Víťazi mužov na 10km Miroslav Úradník, Lebogang Shange, Milan Rizek

Foto: 5. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Banskobystrický chodecký míting s bohatou zahraničnou účasťou

V sobotu 26. júna 2021 sa v meste pod Urpínom  podarilo úspešne otvoriť aktívnu atletickú chodeckú sezónu, po dlhej brzde spôsobenej koronakrízou. 

Podujatie slávnostne otvorili riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Roman Benčík, riaditeľka pretekov a poslankyňa MsZ Erika Karová, olympijský víťaz Matej Tóth a prezident SAZ Peter Korčok.

Športový klub BCF Dukla Banská Bystrica naviazal na tradíciu organizovania medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi na certifikovanej trati v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Trať si prišlo vyskúšať takmer 150 pretekárov z 3  svetadielov (Európa, Latinská Amerika, Afrika) 9 krajín okrem Slovenskej republiky mali zastúpenie  pretekári z Českej republiky, Maďarska, Litvy,  Rakúska, Slovinska, Ekvádoru, Juhoafrickej republiky,Tuniska, Poľska. Podarilo sa zapojiť 28 klubov a pretekalo sa v 18 kategóriách.

Obohatením podujatia bola prítomnosť našich olympionikov a osobností športu medzi ktorými nechýbali Matej Tóth, Jozef Pribilinec, Pavel Blažek, Juraj Benčík a podujatie prišiel podporiť aj prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok, ako aj generálny prokurátor a bývalý chodec Maroš Žilinka. Šírenie dobrého mena kraja putuje do mnohých štátov a v budúcnosti sa očakáva ešte väčšia účasť zahraničných pretekárov. Podujatie sa podarilo zaradiť až do svetového kalendára, kde bolo možné získať body do olympijského raitingu na 20km a 10km trati, čo využili hlavne zahraniční pretekári. Podarilo sa delegovať a priviesť medzinárodných chodeckých rozhodcov v atletickej chôdzi ako Martina Škarbu zo Slovenska, Alexandra Stefanova z Rumunska a Frederica Bianchiho zo Švédska, ktorý rozhodoval posledný krát pred olympiádou v Tokiu. Na podujatí sa spropagovalo aj podujatie EYOF 2022. Do chôdze pre všetkých sa zapojili okrem divákov aj mnohé osobnosti športu. Súčasťou podujatia bol aj kultúrny program v podaní DFS Drienka a Janette Fáberová Dance Studio.

Počas  pretekov riaditeľka podujatia, a zároveň riaditeľka najúspešnejšieho mládežníckeho klubu v atletickej chôdzi Slovenskej republiky so značkou BCF Dukla Banská Bystrica, pani Erika Karová, spolu so šéftrénerom tohto klubu, trénerským mágom Jurajom Benčíkom, odovzdali ekvádorskej reprezentantke Magaly BONILLE za najkvalitnejší výkon tohto vydareného podujatia trofej BCF. Dosiahla ho na 10 km trati medzi ženami, keď na rýchlej trati zvíťazila časom 45:11.

„Teší ma, že kvalitu súťaže si pochvaľovali samotní pretekári i tréneri a samozrejme skvelé publikum. Nebolo to ľahké zorganizovať ani tohtoročné medzinárodné preteky v takto náročných pandemických podmienkach.  Padli skvelé osobné rekordy v skvelom kráľovskom športe a zúčastnili sa pretekári z 9 krajín, čo považujem za veľký úspech.  Podujatie prišiel podporiť aj náš olympijský víťaz a majster sveta v atletickej chôdzi Matej Tóth,  ktorému budeme, ako aj celej výprave na olympiádu držať palce. Ďalšími významnými hosťami boli  olympionici Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok i generálny prokurátor Mašoš Žilinka. Opäť krásne vydarené športové podujatie v našom krásnom meste.“ povedala Erika Karová.

Riaditeľka pretekov odovzdala pamätné plakety osobnostiam atletickej chôdze k životnému  jubileu 75. rokov Milanovi Belkovi,  pri príležitosti 5. ročníka  prezidentovi Slovenského atletického zväzu Petrovi Korčokovi  i za dlhoročnú pomoc pri organizácii podujatia Zuzane Červenákovej.  

Rozhodcovská komisia  pozostávala z najväčších odborníkov atletickej chôdze na Slovensku a v zahraničí, ktorí dohliadali na celý chod pretekov.

V kategórii mužov a žien na 10km triumfovali Juhoafričan  Lebogang Shange  a Magaly Bonnilová z Ekvádoru. Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly, ktorý stále bojuje o účasť na OH v Tokiu, skončil v pretekoch na 10.000 m  na druhom mieste s osobným rekordom a časom 41:44 min za Juhoafričanom Lebogangom Shangem (41:06). V súťaži žien na 10000 m triumfovala Ekvádorčanka Magaly Bonillová časom 45:11 min, pred ďalšou Ekvádorčankou  Johanou Ordonezovou (45:55) a Olgou Niedzialeková z Poľska (45:57). Obidvaja víťazi získali prémiu 500 eur.

Vo vložených pretekoch na 20km zvíťazil  Jakub Jelonek z Poľska (1:28:35), pred Dominikom Černým z banskobystrickej Dukly (1:30:39) a Pule Tumisangom z Južnej Afriky. V kategórii žien na 20km zvíťazila Tuniská reprezentantka Nasri Chahinez s časom 1:38:04.

V mládežníckych súťažiach v junioroch v chôdzi na 10 000m zaujal český juniorský reprezentant Adam Zajíček z Atletiky Poruba, keď  zvíťazil výborným výkonom 43:54min   pred slovenským reprezentantom Patrikom Nemčokom 45:03 min, ktorý vo svojom osobnom rekorde splnil limit na ME v Tallinne. Tretí dorazil do cieľa Jaka Grabnerzo Slovinska (49:03). V juniorkách na 10km trati zvíťazila Karin Devaldová (AK Slávia TU Košice) výkonom 51:16, pred Paulínou Avenovou z ŠK ŠOG Nitra (51:49) obe splnili limity na MEJ. Tretia prišla do cieľa Terézia  Kurucová (52:04).

V kategórii dorastencov na 10km zvíťazil  Nitrančan Tomáš Mencel z AK ZTS Martin časom 45:30,  ktorý splnil limit na juniorské ME v Tallinne.  Druhý prišiel do cieľa  Jakub Bátovský z ŠK BCF Dukla BB (47:43) a Tamásom Konczvaldom z Maďarska (48:16). V dorastenkách na 10km zvíťazila Martina Rodová z AK Spartak Dubnica nad Váhom (27:49), pred Mirjam Hassan z Maďarska (28:01) a Ninou Poštovou z ŠK BCF Dukla BB (28:56).

V žiackych kategóriách starších žiakov dominoval na 3000m trati Lukáš Rosenbaum (13:40) z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica pred jeho klubovým kolegom Jakubom Mažgútom (15:49). Tretiu priečku si vybojoval Ugnius Antanavičius (15:58) z Litvy.

V kategórii žiačok na 3000m zvíťazila Petra Kusá (15:23) AK ZTS Martin, pred Bibiánou Jančovou (15:43) a Kristínou Zámečníkovou (16:01) obe z ŠK BCF Dukla BB. 

V kategórii mladších žiakov na 1000 m hviezdili mladé talenty 1. miesto Šimon Bátovský (4:31), druhé miesto obsadil Samuel Harman (4:57)a tretí prišiel do cieľa Michal Ivanič (4:59) všetci z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V dievčenskej kategórii na 1000m triumfovala Dominika Pernická (4:40) ŠK BCF Dukla BB, pred Samantou Knyvaité (4:56). Tretia dorazila do cieľa Meda Aliukonyté (5:08) obe z Interwalk Sporto Klubas z Litvy.

V kategórii najmladších žiakov si vybojoval prvenstvo na 1000m trati Viktoras Petryla (4:41) a tesne predbehol tesne Tomáša Tkáča (4:48) z ŠK BCF Dukla BB a Lukáša Hriňa (5:07),  z klubu MŠK Žiar nad Hronom.

V dievčenskej kategórii na 1000m vyhrala talentovaná Sabína Mrázová (4:56) ŠK BCF Dukla BB, pred Ninou Lasicovou (5:04) MŠK Borský Mikuláš a Gusté Vasiliauskaité (5:05) z klubu Interwalk Sporto Klubas z Litvy.

Na 500m trati  prípravky zvíťazil  Michal Benčík (2:26) pred Matiasom Svitačom (2:34) a Romanom Necpalom, všetci z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V dievčenskej prípravke na 500m zvíťazila Olívia Kolláriková (2:36) MŠK Borský Mikuláš, pred Tatianou Tkáčovou (2:37) a Lilianou Kravčíkovou, obe z ŠK BCF Dukla BB.

Ani tento rok nechýbala kategória veteránov kde  na 3000m trati nominoval Peter Zámečník (15:11) ŠK BCF  Dukla BB, pred Róberotm Valíčekom z Košíc a Ondrejom Malíkom z MŠK Borský Mikuláš.

V kategórii veteránov vyhrala slovenská reprezentantka z klubu AK Bojničky Alexandra Urminská. Druhá prišla do cieľa Miriam Lapinová z ŠK BCF Dukla BB a tretia Kristína Nemcová z AK Bojničky.

Od najmladších kategórií obdržali všetci účastníci podujatia krásnu pamätnú medailu. Víťazov dekorovala riaditeľka pretekov Erika Karová.

Podujatie Banskobystrický chodecký míting bol zaradený aj do kalendára slovenských atletických podujatí v roku 2021 Slovenského atletického zväzu a European Athletics Calendar.

Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica Jána Noska.

Organizátorom V. ročníka Banskobystrického chodeckého mítingu bol športový klub BCF Dukla Banská Bystrica.  Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Mesta Banská Bystrica. Partnermi podujatia boli  Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica,  Slovenský atletický zväz, Stredoslovenský atletický zväz, Vojenské športové centrum  Dukla Banská Bystrica, spoločnosť BCF Energy, Nadácia Eriky Karovej, Intersport, Sportby, Autotechna, DHZ Rakytovce, Mattoni, reklamná agentúra EK-PROMOTION, ŠK Achilles Handlová.

Celkové výsledky: https://statistika.atletika.sk/upload/vys523.pdf

zč, foto: ŠK BCF Dukla BB, Jakub Žabka, ek

Pozri tiež

Foto: Pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici málo kto očakával neočakávateľné

Slovenská atletická chôdza nemá v športovej histórii tak bohatú tradíciu ako napríklad futbal, alebo hokej. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *