Na Slovensku vychádza poštová známka k paralympiáde v Riu

Piatok 8. júla je oficiálnym dňom vydania poštovej známky k XV. paralympijským hrám, ktoré sa v septembri budú konať v brazílskom Riu de Janeiro. Autorom známky s nominálnou hodnotou jedno euro je akademický maliar Igor Piačka.

Známka je uvedená pod číslom emisie 616 a vychádza v náklade 200.000 kusov. Vytlačila ju Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s. technikou tlače ofset. Známka znázorňuje stolný tenis ako najúspešnejší paralympijský letný šport na Slovensku a dominantu dejiska hier – sochu Ježiša Krista.

 Spolu s ňou vydáva Slovenská pošta, a.s., aj obálku prvého dňa (FDC) a nálepný list. Prvá samostatná poštová známka k letným paralympijským hrám bola vydaná v roku 2008, keď sa hry konali v Pekingu.

Dejiskom XV. paralympijských hier bude v dňoch 7. – 18. septembra brazílske Rio de Janeiro. Ide o historickú premiéru organizácie OH a PH na juhoamerickom kontinente. Slovenskí paralympionici budú v histórii samostatnej SR štartovať už na šiestej letnej paralympiáde.

Na letnej paralympiáde debutovali v slovenských farbách v Atlante roku 1996 so ziskom 11 medailí, o štyri roky neskôr v Sydney to bolo rekordných 13. Zatiaľ najväčší úspech Slovensku priniesli PH 2004 v Aténach, kde sa slovenská hymna na počesť víťazov hrala päťkrát.

Najúspešnejším paralympionikom v letných športoch je so ziskom štyroch zlatých a jednej striebornej medaily Ján Riapoš, ďalšími sú Rastislav Revúcky, Ladislav Gáspár, Alena Kánová (všetci stolný tenis), Veronika Vadovičová (streľba), Rastislav Tureček (cyklistika), Anton Sluka (atletika), Imrich Lyócsa (lukostreľba).

Slovenskí reprezentanti budú v Riu obhajovať šesť cenných kovov, ktoré získali na PH 2012 v Londýne. Štyri vybojovali stolní tenisti, po jednej pridali v cyklistike a streľbe. Stolný tenis je dlhodobo najúspešnejším slovenským paralympijským športom na letných hrách. Ján Riapoš v súťaži jednotlivcov a družstvo TT2 (Ján Riapoš – Rastislav Revúcky – Martin Ludrovský) počas hier v metropole na Temži získali jediné slovenské zlaté kovy. Počas PH reprezentovalo SR 34 športovcov v 9 športoch: atletika, boccia, cyklistika, lukostreľba, plávanie, streľba, stolný tenis, tenis na vozíku a tlak na lavičke. Aj v Riu bude Slovensko reprezentovať približne tridsiatka športovcov v 10 športoch, keďže k tým z Londýna pribudne jazdectvo (paradrezúra). Okrem stolných tenistov a strelkyne Veroniky Vadovičovej budú horúcimi adeptmi na zisk medaily aj majstri sveta v cyklistike Jozef Metelka a Patrik Kuril, ale veľké šance na pódiové umiestnenie budú mať aj boccisti, lukostrelci a atléti.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Paralympionici na Remate motivujú hendikepované deti k športu

Na Rematu pri Handlovej zavítali paralympionici, ktorí sa tam venujú hendikepovaným deťom a motivujú ich …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *