Foto: Kolieskové lyže? Áno, vidíte dobre – Nový šport si získava fanúšikov vo Švédsku aj na Slovensku

Málokto vie, že koncom mája sa u nás na Slovensku konal kongres Európskej Únie diaľkových behov (EUC).

Stalo sa tak vo Vígľaši na zámku. V dňoch 26-29. 5. 2016 tu EUC prepisovala históriu lyžovania. Delegáti z 12-tich krajín rozhodli o tom, že do série pretekov Euroloppet priradia podujatie Roller Ski (preteky na kolieskových lyžiach) Alliansloppet zo Švédska.

Biela stopa medzi prestížnymi podujatiami

Tým sa spoja letné a zimné podujatia do jednej série pretekov. Do Euroloppet série patrí v súčasnosti 16 veľkých európskych lyžiarskych maratónov. Medzi nimi aj tradičné preteky Biela stopa konajúce sa na Slovensku. My sme sa dozvedeli, že v jubilejnom 50-tom ročníku sa budú organizátori snažiť o veľký retro návrat do minulosti a Biela stopa by mala viesť z Kremnice znova až do Banskej Bystrice. Koľkí z Vás si pamätajú, ako sme vítali odvážnych bežcov na lyžiach práve po absolvovaní náročnej trate Bielej stopy v našom meste? Prvýkrát to bolo pred 40-imi rokmi a môžeme to zažiť znova. Neskôr bol štart aj cieľ pretekov preložený na Skalku. Ale nepredbiehajme.

Kolieskové lyže – preteky Alliansloppet vo Švédsku

Prezident únie Andreas Adam zdôraznil, že prijatím týchto pretekov chcú vedome vyskúšať nové cesty a filozofie.

„Každý bežec na lyžiach, od špičkového lyžiara až po hobby lyžiara sa pripravuje v lete na kolieskových lyžiach. Počas posledných (na sneh slabých) zím trénovalo čoraz viac pretekárov na kolieskach aj v zime. Alliansloppet výborne zapadá do Euroloppet série. Je to najväčšie  podujatie svojho druhu na svete s pretekármi z viac ako 30 krajín. Takto sa môžu športovci venovať svojmu športu celoročne.“

Vo švédskom Trollhattan štartuje každý rok v auguste okolo 1500 lyžiarov na trati dlhej 48km. kto absolvuje tieto preteky a priradí k nim ďalšie dvoje zo série Euroloppet, bude automaticky zaradený do oficiálneho hodnotenia. Euroloppet je v strednej Európe najobľúbenejšou sériou lyžiarskych maratónov a v Škandinávii sa teší rastúcej popularite. EUC chce na podujatia Euroloppet priviesť najmä čo najviac hobby športovcov. Pre Slovákov je Biela stopa najbližším možným testom vyskúšať si svoje sily. Ale ani podujatia v Rakúsku, Nemecku a Čechách nie sú tak ďaleko.

Za troje absolvované preteky získa každý diplom, vyznamenanie a voľný štart na ďalšie preteky Euroloppet.

Budú niekedy preteky na kolieskových lyžiach aj na Slovensku?   

V súčasnosti sa na Slovensku nenachádza vhodná trať na takúto súťaž, ale počuli sme, že jedna malá obec pri Banskej Bystrici má odvážne plány.

Roller ski na Kordíkoch?

Malá obec blízko Banskej Bystrice má vo svojich plánoch vybudovať okruh, na ktorom bude možné trénovať aj kolieskové lyžovanie. Verme, že sa im to podarí a do budúcna sa snáď dočkáme aj vybudovania vhodnej trate na usporiadanie lyžiarskeho maratónu na kolieskach, ktorý by mohol byť zaradený do prestížnej série. To je zatiaľ však iba sen.

Šport spája

Zástupcovia spoločnosti nám prezradili, že ich cieľom je aj spájanie ľudí a športovci to dokážu dokonale. V časoch, keď je situácia v Európe napätá, chcú využiť šport, aby sa znova nestalo, že športovci z niektorých krajín nebudú môcť štartovať na niektorých podujatiach len kvôli politickej situácii.

mp, foto: Euroloppet

 

 

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *