Ani chladnejšie počasie neodradilo tento rok deti, mamičky s kočíkmi, či hendikepované deti a prišli sa zapojiť do Banskobystrického Minimaratónu. V sobotu dopoludnia si zabehli trať 200m a odniesli si maratónske medaile. Účasť bola opäť skvelá a organizátori zaznamenali celkom 630 účastníkov, ktorí sa zapojili do detských behov, behov mamičiek s kočíkmi, lezúňov a hendikepovaných detí, ktoré mali tento rok premiéru a predstavili sa v špeciálnej kategórii. Niektoré si prešli trať na kolobežkách, trojkolkách, či kočíkoch.  Hlavná iniciátorka tejto myšlienky zapojiť aj znevýhodnené deti bola Jana Vigašová z občianskeho združenia Nožička a pri realizácii tejto myšlienky pomohol Lions klub Banská Bystrica. Netajila radosť  z toho, že aj rodičia prekonali bariéry a prišli ukázať svoju silu. Troch najlepších z každej kategórie dekoroval priamo na pódiu na Námestí SNP moderátor Adam Lehocký. Nechýbala autogramiáda Majstra sveta v chôdzi  Mateja Tótha a olympijskej víťazky v biatlone Anastasie Kuzminovej, ktorí s  úsmevom rozdávali podpisové karty a fotili sa s fanúšikmi. Objavil sa aj Jožko Pribilinec, legenda slovenskej atletiky. Večer potešila svojím vystúpením  kapela Brainscan a Grabstein.

maraton mišiak

V nedeľu o 9,00 hodine odštartovalo spoločne 1321 pretekárov z námestia SNP Banskobystrický maratón a Rotary polmaratón vrátanie štafiet. Prišli povzbudzovať stovky divákov z Banskej Bystrice a širokého okolia. Počas podujatia vládla dobrá nálada, aj keď sa už bolo treba teplejšie obliecť. Ako prvý dobehol do cieľa s časom 2:29:30 hod. Kenský bežec Joel Maina Mwangi, za ním Ukrajinec Viktor Starodubcev a ako tretí dobehol Anatolij Malyj. Najrýchlejšou ženou sa stala Rumunka Daniella Elena Cirlan s časom 2:52:52 hod a za ňou dobehli Ukrajinka Natalija Malaová a Slovenka Mahuliena Krištanová.

Bežeckú nedeľu spestrili rôzne rarity, trebárs prvýkrát aj štart bosonohej štafety pod názvom Bosonožci Banskej Bystrice. Mohli sme zahliadnuť aj známu učiteľku plávania, pani Pažákovú, či pána Hazuchu zo Zvolena, známeho maratónca a víťaza s Bostonu. V štafetách skončili druhí chodci v elitnom zložení až troch účastníkov na MS v Pekingu, na čele so zlatým Matejom Tóthom. V polmaratóne štartovalo aj sedem bosonohých a opäť už tretíkrát za sebou zvíťazil Poliak Dziegelewski 1:20:06. Klasický polmaratón si odbehol aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko a vo svojej kategórii (50-59) dobehol na 36. mieste s výkonom 2:16:29. Ostatné výsledky sú zverejnené na stránke www. marathonbb.sk

(ek) foto: ek, mp, tasr – Račko

Pozri tiež

Banská Bystrica poukázala na chýbajúci počet detských psychiatrov

Na celoslovenský akútny nedostatok lekárov v rôznych špecializáciách upozorňujú odborníci dlhodobo. Na pravidelnom stretnutí pracovnej skupiny …