Usmievavá a šťastná Magaly Beatriz BONILLA SOLIS (na snímke vpravo) tesne potom, čo prevzala za najlepší výkon na 5. ročníku Banskobystrickej chôdze pod Pamätníkom SNP tento pohár z rúk riaditeľky spomínaných pretekov, pani Eriky Karovej (na zábere vľavo). Foto: Jakub Žabka

Foto: Pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici málo kto očakával neočakávateľné

Obaja olympijskí víťazi získavali za svoje výkony vavríny aj vo Svetovom pohári, v domácich tréningových podmienkach a súťažiach mali zásluhou svojich klubových kolegov skvelú medzinárodnú konkurenciu, z ktorej bol Pavol Blažek najskôr bronzovým medailistom na ME v roku 1983 v Aténach, ale neskôr, v roku 1990 aj majstrom Európy na 20 km trati v Splite.

František Kažimír z Ruskova neďaleko Košíc, bývalej liahne športových talentov slovenského Východu tesne potom, čo prevzal ocenenia za svoj výkon na 5. ročníku Banskobystrickej chôdze pod Pamätníkom SNP. Odborníci zhodnotili, že na svoj vek (rok narodenia 1951) podal pod Urpínom aj po rokoch veľmi kvalitný výkon v atletickej chôdzi. Foto: Jakub Žabka

Špičkový svet atletickej chôdze nám nielen zásluhou funkčných rozhovorov zavše právom závidí dlhodobú koncepčnú a úspešnú prácu trénerského mága Juraja Benčíka, ktorý v nej píše svoju históriu takmer od svojich stredoškolských štúdií, kedy s atletickou chôdzou aktívne prakticky sám začal. Ale aj tým, že vo svojej vlasti pripravil na OH celkom 18 pretekárov, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili. Z nich práve jeho zverenec Jozef Pribilinec ako prvý Slovák, atlét získal zlatú medailu na OH v roku 1988 v Soule.

Preto sa aj s odstupom vyše polstoročia dobre počúvajú napríklad jeho živé motivačné slová pre túto atletickú disciplínu, ktoré zopakoval v jednom rozhovore aj 26. júna toho roku na 5. ročníku Banskobystrickej chôdze pod Pamätníkom SNP, keď sa dal počuť aj takto:

„Chôdza je pre naše telo ten najprirodzenejší pohyb. Atletická chôdza je od bežnej rozdielna iba tým, že je tam väčší pohybový rozsah vo všetkých kĺboch práve tej bežnej, najprirodzenejšej pohybovej zložky človeka.“

Nuž sme sa na tú veľkú parádu znova raz aj za účasti pretekárok a pretekárov až z troch svetových kontinentov pod Pamätníkom SNP v spomenutú sobotu pozerali. Prišli súťažiť v 18. disciplínach atletickej chôdze z Európy, Latinskej Ameriky, a Južnej Afriky.

Spolu s pozornými rozhodcami atletickej chôdze, medzi ktorými nechýbali absolútne rozhodcovské špičky sveta. Napríklad Švajčiar Frederic Bianchi bol vrchníkom na OH v Pekingu a Rio de Janeiro, rovnako skúsený Rumun Alexander Stefan má svoje bohaté rozhodcovské skúsenosti aj zo Svetových pohárov a nás tešilo, že medzi nimi bol aj domáci rozhodca s medzinárodnou licenciou už od roku 2013 Mgr. Martin Škarba.

Vrchníkom 5. ročníka Banskobystrickej chôdze pod Pamätníkom SNP bol bývalý československý reprezentant v atletickej chôdzi, Štefan Malík, ktorý získal napríklad v roku 1997 tituly majstra Československa tak na trati 20 km ako i 50 km trati.

Keď sme sa pristavili pri už spomínanom majstrovi Európy z roku 1990 v Splite, Pavlovi Blažekovi a na trati pretekali ženy v kategórii 10 km, opýtali sme sa ho ako on vníma technickú zdatnosť chodkýň. Odpovedal:

„Idú technicky veľmi dobre, ale tie 2 pretekárky z Ekvádoru aj v slušnom tempe.“

Nakoniec jedna z nich, so zaujímavým menom a priezviskom Magaly Beatriz BONILLA SOLIS nielen zvíťazila, ale za svoj čas v cieli bola odmenená aj veľkým pohárom trofejou BCF, ktorý jej bude iste pripomínať jej prvé zoznámenie sa so Slovenskou republikou. Pre internetový portál www.sportlandia.sk okrem iného povedala:

„Som veľmi spokojná so športovo – spoločenským prostredím v krajine, kde som po prvý raz. Teší ma výkon, ktorý je svojim spôsobom aj mojou vďakou za dobré podmienky, ktoré nám vytvorili organizátori podujatia v Banskej Bystrici. Tešila som sa na preteky a napriek horúčave sa mi kráčalo na dobre pripravenej trati v skvelom prostredí dobre. Všimla som si veľmi kvalitné výkony aj v juniorských a dorasteneckých kategóriách. Milé prostredie a dobrí, prajní ľudia zostanú v mojej pamäti aj keď na Slovensko je z Ekvádoru ďaleko. Pripravovala som sa v nadmorskej výške takmer 3000 metrov a oplatilo sa!“

My sme zase zhodnotili, že ani naša publicistická prítomnosť na tak vydarenom podujatí nebola zbytočná. Pozorne sme si všímali najmä mladých pretekárov a pretekárky z kategórií, ktorých čakajú o 3 týždne v estónskom Talline ME juniorov v atletickej chôdzi na 10 km trati. Karin Devaldová z Košíc, Tomáš Mencel z Martina a Patrik Nemčok s Jakubom Bátovským z BCF Dukla Banská Bystrica svojimi výkonmi akoby chceli upozorniť, že nechcú v Talline športovo sklamať.

Jozef Mazár a František Kažimír

V Banskej Bystrici ich napriek tomu, že prišli na preteky priamo z prípravných tréningových táborov, musíme za ich športovo – spoločenské vystúpenie pochváliť. Ale rovnako sa tak patrí vyzdvihnúť i mnohých ďalších. Všetky výsledky sú uverejnené na www.hrdosport.sk.

Jedno meno a priezvisko sa patrí už aj z úcty k minulosti podčiarknuť- František Kažimír z Ruskova, dedinky pri Košiciach zvíťazil na chodeckých pretekoch pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici už pred 50. rokmi.

„Mal som vtedy presne 21 rokov. Vyhral som medzi mužmi v dobre obsadenom pretekárskom štartovnom poli. Zaspomínal som si dnes nielen na moje víťazstvo, ale myšlienkami som sa vrátil i do pretekárskeho prostredia vtedajšej armádnej Dukly, v ktorej som odslúžil vojenčinu. No a dnešný výkon medzi veteránmi? Zvíťazil pohyb a radosť z neho. Devíza do ďalších rokov.“

Očakával niekto z mnohých, ktorí sa tohto prekrásneho podujatia zúčastnili, toľko neočakávaných informácií? Sotva asi. Práve preto taký neočakávaný titulok.

Športlandia, autor: Jozef Mazár

Pozri tiež

Foto: 5. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Banskobystrický chodecký míting s bohatou zahraničnou účasťou

V sobotu 26. júna 2021 sa v meste pod Urpínom  podarilo úspešne otvoriť aktívnu atletickú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *