Na Záhoráckej 20 pohárová žatva pre chodcov z BCF Dukla BB

Na Záhoráckej 20 slovenský rekord Márie Katerinky Czakovej na 10 km, tri traťové rekordy, posun Emy Hačundovej na pozície znamenajúce účasť na ME v Ríme a pohárová žatva pre športový klub BCF Dukla Banská Bystrica.

Slovenský aj český rekord žien na 10 km a tri traťové rekordy. Päťdesiatemu piatemu ročníku najstarších chodeckých pretekov na Slovensku, Záhoráckej dvadsiatke v Borskom Mikuláši, priniesol strieborný štatút seriálu World Athletics Race Walking Tour rapídne zvýšenie kvality.

„Určite to boli najkvalitnejšie preteky v histórii podujatia, Nesporne sa pod to podpísal fakt, že išlo o strieborný míting,“

potvrdil chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík. Potešiteľné je, že k tomu výrazne prispela aj olympionička Mária Katerinka Czaková. Zvyšné medaily zo slovenského šampionátu brali dorastenka Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) v novom osobnom rekorde 49:51 a Karin Devaldová (AK Slávia TU Košice) za 53:50.

Aj mužská desiatka sa stala korisťou víťaza TIPOS P-T-S, Artur Brzozowski k prvenstvu pridal aj nový traťový rekord 39:28. Poliak bol o 3 sekundy rýchlejší ako Ján Záhončík v roku 1992 a Callum Wilkinson v roku 2019. Druhý dokráčal obhajca vlaňajšieho prvenstva Ivan Banzeruk z Ukrajiny, tretí Norbert Tóth z Maďarska.

Svoj prvý seniorský titul si na 10 km  vybojoval Michal Duda, zverenec Romana Benčíka v ŠK BCF Dukla Banská Bystrica na ceste za ním dokázal zo svojho osobného rekordu stiahnuť 2:15 min na 44:25. Striebro si vybojoval Dudov klubový kolega, vekom ešte dorastenec Lukáš Rosenbaum (49:51), viac slovenských mužov preteky nedokončilo.

„Miško urobil tento rok veľký pokrok. Vlani ho choroby a pokles výkonnosti frustrovali, ale vrátil sa, potrénoval a teraz žne ovocie. Má na konte už štvrtú tohtoročnú medailu, z čoho sa veľmi tešíme, lebo máme ďalšieho kandidáta na budúcoročné ME do 23 rokov,“

pochválil šampióna Roman Benčík.

Strieborný štatút WARWT mali aj preteky na 20 km, v ktorých neodolal traťový rekord dokonca v oboch kategóriách. Nové mužské maximum stanovil Christopher Linke z Nemecka. Pod 1:21 h sa dostali aj Mexičan Isaac Palma (1:20:35) a Akshdeep Singh ( 1:20:52) z Indie. Miroslava Úradníka klasifikovali na 14. mieste (1:24:01), Michal Morvay po povzbudzujúcom druhom mieste a slovenskom titule na 5000 m z P-T-S (v novom osobnom rekorde) preteky nedokončil.

„Mužom sa žiaľ nedarilo. V prípade Mirka Úradníka sa pod to podpísalo aj jeho zranenie a absencia ucelenejšieho tréningu. Jednoducho dopláca na renkingový systém, dochádzajú mu baterky. Našťastie má Európu istú, ale ešte ho čaká boj o Paríž – verím, že na majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici na 20 000 m. Mišovi dnes preteky nevyšli a keď videl, že boj o body je beznádejný, múdro vzdal,“

zhodnotil Roman Benčík.

Stupne najlepších na dvadsiatke žien ovládli Stredoameričanky. Prvenstvo a nový traťový rekord 1:31:32 patrí majsterke sveta do 23 rokov na 10 000 m z Nairobi 2021 Sofii Ramosovej z Mexika, druhá bola jej krajanka Ximena Seranová a tretia Mirna Suc Ortizová z Guatemaly. Až osem žien sa dostalo pod doterajší rekord podujatia 1:38:43 Tatiany Ragozinovej z roku 2000 – vrátane 8. Emy Hačundovej.

V kategórii dorastu na 5 km  zvíťazil s osobným rekordom Jakub Mažgút (ŠK BCF Dukla) 22:19 a 8. miesto patrilo Samuelovi Harmanovi 27:27. V dorastenkách na 5 km si 6 miesto vybojovala Alexandra Ritková.

Vo veteránskej kategórii  majstrovstiev SR na 5km 2 .miesto obsadil Peter Zámečník, 4.miesto Miroslav Kapusta a vo veteránkach 2. miesto patrilo Dagmar Holecovej.

Dominika Pernická zvíťazila v chôdzi na 3km st, žiačok s časom 14:28, 6. miesto Petra Lopatková (obe ŠK BCF Dukla BB)

Na trati 1km v kategórii najmladších žiačok zvíťazila s osobným rekordom Michaela Ňáčiková 5:07 a tretie miesto patrilo Simonke Holecovej 5:47 obe z ŠK BCF Dukla BB.

V mladších kategóriách zvíťazil Michal Benčík s časom 4:36, druhé miesto patrilo v kategórii prípravky Richardovi Polenkovičovi, obaja z ŠK BCF Dukla BB. V prípravke dievčat obsadila 2.miesto Zuzana Snopková z ŠK BCF Dukla BB.

saz, atletika, šk bcf dukla bb, foto: Peter Macko