Motorizmus: Bývalý jazdec F1 Wilson podľahol ťažkému zraneniu hlavy

Britský jazdec Justin Wilson zomrel v pondelok na následky ťažkého zranenia hlavy, ktoré utrpel v nedeľňajších pretekoch série IndyCar na okruhu Pocono Raceway v Pennsylvánii. Informovala o tom agentúra Reuters.
Bývalého pilota formuly 1 zasiahol počas motoristických pretekov v Allentowne kus súperovho vozidla do hlavy. Po nešťastnej udalosti ho transportovali vrtuľníkom do nemocnice, z kómy sa už ale neprebral. Sedemnásobný víťaz pretekov IndyCar mal 37 rokov.
Wilson doplatil na nehodu Sagea Karama, ktorý sa dostal do problémov a vrazil do ochrannej bariéry. Náraz spôsobil, že sa z jeho vozidla uvoľnilo niekoľko kusov. Jedna z trosiek, pravdepodobne nos havarovaného auta, trafila do hlavy okoloidúceho Wilsona. Ten v bezvedomí následne narazil do múru. Zatiaľ čo Karam vystúpil zo svojho vozidla po nehode pomerne rýchlo, okolo torza auta Wilsona začalo byť rušno. Jazdca tímu Andretti Autosport okamžite previezli helikoptérou do nemocnice v Allentowne, kde ležal niekoľko hodín v kritickom stave. Svoj boj o život napokon prehral.

„Je to smutný deň pre IndyCar ako i celú motoristickú komunitu. Justin bol skromným človekom, jedným z najrešpektovanejších jazdcov v seriáli,“ uviedol Mark Miles, generálny riaditeľ série IndyCar.

Wilson jazdil v roku 2003 efjednotku vo farbách Minardi a Jaguaru. Na VC USA získal za ôsme miesto svoj prvý a jediný majstrovský bod v F1. Jeho rodina vo vyhlásení uviedla, že Justin „bol milujúcim otcom a oddaným manželom, zároveň i súťaživým jazdcom, ktorého jeho kolegovia rešpektovali“.
Britova nehoda pripomenula podobný incident z roku 2009, keď v kvalifikácii na Veľkú cenu Maďarska monopostov F1 trafila Felipeho Massu do hlavy pružina uvoľnená z vozidla Rubensa Barrichella. Súčiastka prerazila brazílskemu pilotovi prednú časť helmy a spôsobila mu vážne zranenie lebky nad ľavým okom, ktoré si vyžiadalo operáciu.
Wilson je prvou obeťou v sérii IndyCar od úmrtia jeho krajana Dana Wheldona, ktorý zomrel v októbri 2011 pri hororovej nehode v Las Vegas. „Správa o Justinovej smrti nás rozosmutnila. Bol to úžasný jazdec, dôležitý člen nášho tímu a rešpektovaný reprezentant nášho športu. Naše myšlienky smerujú k jeho rodine a fanúšikom,“ uviedlo vo vyhlásení vedenie tímu Andretti Autosport.

■tasr■

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *