Pavol Blažek na natáčaní vo Vysokých Tatrách, vo víťaznom splitskom drese a s manželkou, ktorá bola jeho opora počas celej úspešnej kariéry. FOTO ARCHÍV (ij)

DOKUMENT ZABUDNUTÉ ZLATO O TRIUMFE P. BLAŽEKA NA ME 1990

Pôvodne na október minulého roka avizovaný dokument reportéra Ivana Janka a kameramana Mária Kičáka k 30. výročiu triumfu Pavla Blažeka v chôdzi na 20 km na majstrovstvách Európy 1990 v Splite odvysiela RTVS na Dvojke pred 2. kolom slalomu Svetového pohára v rakúskom Flachau, kde by mala byť favoritkou na prvenstvo Petra Vlhová.

„K neodvysielaniu v pôvodnom jesennom termíne prispela pandémia a s ňou súvisiace rôzne karanténne opatrenia a ešte zopár ´drobností ´ – v športovej redakcii sme čakali sme na nové technické zázemie. No a keď sme videli, že v októbri dokument nestihneme odvysielať, už sme sa nestresovali. Mohli sme tak veci finalizovať bez tlaku, že nestihneme šibeničný termín. Teraz sme v redakcii našli exkluzívny vysielací čas a veríme, že pred špičkovým lyžovaním s našou Petrou Vlhovou, si mnohí fanúšikovia športu so záujmom pozrú aj príbeh Paľka Blažeka a jeho splitskú zlatú cestu,“ nádejal sa Ivan Janko.

Dokument „Zabudnúté zlato“ (bola to jediná zlatá medaila čs. výpravy na ME 1990) pripomenie nielen Blažekov životný úspech, ale aj celú kariéru skromného chodca zo Zelenča pri Trnave, ktorý, hoci patril v 80. rokoch tiež do absolútnej svetovej špičky, bol stále v tieni olympijského šampióna Jozefa Pribilinca.

Dokument má 27 minút, no jeho autori natočili takmer 9 hodín zaujímavého materiálu. Pracovali napríklad aj s unikátnou VHS kazetou, na ktorú niekdajší výborný čs. maratónec Karel David zdokumentoval priamo v Splite Blažekovu cestu k európskemu titulu. Sú na nej zábery s autentickými Davidovými komentármi počas pretekov, ktoré verejnosť doposiaľ ešte nevidela.

„Materiálu máme viac než dosť, časť využijeme aj v chystanom ďalšom dokumente s pracovným Posledná sezóna, ktorý pripravujeme o Matejovi Tóthovi,“ prezradil Ivan Janko.

V dokumente „Zabudnuté zlato“ sa objavia mnohí ľudia spojení s Blažekovou úspešnou kariérou – jeho prvý tréner v Trnave Ľudovít Žambokréthy, legendárny banskobystrický kouč Juraj Benčík, Paľovi skvelí kolegovia z čs. reprezentácie Jozef Pribilinec a Roman Mrázek, už spomenutý maratónec Karel David, olympijský víťaz na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth i ďalšie osobnosti slovenskej chôdze ako prezident SAZ Peter Korčok, šéftréner zväzu Martin Pupiš, Tóthov kouč Matej Spišiak či súčasný riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Roman Benčík.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO ARCHÍV (ij)

Pozri tiež

Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP sa v roku 2024 neuskutoční

Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku býval zaradený do kalendárov svetovej ako aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *