Do Nitry mieri svetová cyklistika.

Nitra sa v sobotu zapojí do medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska 2023. Tento rok budú preteky písať už svoju 67. edíciu a ich zastávkou bude i v Nitre. Nitra sa totiž stane cieľovým mestom 4. etapy spomedzi celkovo piatich etáp, a to na trase z Prievidze do Nitry.

Významné preteky prinesú so sebou aj výrazné dopravné obmedzenia. Dotknú sa aj liniek MHD, ktoré istými úsekmi v centre mesta nebudú premávať vôbec.

Slovenská obdoba Tour de France priťahuje veľké počty ľudí a atmosféru ako na francúzskej tour si pochvaľujú všetky hviezdy, ktoré tu štartovali. Na nitrianskych cestách sa v sobotu predstaví hviezdna plejáda jazdcov. Fanúšikovia cyklistiky na Slovensku budú mať šancu vidieť zblízka ľudí, ktorí zdvíhajú víťazné vavríny na najvýznamnejších podujatiach sveta.

Nitra privíta medzinárodný pelotón v cieli štvrtej etapy, ktorá štartuje v Prievidzi. Na prvý pohľad vzdialenosť, čo by kameňom dohodil, nebude vôbec jednoduchá. Cyklisti sa na nej musia popasovať síce len so 149 kilometrami, ale zároveň aj traťou pretkávanou viacerými výživnými stúpaniami. Hneď na začiatku sa vydajú cez bojnický kopec smerom na Šútovce, neskôr Jankov Vŕšok. Etapa pokračuje smerom na Bošany, Skýcov, Topoľčianky, Jelenec a vyvrcholí v Nitre na Štefánikovej triede. Cyklisti môžu zabojovať o 3 horské a 3 rýchlostné prémie.

Práve v našom meste si preberú ceny a dresy víťazi etapy i lídri jednotlivých súťaží. S hviezdami svetovej cyklistiky sa obyvatelia Nitry a okolia môžu stretnúť v sobotu 16. septembra. Predbežný príjazd do cieľa je naplánovaný medzi druhou a pol treťou popoludní.

Štefániková trieda však bude žiť podujatím už od 14. hodiny. Pre fanúšikov je pripravený program spojený s cyklistickými exhibíciami, stánky partnerov a vystúpenia miestnych umelcov a atraktívna tombola.

„Som veľmi rád, že Nitra sa stane cieľovým mestom najvýznamnejšieho slovenského cyklistického podujatia. Verím, že sa všetci návštevníci budú v Nitre cítiť príjemne a Nitra bude zaslúženou cieľovou rovinkou pre esá svetovej cyklistiky. V cieli ich budú čakať fanúšikovia, ktorí potvrdia povesť Nitry ako mesta, ktoré má rado nielen cyklistiku, ale šport ako taký. Ja sám som súčasťou veľkej nitrianskej cyklokomunity. Bicykel je mojou každodennou súčasťou a preto pri každom projekte, ktorý v našom meste robíme, myslíme aj na cyklistov a ich bezpečnosť. Potvrdzuje to aj rozširujúca sa sieť cyklotrás a združených cyklochodníkov. V oblasti budovania cyklotrás patríme medzi päticu najúspešnejších miest. Aktuálne máme v Nitre okolo 15 kilometrov cyklotrás. Ďalšie kilometre máme rozpracované,“

povedal na margo pretekov primátor Nitry Marek Hattas.

Na nasledujúcich riadkoch Vám posielam technické a organizačné informácie k cyklopretekom, vrátane zmien v organizácii dopravy a odklonu MHD. V prílohe mailu nájdete prehľadné mapky, ktoré môžete voľne šíriť medzi recipientmi Vášho média.

Orientačné časy príjazdu pelotónu a trasy:

→ príjazd cyklistického pelotónu do Nitry je v čase od 14:04 do 14:23 (v tomto čase bude krátkodobo zastavená doprava na všetkých úsekoch trasy, dopravu bude riadiť štátna a mestská polícia spolu s organizátormi)

→ trasa: c. I./65 Zlatomoravecká – c. I./64 Chrenovská – Tr. A. Hlinku – Štúrova – pelotón pokračuje po Štefánikovej tr. – Farskej ulici – Župnom námestí – Jesenského ulici – Podzámskej ulici – Parkovom nábreží – Napervillskej ulici – opäť prechádza cestou I./64 Chrenovská – Tr. A. Hlinku – Štúrovou – s cieľom na Štefánikovej tr. pred bývalým Priorom

→ slávnostné vyhodnotenie v cieli je na Štefánikovej triede (bývalý Prior, parklet)

Program na hlavnom pódiu:

► slávnostné vyhodnotenie 4. etapy

► folklórne vystúpenia detí z CVČ Domino

► tombola a jej vyhodnotenie

Dopravné obmedzenia:

15. septembra od 18:00 do 16. septembra do 18:00 hod.

  • vylúčenie parkovania na Palárikovej, Farskej, Wilsonovom nábreží a časti Štefánikovej tr. v úseku Štúrova – Palárikova

16. septembra od 6:00 do 18:00

  • vylúčenie parkovania + uzatvorenie ciest na: Palárikovej, Farskej, Wilsonovom nábreží, Parkovom nábreží, Štrkovej, Školskej a časti Štefánikovej tr. v úseku Štúrova – Palárikova
  • Štefánikova tr., Palárikova a časť Farskej budú úplne uzavreté

Obchádzky:

◙ vozidlá jazdiace zo Štúrovej a cesty I./64 Štefánikova tr. (od Nových Zámkov) na  Štefánikovu triedu a Palárikovu budú s použitím tabuľových smerníkov na označenie obchádzky odklonené na jazdu v smere cesta I./64 Štúrova (smer Chrenová) a Wilsonovo nábrežie

◙ vozidlá jazdiace od cesty I./64 Štúrova (zo smeru Chrenová) na Štefánikovu tr. budú s použitím tabuľových smerníkov na označenie obchádzky odklonené na jazdu v smere v smere Štúrova, Párovská a Ďurkova

Pokiaľ ide o linky mestskej hromadnej dopravy, dopravca vzhľadom na závažnosť dopravnej výluky pripúšťa operatívne zásahy do plánovaných zmien. Bude o nich informovať na svojom webe, sociálnych sieťach aj priamo vo vozidlách – na informačných displejoch.

Tomáš Holúbek, foto ilustr.

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *