Doping: Jakus môže opäť súťažiť, zväz mu zrušil pozastavenie činnosti

Slovenský reprezentant v zápasení Vojtech Jakus môže opäť súťažiť. Predsedníctvo Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) mu k 7. júlu 2016 zrušilo pozastavenie činnosti, keďže namerané hodnoty meldónia a časové pásmo, v ktorom boli tieto hodnoty namerané, sú v súlade so stanoviskom Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). SZZ o verdikte informoval Jakusa v liste, ktorý zverejnil na zväzovej webstránke.

Zápasníka v grécko-rímskom štýle, ktorému sa nepodarilo kvalifikovať na OH v Riu de Janeiru, pozitívne testovali na mimosúťažnej kontrole 26. apríla v Komárne. Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (AA SR) mu našla v tele 84 nanogramov zakázanej látky. Následne mu SZZ pozastavil športovú činnosť a čakal na stanovisko WADA, ktorá sa rozhodla prehodnotiť svoje smernice na základe nových štúdií.

Meldónium je na listine zakázaných substancií od 1. januára 2016. WADA sa napokon rozhodla predĺžiť lehotu, v ktorej športovci s pozitívnym testom na túto látku môžu vyviaznuť bez trestu. Podľa nových smerníc nedostanú trest tí, ktorí mali v tele nízku koncentráciu tejto zakázanej látky v období medzi 1. marcom a 30. septembrom. WADA pôvodne stanovila lehotu na obdobie medzi 1. januárom a 1. marcom, agentúra však zmenila pravidlá, pretože ďalšie štúdie dokázali, že látka zostáva v tele dlhšie, ako sa pôvodne rátalo. Týka sa to športovcov, ktorí užili meldónium pred 1. januárom.

Okrem Jakusa riešil SZZ prípad s meldóniom aj u štvornásobného medailistu z ME Istvána Lévaia, ktorému namerali hodnotu 0,25 mikrogramu. Vzhľadom na porušenie antidopingového pravidla u jeho zverencov predsedníctvo SZZ nedávno pozastavilo činnosť aj reprezentačnému trénerovi v zápasení grécko-rímskym štýlom Karolovi Lengyelovi.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *