DORASTENECKÁ REPREZENTÁCIA NA MEDZIŠTÁTNE STRETNUTIE DO BRNA, GAJANOVÁ V ŠTETÍNE A LEDECKÁ V LA CHAUX-DE-FONDS

■ BRNO: Po vyše ročnej pauze, keď pre koronavírusovú pauzy zrušili všetky mládežnícke medzištátne stretnutia, sa slovenský dorastenecký reprezentačný výbor dočkal súboja s rovesníkmi z Poľska, Česka a Maďarska.

Súboje na štadióne VUT „Pod Palackého vrchom“ v Brne sa začnú o 10.00 h a vyvrcholia po bezmála šiestich hodinách štafetami chlapcov a dievčat na 100-200-300-400 m.

V slovenskom výbere figurujú účastníci júlových juniorských ME (U20) v Tallinne šprintér Filip Federič, štvorstovkár Franklin Henry a chodecké trio Paulína Avenová, Jakub Bátovský, Tomáš Mencel a takisto osemstovkár Tomáš Janíček, ktorý mal v júni premiéru v seniorskej reprezentácii v II. lige ME tímov v Starej Zagore.

 

„Sme realisti, v súboji so silnými tímami Poľska, Česka, Maďarska nemáme veľkú šancu, avšak z medzištátneho stretnutia sme nevycúvali tak ako Slovinci, pretože sme našim najlepším, ktorí prišli o možnosť štartu na zrušených ME do 18 rokov v Rieti, chceli dať aspoň takúto šancu na kvalitný medzinárodný štart aj napriek zložitému organizačnému zabezpečeniu účasti, ktoré súvisí s testovaním a protipandemickými opatreniami,“

vysvetlil Milan Laurenčík, šéftréner SAZ pre mládež do 18 rokov.

„Bol by som rád, keby si naši mladí priviezli z Brna čo najviac osobných rekordov, a verím, že viacerí sa dostanú aj do elitnej trojky.“

■ ŠTETÍN: Gabriela Gajanová, ktorá si na OH v Tokiu na 800 m o takmer dve sekundy zlepšila sezónne maximum na 2:01,41m a len tesne jej ušiel postup do semifinále, sa predstaví prvý raz od hier na nedeľnom Memoriáli Wieslawa Maniaka (od 18.30 h) na Mestskom štadióne v poľskom Štetíne.

■ NITRA: Majsterka Európy do 23 rokov a semifinalistka tokijskej olympiády na 400 m prekážok Emma Zapletalová pokračuje po krátkej pauze v letnej sezóne.

„Zatiaľ má istý štart 22. augusta v 2. kole českej extraligy v Prahe, 5. septembra vo finále v Břeclave a 15. septembra vo finále slovenskej ligy. Medzitým však zrejme absolvuje štart na nejakom zaujímavom zahraničnom mítingu. Uvidíme, čo sa podarí vybaviť,“

informoval Zapletalovej tréner Peter Žňava.

Emma Zapletalová , FOTO PAVOL UHRIN

■ LA CHAUX-DE-FONDS: Prekážkarke na 400 m Daniele Ledeckej tesne ušiel štart na olympiáde. Druhú časť letnej sezóny začne v sobotu na mítingu Resisprint International vo švajčiarskom La Chaux-de-Fonds. Zverenka kataríny Adlerovej bude mať kvalitné súperky, prihlásené sú tri účastníčky tokijských hier – Juhoafričanka Wanda Nelová (v roku 2021: 55,16, na OH v semifinále), Line Klosterová z Nórska (v roku 2021: 55,58, na OH v rozbehu) a Kanaďanka Noelle Montcalmová (v roku 2021: 55,85, na OH v rozbehu). Prekážkarská štvorstovka je na programe o 13.00 h.

■ BRATISLAVA: Dvaja najlepší slovenskí štvorstovkári – na prekážkach Martin Kučera a na hladkej Šimon Bujna – plánujú súťažiť aj v poolympijskej časti letnej sezóny.

„Po úvodnom kole českej extraligy v Brne mali obaja chalani týždňový aktívny oddych. Myslím si, že ho už potrebovali, keďže sezónu začali veľmi skoro na začiatku mája na Svetových štafetách v Chorzówe. Už však trénujú a vyzerajú celkom dobre. Uvidíme, ako sa to prejaví na súťažiach,“

skonštatoval tréner Radoslav Ivan. Bujna pobeží 18. augusta v Ústí nad Orlicí trojstovku, obaja plánujú 22. 8. štart v českej exralige (Bujna 200/400 m, Kučera 400 m prek.) a takisto by mali bežať vo finále slovenskej i českej najvyššej súťaže.

■ NITRA: Kladivár Marcel Lomnický, ktorému olympijská kvalifikácia v Tokiu nevyšla, by chcel spraviť reparát 24. augusta na bronzovom mítingu seriálu World Athletics Continental Tour v Športovom centre Mihálya Lantosa v Budapešti na štadióne MTK. Súťaž kladivárov sa začne o 14.00 h.

■ BANSKÁ BYSTRICA: Slovenskú rekordérku na 100 m prekážok Stanislavu Škvarkovú, ktorá do poslednej možnej chvíle bojovala o tokijskú miestenku, v závere kvalifikačného procesu trápil členok. Už je však v poriadku a podľa slov jej kouča a zároveň manžela Michala na budúci týždeň začne s tréningom s úmyslom dostať sa na OH 2024 v Paríži.

„Verím, že aj s medzizastávkami na iných vrcholných podujatiach,“

poznamenal Škvarka. Horšie ej to s talentovaným trojskokanom Tomášom Veszelkom. Po januárovej ťažkej operácii sa stále nevie zotaviť, momentálne mu v tréningu bráni tekutina v kolene. „Ocitli sme sa v zložitej situácii, no verím, že najneskôr do októbra všetky problémy vyriešime a budeme môcť plnohodnotne trénovať,“ nádejal sa kouč Škvarka.

Stanislava Škvarková, FOTO: Pavol Uhrin

atletika.SK, foto: ilustračné red.

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *