Skvelý záber mladého talentovaného fotografa, mimochodom dnes už dvorného fotografa MFK Dukla Banská Bystrica, Sama Telúcha dokumentuje ako sa dokáže snúbiť kvalita. Talentovaného pretekára, jeho trénera i v tomto prípade asistenta na Banskobystrickej latke, fenomenálneho Kubánca Javiera Sotomayera ( na snímke vpravo) . Kubánec Luis Zayas zvíťazil výkonom 233 cm , jeho tréner mal po pretekoch tiež veľkú radosť a Sotomayer? Nabudúce viac aj na túto tému.

Malé zamyslenie po tohoročnej skvelej Banskobystrickej latke

Chvála organizátorom, pretekárom, divákom v hale VŠC Dukla na Štiavničkách i skvelým osobnostiam svetového športu! Tak stručne možno zvolať po 26. ročníku Banskobystrickej latky, významného podujatia svetovej atletiky v skoku do výšky. Je potrebné zdôrazniť, že organizátori tohto podujatia robia skvelé meno samotnému športovému odvetviu, atletickej disciplíne v skoku do výšky zvlášť. Ale aj celej Slovenskej republike.

Preplnená, diváckymi vášňami nabitá, hala Vojenského športového centra Dukla na Štiavničkách znova tlieskala skvelým výkonom a vytvorila elektrizujúcu atmosféru pre pretekárov, zároveň zanechala aj pre novinárov niekoľko postrehov, ktoré hodno našej slovenskej verejnosti predostrieť.

Do Banskej Bystrice pozvali RoškovciMaterní za podpory iných, aj tentoraz, veľké esá svetovej atletiky. Švéd Stefan Holm, divákov skvele zabávajúci šoumen a výborný skokan do výšky, Talian Gianmarco Tamberi, ktorý v roku 2016 ovládol divácke i pretekárske emócie a práve na Štiavničkách, kde vytvoril už začiatkom spomenutého roka najlepší výkon na svete v danom období i taliansky rekord s hodnotou 235 cm, ktorý bol vtedy aj rekordným skokom Banskobystrickej latky, ale aj náš šprintér Ján Volko so svojou trénerskou Naďou Bendovou, charizmatický a fenomenálny, zatiaľ nedostihnuteľný skokan do výšky, Kubánec Javier Sotomayer, držiteľ zlatej medaily z OH v Barcelone a striebornej zo Sydney, na MS seniorov držiteľ 2 zlatých (Stuttgard, Atény) a 2 strieborných medailí, ďalej 4 zlatých na halových MS (Budapešť, Toronto, Barcelona, Maibaši) jednej striebornej (Paríž) a jednej bronzovej (Sevilla) či jednej zlatej na juniorských MS(Atény).

Dostatok dôvodov aj na všedné otázky: Prečo takí skvelí pretekári? Prečo také skvelé výkony?

Iste, svoje zohral talent, svoje zohrali podmienky v ktorých vyrastali či vyrastajú, svoje zohrala a zohráva metodika tréningov. Slovenská atletika mala a dobre, že má stále dlhodobo 4 veľké svetové atletické podujatia: Košický maratón (MMM), preteky Pravda – Televízia – Slovnaft, Dudinskú päťdesiatku a Banskobystrickú latku.

Úžasne dominantný štát pre atletickú vážnosť vo svete, pre diplomatické i bežné ľudské skvelé prezentácie i reprezentácie, ale aj pre nepopulárne úvahy, na tému:

Prečo nám ubúdajú zo zoznamov medailisti z OH, MS, ME napríklad aj v samotnej atletike?

Žiadny pozorovateľ, ani ten odborný, či laický nie je vševed. V našich zemepisných šírkach sa stáva však odporným a nežiadúcim pre snovateľov kontroly práce reprezentačných, alebo zväzových trénerov ten, ktorý sa snaží verejne upozorňovať na nedostatky a chyby. Napríklad ak kladie otázky typu:

Ako dokázali, ako robili a robia metodiky, kontrolujú tréningový proces, komunikujú so svetom a našou domácou základňou pretekárskou, funkcionárskou, trénerskou, laickou aj novinárskou, aby sme sa pohli v nastolených boľavých miestach naši súčasní zväzoví tréneri?

Píšeme o atletike a skokoch do výšky. Neobstojí z načrtnutého a len z priestorových dôvodov nerozšíreného tvrdenie, že na zefektívnenie práce metodikov, trénerov, hlavne tých, ktorí pracujú v druhom a treťom slede, to znamená s talentami nemáme peniaze. My, totiž, v našej atletike nemáme predovšetkým verejnú komunikáciu o systéme takej práce s tými, ktorí vedia a chcú s talentovanými deťmi pracovať?!..

Ak by sme ju mali, nevytrácali by sa nám špičkoví reprezentanti, hodní porovnávania sa so špičkovými na svete, mám na mysli konkrétne umiestnenia v prvej desiatke!

Život mi dovolil a stále dovoľuje pohybovať sa a diskutovať s mnohými trénerskými osobnosťami našej i svetovej atletiky, svetového hokeja či futbalu. Mnohí naši tréneri a metodici, i keď nie všetci, ale mnohí boli a zostali slávnymi a potrebnými pre úspešný svetový šport a kultivovaný život diplomatický a pre republiku reprezentatívny.

Uvediem príklady, Ladislav Horský z ľadového hokeja, Jozef VenglošLadislav Kačányi z futbalu, Natália Hejková z basketbalu, ale napríklad aj Pavol Glesk, Jaromír Šimonek, z atletiky, či ešte jeden stále aj dnes zahraničnými atletickými federáciami žiadaný na prednášky a diskusie – Juraj Benčík z atletickej chôdze.

V našej republike sa z pozície mnohých zväzov zrejme nestaráme dôsledne o prácu a odmeňovanie kvalitných trénerov na úseku detí a mládeže, kde zastierame nedostatok kvality všetkým iným, len nie nastavením vlastného zrkadla skutočnosti.

Tieto riadky píšem preto, lebo verejnosť, čitatelia sa ma pýtajú už dlhšie, ako zefektívňujeme vo zväzoch prácu s trénermi detí a mládeže? Pýtajú sa na to rodičia, s ktorými denne rozprávam priamo na športových podujatiach. Samotní rodičia vidia, denne sa presviedčajú, že nám kvalitní tréneri nám jednoducho chýbajú. A tých, ktorých ešte máme, vážime si ich prácu? Rešpektujeme ich názory?

Buďme konkrétni. Teraz píšeme o skoku do výšky. Ako je tomu napríklad v tejto disciplíne v našich slovenských podmienkach a ako to robia v úspešnom svete? Nie je tajomstvom ani nepotrebou otvorene napísať, že v slovenskej atletike veľmi chýbajú kvalitní tréneri a v skokoch do výšky zvlášť. Tí dvaja – traja, ktorí tu boli, odišli za lepšími podmienkami do sveta, lebo doma sme ich nepotrebovali.

A tak zostáva, žiaľ, znova napísať to nepopulárne, ale potrebné – máme olympijských medailistov – vo futbale zlatých napr. Františka KunzuStanislava Semana, v atletike zlatých Jozefa PribilincaMateja Tótha, mohli by sme tak menovať z mnohých športov ďalších, aj zlatých medailistov z MS, ME a pod., ale máme rapídne klesajúcu kvalitu na úseku práce s trénermi.

Dodávam, mám na mysli zvlášť tých, ktorí majú pracovať, alebo sa aj snažia pracovať s talentom už od detstva. Mali sme a máme múdrych ľudí z trénerských oblastí, máme trénerských nadšencov, najviac chýba, podľa našej redakčnej mienky, už na zväzovej úrovni otvorený dialóg o porovnávaní sa s kvalitou práce trénerskej, metodickej, odbornej a nie pre podaktorých odpornej a nežiadúcej, s vyspelým svetom!

Prečo? Aby sme neostali len ako svetoví organizátori významných podujatí a o to podstatné, výchovu vlastných talentov sa starali len okrajovo. Tituly pri menách nie sú zďaleka zárukou vysokej kvality ani v trénerskom svete. Kvalita samovzdelávania a zdokonaľovania sa je v každom veku i každej funkcii veľmi potrebná.

Vo svetovom hokeji známy a uznávaný tréner Viktor Tichonov mi raz v jednej debate povedal:

„ Musím sa vzdelávať pokiaľ za mnou nezatvoria veko truhly. Zaujíma ma veľmi a vôbec mi nie je ľahostajné ako modelujeme a ako bude modelovaný ďalší rozvoj hokeja. Ako môžeme žať ďalšie úspechy fair – play cestami. Minulosť už bola, z tej sa musíme učiť to dobré!“…

Šľachtené samorasty aj v prírodnom ponímaní zotrvávajú po stáročia. Aj v dávnej Sparte rada starších a múdrych robila skvelé rozhodnutia. Boli realizované a Sparta s národom víťazili! Potom prišla na rad pýcha a ľudská nedokonalosť, zhubná nedôstojnosť. Prišli pády a nové vstávania. Bolestivé! Učiť sa od múdrych nie je hanbou, upozorňovať na nedostatky a uvádzať návrhy kde začať vo vyspelom svete, našlo už dávno živnú pôdu všade tam, kde chcú žiť ďalej v radosti, fair – pay zábave, ľudskom dobre.

Nemám zďaleka patent na rozum. Dôkazom je i podstatná otázka: Prečo sa bránime tomu, čo zdobí múdrych a preverených praxou? Veď Banskobystrická latka znova ukázala, že aj u nás múdri a skúsení dokazujú žať svetové vavríny. V atletickej chôdzi sme ich mali aj medzi samotnými pretekármi. Dnes nemôžeme postaviť ani štvorčlenné reprezentačné družstvo dospelých mužov a žien. Prečo? Hľadať cesty nápravy nie je nikdy neskoro. Ani pri príležitosti veľkých osláv športu či v ošiali prirodzenej ľudskej radosti.

Jozef Mazár, foto mp

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *