Oto Haščák odovzdáva skúsenosti a vracia slovenskému hokeju tvár

Hoci svoju aktívnu hokejovú kariéru ukončil pred 15 rokmi, mladým hráčom má ešte stále čo povedať a predovšetkým odovzdať cenné skúsenosti. Bývalý hokejista Oto Haščák, uvedomujúc si situáciu, v ktorej sa slovenský hokej za ostatné roky ocitol, sa rozhodol svoje poznatky šíriť ďalej a podať hráčom pomocnú ruku pri budovaní hokejového sna. Napriek skutočnosti, že na Slovensku či v blízkom okolí je hokejových škôl či kempov pomerne veľa, myšlienku mať vlastnú akadémiu zrealizoval.

„Keď som začal pred 13 rokmi pracovať v NHL ako európsky skaut a videl som ako pracujú akadémie hlavne vo Švédsku, vznikla myšlienka zrealizovať vlastnú akadémiu. Je to predovšetkým odovzdávanie vlastných skúseností a pre mňa ako pre bývalého hráča má veľký význam, že ich môžem odovzdať ďalej a to predovšetkým zo zahraničného hokeja, pretože tam sa hokej robí na veľmi vysokej úrovni, hlavne v Škandinávii,“ rozhovoril sa Haščák, ktorý stál pri postupe slovenskej reprezentácie z C do B a následne aj do A skupiny.

Akadémiu, prostredníctvom ktorej pomáha hráčom založil už pred ôsmimi rokmi. V súčasnosti mu v nej vo veľkej miere pomáha i syn Marek (30), ktorý musel pre zdravotné dôvody s hokejom skončiť.

„Hokejová akadémia PowerPlayers je celoročná. Ide v nej predovšetkým o tréningy zručnosti,, videoanalýzy a reporty zo zápasov, vzpieračské, gymnastické a zápasnické tréningy či tréningy na ľade. Všetky tieto atribúty smerujú k tomu, aby sme u hráča dosiahli komplexnosť, aby bol silnejší a lepší v každom smere. Nemôžeme zabudnúť ani na jednu zložku; lebo ak podceníme napríklad tréning zručnosti či rýchlosti, následne sa to prejaví v niektorých fázach vývoja hráča. V neposlednom rade je veľmi dôležitý konzulting s hráčmi, ale aj rodičmi hráčov, kde sa chlapcom snažíme ukázať správnu cestu. Začiatkom júla tohto roku sme ako Akadémia usporiadali svoj prvý letný hokejový kemp v Brumove, na ktorom sa zúčastnilo 22 hráčov. V priebehu týždňa sa chlapci mali možnosť naučiť množstvo nových a zaujímavých vecí, zažiť veľa zábavy a popri tom sa stretnúť a porozprávať s takými osobnosťami ako Marko Daňo, Dominik Graňák a aj s európskym skautom pre NHL tím New York Rangers Jánom Gajdošíkom,“ predstavil Haščák svoju Akadémiu.

Možnosť rásť aj prostredníctvom Hokejovej Akadémie PowerPlayers Ota Haščáka využili už viacerí slovenskí hokejisti, azda najväčšmi možno vyzdvihnúť meno už spomínaného Marka Daňa, ktorý si v nadchádzajúcej sezóne oblečie dres Winnipeg Jets (NHL).

„Marko bol u nás v PowerPlayers dva roky a verím, že i vďaka nám sa dostal tam, kde je teraz. Pamätám si ho ako pozorne počúval čo som mu rozprával. Je úžasné, že dnes, po niekoľkých rokoch, je Marko ten, na ktorého mali chlapci vzhliadajú a snažia sa snívať ten istý sen ako sa podaril jemu,“ pousmial sa Haščák. „Taktiež tu boli hráči zo slovenskej extraligy ako Matúš Holenda, Miro Habšuda a pomohli sme tiež bratom Krajňákovcom, pričom jeden z nich je v pardubickej juniorke, druhý je v USA, kde študuje na univerzite a hrá americkú univerzitnú ligu. V súčasnosti tu máme napríklad Filipa Ondruša, ktorý bol v reprezentačnom výbere do 20 rokov, ale pre zranenie na posledných majstrovstvách nehral a dnes je členom A-mužstva extraligovej Žiliny a taktiež Mariána Váňu, ktorý je momentálne v širšej nominácii do 20 rokov. Obaja títo chlapci majú obrovskú šancu presadiť sa a to nielen v slovenskom hokeji,“ zhodnotil.

V prípade viditeľného napredovania a kvality, Haščák rád využije aj svoje kontakty v zahraničí, prostredníctvom ktorých by mladí hráči mohli dostať možnosť ukázať sa i mimo Slovenska.

„Všetko má svoj postup a systém. Hráčom rád pomôžem, ale musím ich veľmi dobre poznať, priam až dokonalo. To sú mesiace, možno až roky spolupráce, aby som si bol istý, že sa môžem na nich spoľahnúť – nielen ako na hráčov na ľade, ale hlavne ako na ľudí. Musím vedieť, že ma nesklamú ani v kritických momentoch,“ otvorene priznal.

Haščák nie je ani náhodou prvým slovenským bývalým hokejistom, ktorý si otvoril vlastnú hokejovú školu, akadémiu. Napriek tomu si uvedomuje potrebu tráviť osobne čas s mladými hráčmi, nestačí len mať svoju školu a zveriť mladých hokejistov do rúk iných trénerov.

„Ak si hokejista, či už súčasný alebo bývalý, otvorí hokejovú akadémiu, mal by sa aj priamo on venovať tým, ktorí sa do nej prihlásili. Veď o tom to celé je, aby on posúval svoje skúsenosti ďalej. Zbytočne by som mal akadémiu s desiatkami hráčov, pokiaľ by ich trénovali len nejakí mnou poverení tréneri a ja by som tých chlapcov nikdy nevidel a nepoznal,“ dodal na záver Haščák.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Hokejoví brankári aj na Honte

Viete čo majú spoločné Jiří Crha, Vladimír Dzurilla, Ján Filc, Denis Godla, Dominik Hašek, Jaroslav …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *