Naši atléti sa vrátili z ME bez kovu, no potešili výkony mladíkov

Slovenská reprezentácia sa vrátila z atletických majstrovstiev Európy v holandskom Amsterdame síce bez cenného kovu, ale pozitívne prekvapili svojimi výkonmi viacerí atléti. Obzvlášť cenný je úspech Martina Kučeru na 400 m cez prekážky, ktorý si vybojoval miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro.

 

„Je pravda, že sme nemali možno trochu športového šťastia. Viacej umiestnení v prvej šestke bolo na dosah, ale taký je šport. Ak to mám celkovo zhodnotiť, tak vystúpenie našej dvadsaťdvojky bolo dobré. Najviac ma potešili výkony mladých šprintérov a šprintériek. Príjemným prekvapením boli postupy šprintérov. Dlho sme nemali šprintérov, ktorí by postúpili z prvých kôl, čo je veľmi dobré. Potom ešte štafeta na 4×400 m s novým slovenským rekordom,“ povedal  vedúci slovenskej výpravy Vladimír Gubrický.

Európsky šampionát vyšiel hlavne Martinovi Kučerovi, v semifinále na 400 m cez prekážky si časom 49,08 vytvoril nové osobné maximum a zároveň si zabezpečil miestenku na OH 2016. Vo finále skončil nakoniec na siedmom mieste.

 

„Forma vygradovala úplne perfektne, pretože v posledných pretekoch pred ME som sa cítil taký unavený. Poslednými tréningami pred ME som sa však zase dostal hore, čo naznačovalo, že by to mohlo byť dobré. Štadión mi absolútne vyhovoval, bežalo sa mi perfektne. Splnil sa mi olympijský sen, čo je úplne najviac, čo môže byť. Vo finále som chcel uspieť a umiestniť sa čo najlepšie, ale bolo náročné sa tretí deň po sebe pripraviť. Pred štartom finále som už nebol taký nervózny, možno nie taký nabudený, ako by som mohol byť. Skôr to bolo také uvoľnenejšie a viac som si to užíval. V Riu by som chcel dodržať to, čo v Amsterdame, teda priblížiť sa k týmto časom. Uvidíme, či to tam bude stačiť, predsa len tam budú silnejší súperi,“ vyjadril sa k výkonom v Amsterdame Kučera.

Jeho úspech ocenil aj vedúci výpravy:

„Je to od Maťa úžasný výkon. Bolo to pre nás aj pre neho veľmi emotívne, každý mu to praje.“

Najlepší individuálny výkon v Amsterdame predviedol kladivár Marcel Lomnický, ktorého delili necelé dva metre od zisku cenného kovu.

Je to super umiestnenie, konkurencia v Riu bude totiž takmer totožná. Posledné tri roky to je vždy meter a pol, dva metre, vždy je to blízko, ale ani to nemrzí. Ja som dal maximum v tých podmienkach, aké boli, som spokojný. Pred Riom sa chcem ešte silovo zlepšiť, doladiť pár vecí, pretože nič radikálne sa už nestíha. Chcem tam ísť do finále a vždy mám výkonnostný cieľ,“ zhodnotil svoje účinkovanie Lomnický.

Slováci síce nezískali žiadnu medailu, ale Gubrického potešila hlavne nastupujúca mladá generácia reprezentantov:

„Máme tam mladé šprintérky, Jána Volka, určite je na čom stavať. Verím, že nadviažu na úspechy svojich kolegov a v budúcnosti z nich budeme mať opory reprezentácie.“

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Na Halových majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici chodkyňa Pernická 3 sekundy od rekordu starších žiačok

V sobotu 20. januára sa v Banskej Bystrici uskutočnili  Halové majstrovstvá Slovenska v chôdzi staršieho žiactva …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *