Dukátová sa zdravotne cíti lepšie než pred Londýnom 2012

Slovenská vodná slalomárka Jana Dukátová sa pred augustovými olympijskými hrami v Riu de Janeiro cíti v lepšom zdravotnom stave než pred OH 2012 v Londýne.

Pri svojej premiére pod piatimi kruhmi obsadila v disciplíne K1 šiestu priečku. Pokusu o zlepšenie tohto výsledku podriadila tréningový proces.

„Na rozdiel od Londýna som mala dostatok času nachystať sa. Som oveľa lepšie koncentrovaná na olympijský štart. Tlak bude podobný ako pred štyrmi rokmi, keď som nastúpila po dvojnásobnej zlatej medailistke Elene Kaliskej. Už disponujem skúsenosťami, absolvovala som mnoho tréningových jednotiek,“ povedala Dukátová.

Tridsaťtriročná Bratislavčanka pozná kanál v Riu dokonale.

„Pokiaľ v tomto športe nemáte poznatky o trati, strácate. Všetci sa snažia maximálne využiť tréningové kempy. Cestuje sa tam z celého sveta, trať sa veľmi líši od čunovskej. V Brazílii mám najazdené takmer dva mesiace, prvé sústredenie bolo v novembri. Vtedy sme sa zoznámili s kanálom a podľa toho sme pripravili tohtoročný plán. Podobá sa na londýnsky, je v ňom menší prietok vody a pomalší prúd. Zákerný bude záverečný skok, ak na ňom postavia zložitejšiu kombináciu, môže rozhodnúť. Vrch vyzerá na prvý pohľad jednoducho, ale nie je,“ pokračovala Dukátová.

Zaskočiť ju tak môže jedine rozostavenie bránok: „Staviteľmi nebudú vyžrebovaní tréneri, ako to býva vo Svetovom pohári, no ľudia zo slalomovej komisie. Tí síce majú blízko k vode, nie sú však na brehu dennodenne, takže vedia prekvapiť. V Riu sme odjazdili veľa hodín, vďaka čomu dokážeme zareagovať.“ Slovenská reprezentantka popísala olympijský kanál ako moderný s novodobými prekážkami: „Pripravuje sa tam celý svet, najmä v našom odvetví sa do dejiska cestuje často. Treba mnoho sily na neustálu akceleráciu, na to som sa sústredila.“

Predstaví sa na ňom so starou známou loďou: „Jazdím s ňou dva roky, som zvyknutá. Priveziem si loď zo Svetového pohára aj náhradnú, na mieste sa ukáže, ktorú použijem.“

So športovým sviatkom v Brazílii sa spájajú tiež riziká, najviac sa hovorí o víruse zika. „Každý si uvedomuje, že existuje hrozba nakazenia, i v meste sa nájdu komáre. Dva mesiace sme tam prežili bez väčších problémov, teraz už budeme v olympijskej dedine, kde by malo byť ešte lepšie zabezpečenie. Zväz nám zaistil testovanie po kempe aj OH, podstúpili sme všetky dostupné očkovania, lebo nikdy neviete, čo na vás v tejto krajine čaká,“ uviedla Dukátová.

tasr

Pozri tiež

Luknárová rozšírila medailovú zbierku o bronz v slalome C1

Reprezentantka v kanoistike Emanuela Luknárová rozšírila v utorok medailovú zbierku slovenskej výpravy na olympijských hrách …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *