Džudo: Na MS trojica Slovákov s výzvou poradiť si s ťažkým žrebom

Aj keď 31. majstrovstvá sveta v džude sa začali v kazašskom meste Astana už v pondelok, pre trojicu Slovákov sa stali ťažiskové len dva dni, vo štvrtok v hmotnosti do 63 kg zápasia Ivana Komlóšiová a v -81 Matúš Milichovský, v piatok v -90 najväčší tromf výpravy Milan Randl.
Na MS v Alau Ice Palace sa budú zbierať aj body do olympijskej kvalifikácie a v nej si aktívne počína len Milan Randl. V doterajších turnajoch mu body aj unikali, momentálne figuruje na mieste, ktoré by mu účasť v olympijskom Riu nezabezpečovalo, aj preto bude pre neho mimoriadne dôležité zabodovať. Priamo v dejisku ho bude koučovať tréner reprezentácie Rastislav Mezovský, na diaľku pozorne sledovať jeho osobný tréner v armádnej Dukle Marek Matuszek. „Milan je dostatočne skúsený borec, aby sa odkontroloval a po žrebe primerane zariadil,“ povedal Marek Matuszek. „Len som ho upozornil na možnosti, dnes už cez internet môžete nájsť súperov, s ktorými sa stretnete a občerstviť si pamäť ako zápasia, kde majú najsilnejšie stránky a kde zasa slabiny. Musí sa sústrediť naplno na každého jedného súpera, stopercentná koncentrácia bez bočných úvah je najdôležitejšia.“

 Najväčšie želanie Mareka Matuszeka sa spája s olympijskou výzvou a úspešnou kvalifikáciou. „Z vytúženej 22-ky ho už vytlačili iní borci, a tak sa treba do nej opäť prepracovať. Moje želanie súvisí aspoň so siedmym miestom, to by bolo super. Hlavne potrebuje využiť newazu, čiže svoje prednosti v boji na zemi, toto vie a keď ich uplatní, môže byť úspešný. Do olympijskej kvalifikácie by sa mu zišlo zo 50 – 60 bodov, aby sa opäť vrátil tam, kde ho chceme vidieť, medzi kandidátov na olympijskú miestenku.“

Od Milana Randla sa očakáva, že v piatok prejde v prvom kole cez Saadeho z Libanonu, až druhé kolo bude skúškou odolnosti. Mladý Maďar Krisztián Tóth, úradujúci vicemajster sveta vlani v Čeľabinsku, prvý vo svetovom rebríčku, predstavuje absolútnu špičku, za Randla, v neredukovanom poradí na 48. mieste, sa prihovára fakt, že Tótha pred rokom dosť potrápil. V mongolskom Ulánbátare na turnaji Grand Prix prehral s ním v osemfinále najtesnejším pomerom na jediné šidó. Randla napominal rozhodca na tatami v 2. minúte a keďže obaja borci skončili bez bodovanej techniky, Randl sa so súťažou rozlúčil, Tóth napokon postúpil až do finále, v ktorom prehral s Gruzíncom Gviniašvilim.
Aj Matúša Milichovského v -81 by v prípade víťazstva v 1. kole čakal v druhom oveľa kvalitnejší súper. Najskôr však musí prejsť cez prvú prekážku nepríjemného Čecha Musila a až potom rozmýšľať nad druhým, Rusom Nifontovom, bronzovým na OH v Londýne, majstrom sveta i Európy. Ivana Komlóšiová v -63 to bude mať v úvode najťažšie, keď sa postaví vo štvrtok proti vlaňajšej bronzovej na ME Poľke Ozdobovej. V prípade úspechu by v 2. kole narazila na výbornú 23-ročnú Rakúšanku Unterwurzacherovú ozdobenú viacerými medailovými umiesteniami na turnajoch najvyššej kategórie.
Vlani na MS v ruskom Čeľabinsku štartoval jedine Milan Randl a vypadol hneď v 1. kole, keď nad jeho sily bol Srb Aleksandar Kukolj. Randl sa objavuje na MS pravidelne od roku 2007, v premiére v Rio de Janeiro zvíťazil v jednom zápase, no o dva roky neskôr už vybojoval najcennejší výsledok slovenského džuda na MS v histórii, keď skončil v Rotterdame piaty. V Tokiu’2010 sa mu nedarilo a skončil rýchlo bez jediného víťazstva, o rok neskôr v Paríži obsadil 9. miesto, predvlani ho v Rio de Janeiro hneď v úvode vyradil Grék Iliadis, s ktorým prehral aj na OH’2012 v Londýne.

■tasr■

Pozri tiež

120 džudistov z 11 krajín bojovalo o víťazstvo na Turnaji SNP v džude

Uplynulú sobotu (25.8.) na 34. ročníku džudistického Turnaja SNP v hale na banskobystrických Štiavničkách nastúpilo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *