KLADIVÁR LOMNICKÝ DODATOČNE SIEDMY NA MS 2013 V MOSKVE

Slovenský kladivár Marcel Lomnický (na snímke) si o jedno miestečko polepší svoje umiestenie na atletických majstrovstvách sveta v roku 2013 v Moskve.

Po takmer ôsmich rokoch sa pre dopingovú kauzu Tadžika Dilšoda Nazarova posunie z pôvodnej ôsmej priečky na siedmu, čo je jeho najlepšie umiestenie na svetovom šampionáte v kariére. Kladivár banskobystrickej Dukly bol ôsmy aj na MS 2015 v Pekingu.

Olympijský víťaz z Ria 2016 Nazarov dostal dodatočný dvojročný dištanc od 24. septembra 2019 za to, že jeho retestovaná antidopingová vzorka z MS 2011 v juhokórejskom Dägu, kde vo finále skončil desiaty výkonom 76,58 m, bola pozitívna na anabolický steroid turinabol. Informovala o tom Jednotka atletickej integrity (AIU).

Tridsaťosemročný Nazarov preto nebude môcť štartovať na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu, ktoré sa začnú 23. júla. Okrem toho mu zrušili všetky výkony a umiestenia dosiahnuté v období od 29. augusta 2011 do 29. augusta 2013, čo znamená, že príde o 5. miesto (78,31 m) z moskovských MS 2013. Na túto pozíciu sa posunie Japonec Murofuši (78,03 m), šiesty bude po novom Vizzoni z Talianska (77,61 m) a siedmy Slovák Marcel Lomnický (77,57).

“Čo sa dá na toto povedať? Nuž, rozčuľuje ma to!” – reagoval 33-ročný Marcel Lomnický na informáciu o Nazarovom dopingu.

“Podvodníkov nemám rád… Počkám si ešte na pretestovanie vzoriek z OH 2016 v Riu, kde Nazarov a Bielorus Tichon vzali dve medaily, ktoré im nepatria! Na MS v Moskve mám ale skvelé spomienky – vo svojom prvom veľkom finále som predviedol slušný výkon. Či som ôsmy alebo siedmy, teraz je to už jedno. Oveľa horšie by bolo, ak by som trebárs skončil deviaty a takýto podvodník by ma obral o ďalšie tri finálové tri pokusy.”

Na MS v Dägu sa po Nazarovovom dodatočnom pozitívnom teste sa dvaja slovenskí účastníci kladivárskej súťaže mužov posunú o jedno miestečko vo výsledkovej listine dopredu – Lomnický bude v kvalifikácii 20. (72,68 m) a Libor Charfreitag 21. (72,20).

atletika.sk, FOTO PAVOL UHRIN

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *