Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia RTVS s cieľom naplánovať výrobu medzinárodného televízneho signálu počas majstrovstiev sveta v letnom biatlone v auguste 2023.  Televízne prenosy budú z Osrblia opäť vysielané po 4 rokoch (naposledy v roku 2019 z juniorských a mládežníckych majstrovstiev sveta). V auguste tohto roku pôjde o prvé medzinárodné vysielanie z letného biatlonu na Slovensku.

Inšpekčná návšteva zástupcu Medzinárodnej biatlonovej únie Kristiana Oju mala za úlohu preveriť stav príprav majstrovstiev sveta 2023 v letnom biatlone a odsúhlasiť rozmiestnenie kamier na trati a strelnici. Výsledkom dvojdňového pracovného maratónu v Národnom biatlonovom centre v Osrblí je súbor návrhov, odporúčaní a povinností, ktoré musí Slovenský zväz biatlonu, ako organizátor podujatia zabezpečiť.

Výrobu medzinárodného signálu z  MS v letnom biatlone bude zastrešovať 60-členný štáb  RTVS pod vedením režiséra Petra Ďuricu.

„Biatlonové televízne prenosy sú jedny z najťažších športových priamych prenosov, najmä kvôli dynamike, ktorú do zápolenia prinášajú výkony pretekárov na strelnici. K príprave preto pristupujeme s patričným rešpektom a veríme, že sa nám podarí pripraviť atraktívny zážitok divákom v celej Európe. Naplánovaných je až 20 kamier vrátane tzv. „jazdy“ (mobilná kamera na koľajnici) a dronu,“ uviedol Peter Ďurica, režisér prenosov.

Televízne prenosy sú plánové z dvoch súťažných dní: v sobotu 26.08. zo šprintov v seniorských kategóriách a v nedeľu 27.08. z pretekov s hromadným štartom.

„Výroba medzinárodného televízneho signálu je jeden z kľúčových bodov pre úspech podujatia ako takého. Preto som rád, že RTVS už od jesene 2022 spolupracuje so Slovenským zväzom biatlonu a organizačným výborom svetového šampionátu v Brezne – Osrblí na detailoch, ako čo najlepšie pokryť kamerami celý priestor štadióna a tratí v Osrblí. Teší ma, že počet kamier, ktoré nasadí RTVS, je až 20. Unikátne zábery pre Osrblie z dronu a „jazda“ s pretekármi v cieľovej rovinke sú nadštandardom čo sa týka výroby prenosov z letného biatlonu. Aj diváci priamo v hľadisku v Osrblí budú môcť paralelne sledovať dianie naživo v kombinácii s televíznym prenosom na veľkých svetelných obrazovkách. Medzinárodný televízny signál pôjde do celej Európy a zviditeľní svetový i slovenský biatlon, Osrblie, Horehronie a Slovensko. To je veľká pridaná hodnota takéhoto podujatia,“ povedal po inšpekcii Ivor Lehoťan, člen OV pre koordináciu TV prenosov.

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone budú najvýznamnejším športovým podujatím na Slovensku v roku 2023. Predpokladá sa účasť popredných biatlonistov z 30 krajín sveta, ktorí si zmerajú sily počas štyroch súťažných dní od štvrtka 24.08.2023 až do nedele 27.08.2023 v kategóriách juniori, juniorky, muži a ženy. Predstavia sa v super šprintoch, rýchlostných pretekoch, stíhacích pretekoch a majstrovstvá sveta vyvrcholia v nedeľu divácky atraktívnymi pretekmi s hromadným štartom. Bohatý športový program doplní nemenej atraktívna fanzóna a koncerty pre návštevníkov tohto podujatia.

Tím Región Horehronie

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *