Historicky prvé zlato z majstrovstiev sveta v skialpinizme pre Slovensko

Historicky prvé zlato z majstrovstiev sveta v skialpinizme pre Slovensko získala členka VŠC DUKLA Marianna JAGERČÍKOVÁ v španielskom Boí Taüll. V kategórii žien zvíťazila pred obhajkyňou triumfu Marianne Fattonovou zo Švajčiarska a francúzskou Emily Harropovou. Marianna tak pridala do svojej zbierky druhý titul, vlani skončila prvá na majstrovstvách Európy, na dvoch predchádzajúcich MS brala v tejto disciplíne striebro. Po tomto skvelom úspechu na MS sme Marianne položili pár otázok.

Marianna blahoželáme ti k titulu majsterky sveta! Popíš svojim priaznivcom tvojimi očami priebeh pretekov.

Preteky prebiehali veľmi dobre, cítila som sa veľmi dobre hneď od rána. Trať mi sedí, je vo vysokej nadmorskej výške čo mi dáva trošku výhodu vzhľadom na moje fyziologické predpoklady. Štvrťfinále a semifinále som sa snažila ísť rozumne, aby som si šetrila čo naviac energie do náročného finále. Vo finále som zo seba dala úplne všetko.

Čo spätne pokladáš za zlomový bod, že si dosiahla takýto úspech?

Neviem presne povedať čo by bol zlomový bod, pretože sa za titulom majsterky sveta naháňam už od roku 2019, kedy som bola prvýkrát vicemajsterka sveta. Takže ambície sú tu už dlho. Majstrovstvá sveta sa konajú každé dva roky. V roku 2019 a 2021 som bola vicemajsterka sveta, minulý rok som vyhrala ME na tomto istom mieste a vedela som, že táto trať mi sedí, takže som verila, že by to mohol byt znova dobrý výsledok. Vo finále bola mojou najväčšou súperkou Emily Harrop z Francúzska, ktorá vyhrala už viacero šprintov v aktuálnej sezóne, takže plán bol ísť s ňou od začiatku a byť pri nej pri tzv. prezúvačkách, kde sa dávajú lyže na batoh, aby som jej dala trošku tlak a donútila ju urobiť chybu.

Aké sú tvoje ďalšie tréningové, či súťažné plány?

Moje plány sú ešte tu na MS, kde absolvujem zmiešanú štafetu s Jakubom Šiarnikom. Následne sa presúvame do Rakúska a Nórska, kde sa uskutočnia kolá svetového pohára a prídem aj na Slovensko, kde sa zúčastním pretekov „Bokami Západných Tatier a takisto sa zúčastním veteránskych MS nad 35 rokov, ktoré sa uskutočnia na Chopku.

Skialpinizmus sa stáva v budúcnosti olympijským športom. Tvoje vízie pre štart na olympiáde? Aký je v tvojom prípade postupový kľúč? Máš už po zisku titulu istý štart na ZOH?

Čo sa týka olympiády určite by som si priala štartovať na ZOH v šprinte a zmiešanej štafete s Jakubom Šiarnikom. Postupový kľúč ceste nie je, stále sa vytvára a mal by byť oznámený na jeseň. Už teraz sa snažíme aktívne pracovať, aby sa na ZOH mohlo zúčastniť čo najviac krajín. Štartovať na ZOH môže 18 žien a 18 mužov.

Ešte raz blahoželáme a držíme naďalej palce!

VŠC DUKLA, foto: Maurizio Torri

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *