný pilier EYOF Banská Bystrica 2022

Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci. Rovnako to bude od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici na XVI. letnej edícii Európskeho olympijského festivalu mládeže.

Tento týždeň od 12. do 14. mája sa pod Urpínom zišlo vyše 700 dobrovoľníkov, aby sa dozvedeli konkrétne informácie k ich vybranej pozícii a mohli pomôcť zvládnuť priebeh mládežníckej olympiády s 3600 účastníkmi z piatich desiatok krajín starého kontinentu.

“Dobrovoľníctvo sa vďaka Európskemu olympijskému festivalu mládeže dostáva do popredia vo vnímaní slovenskej verejnosti. Pevnú súčasť tvoria práve dobrovoľníci, bez ktorých by sme EYOF nedokázali usporiadať. Nejde však len o kvantitu, ale i kvalitu, a preto sa tento týždeň stretávajú všetci dobrovoľníci v Banskej Bystrici. Aktuálne sa zdokonaľujú v ich vybranom odvetví, ktoré budú mať počas podujatia na starosti a stanú sa tak plnohodnotnou podporou akcie,”

hovorí výkonný riaditeľ EYOF Peter Hamaj.

Proces registrácie je otvorený od marca 2021 pre všetky staršie vekové kategórie ako 16 rokov.

„Vekový rozptyl máme naozaj veľký – od šestnásťročných až po najstaršieho dobrovoľníka, ktorý má 76 rokov. Aj tento fakt potvrdzuje, že ide o pozíciu pre každého bez rozdielu. Teraz sme vo fáze, kedy sa nám do dejiska EYOFu zišli všetci registrovaní dobrovoľníci. Na nás je teraz oboznámiť všetkých prítomných s dôležitosťou ich pozície a konkrétne informovať o ich práci a dennom programe na najväčšej multišportovej akcii tohto roka na Slovenku,”

 popisuje riaditeľka dobrovoľníkov Júlia Jančíková.

Trojdňové školenie aj s ambasádormi EYOF 2022

Dobrovoľníci si môžu vybrať zo 16 oblastí, v ktorom budú počas EYOF nápomocní. S ich činnosťou sa ráta nielen počas, ale aj pred a po podujatí.

„Dobrovoľníkov potrebujeme na každom kroku. Od uvítania hostí, cez catering, priamo na športoviskách, pri asistencii olympijským delegáciám, pri bezpečnosti, transfere, ubytovaní, účasti na ceremoniáloch až po administratívnu činnosť. Dobrovoľnícka činnosť počas takéhoto multišportového podujatia s vysokým počtom účastníkov je nenahraditeľná a veľmi potrebná v akejkoľvek oblasti,” 

zdôrazňuje dôležitosť dobrovoľníctva Jančíková. Na školení po úvodnom zoznámení sa s dôležitými členmi celého organizačného výboru sa rozdelia do skupín podľa pracovnej oblasti. Každá skupina dostane konkrétny popis ich pozície, časový harmonogram pracovných aktivít a rady, ako a čo najefektívnejšie ich post vykonávať.

Súčasťou programu a svoj pohľad na dobrovoľníctvo prídu osobne odprezentovať olympijskí víťazi, a zároveň ambasádori EYOF 2022, biatlonistka Nasťa Kuzminová a atlét Matej Tóth.

„Žiadna športová akcia by sa neuskutočnila bez dobrovoľníkov. Dobrovoľníci sa naučia vlastnej zodpovednosti, vyskúšajú si pracovné schopnosti, posunú vlastné hranice, využijú jazykové znalosti a zažijú priateľskú, športom nabitú atmosféru najväčšej multišportovej akcie na Slovensku,” 

vymenúva benefity ambasádorka Anastasia Kuzminová.

„Dobrovoľníci pridávajú športovej akcii priateľskú tvár. Dokážu to iba ľudia, ktorí sú ochotní venovať svoj voľný čas v prospech iných. Bez nich by sme my športovci nemohli bojovať o medaily,

dopĺňa olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth. Anastasia Kuzmina spolu s Matejom Tóthom, na točili aj motivačné video pre dobrovoľníkov, ktoré je súčasťou dobrovoľníckej kampane.

Chceš sa stať dobrovoľníkom? Neváhaj! Nábor dobrovoľníkov je stále otvorený!

Registračný proces zostáva aj po skončení stretnutia otvorený.

Dávame možnosť ešte záujemcom, ktorí sa nestihli prihlásiť. A ako sa hovorí, každá ruka je potrebná. Pokiaľ niekto stále váha, možno ho presvedčí fakt, že bude súčasťou akcie pre mladých športovcov, z ktorých za desať rokov pravdepodobne vyrastú olympijskí víťazi a dobrovoľníci môžu byť pri tom už teraz,”

 dodáva riaditeľka dobrovoľníkov Jančíková.

Každý dobrovoľník, ktorý sa zúčastní na EYOF Banská Bystrica 2022, získa limitovanú edíciu oblečenia, počas dobrovoľníckej služby bude mať zabezpečenú stravu a pitný režim, možnosť odpočinku vo Volunteers Basecampe, pre mimo banskobystrických dobrovoľníkov bude zabezpečené ubytovanie. Každý dobrovoľník získa na záver podujatia certifikát o absolvovaní dobrovoľníckej činnosti, ktorý môže uplatniť v ich ďalšom profesnom živote. Okrem toho majú možnosť nadobudnúť nové zručnosti v komunikácii v cudzích jazykoch, príležitosť spoznať nových ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

 Aktuálne čísla k dobrovoľníkom na EYOF 2022 k 12. 5. 2022

Počet potvrdených registrácií: 1118

  • Ženy: 900
  • Muži: 630
  • Priemerný vek registrovaných dobrovoľníkov: 25
  • Počet registrovaných dobrovoľníkov z Banskej Bystrice a okolia: 395
  • Počet registrovaných dobrovoľníkov z Banskej Bystrice: 326
  • Počet potvrdených registrovaných dobrovoľníkov zo Slovenska: 933
  • Počet potvrdených registrovaných dobrovoľníkov zo zahraničia: 185
EYOF 2022 Banská Bystrica, Elena Smrigová

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *