Play off extraligy: Nitra-Bystrica v znamení súboja dvoch majstrov sveta

Hokejisti HK Nitra a HC’05 Banská Bystrica narazia v histórii extraligovej play off na seba už tretíkrát, pričom tento rok rovnako ako vlani opäť v semifinále. Predtým sa stretli ešte vo štvrťfinále 2009/2010 a v oboch doterajších prípadoch sa z postupu tešili Nitrania. V prebiehajúcom ročníku deklarujú oba tímy obrovskú silu na všetkých postoch, ale aj v rovine osobností, keď sa proti sebe ako lídri postavia dvaja majstri sveta Jozef Stümpel a Michal Handzuš.

Nitrania prešli do semifinále s ľahkosťou pierka. Síce sa im štvrťfinálová séria s Martinom natiahla na päť stretnutí, v štyroch z nich suverénne dominovali a vo všetkých herných aspektoch prevýšili svojho súpera. Navyše opäť sa opreli o „smrtiacu“ ofenzívnu silu, keď Martin vyprevadili z vyraďovacích bojov s výsledným skóre 28:8. Rovnako dlhú, avšak o trošku náročnejšiu cestu do bojov o medaily mali Bystričania. Na úvod série proti Dukle Trenčín bola kvalita aj výsledky na ich strane, no v závere Trenčania ušli hrobárovi z lopaty. Po triumfe vo štvrtom dueli 5:4 pp a sn dlho siahali s mladým kádrom na triumf aj pod Urpínom, kde napokon prehrali 2:4 a v celej sérii 1:4 na zápasy.

poff2015_hc1_40poff2015_hc1_36

Štatistika vzájomných duelov zo základnej časti prebiehajúcej sezóny je vyrovnaná 3:3 na zápasy. Oba tímy sa dokázali bodovo presadiť aj na ľade súpera, pričom ani jedna zo šiestich konfrontácií sa neskončila remízou po riadnom hracom čase. V dosiaľ poslednom spoločnom meraní síl triumfovala Nitra pod Urpínom 3:2 a ziskom troch bodov vyhrala súboj o druhú priečku v tabuľke. Tá jej bude platnou aj v tejto sérii, keďže v prípade rozhodujúceho siedmeho duelu bude mať výhodu búrlivého domáceho prostredia. V prospech tímu trénera Antonína Stavjaňu hovorí aj historická bilancia, keďže v oboch doterajších sériách triumfovala Nitra 4:1, respektíve 4:2 na zápasy.

Tohtoročné semifinále bude mimoriadne zaujímavé aj z pohľadu osobností na jednej či druhej strane. Prítomnosť Jozefa Stümpela v Nitre sa odzrkadlila na tretej semifinálovej účasti tímu v rade, no impozantný charakter má aj prínos Michala Handzuša pre bystrický klub. Ako center elitného útoku sa pri ňom a Michalovi Hudecovi strelecky chytil Andrej Kudrna, ktorý ku štyrom gólom do siete Trenčína pridal aj dve asistencie a stal sa najproduktívnejším „baranom“. Menované trio na čele kanadského bodovania tímu dopĺňa ešte Tomáš Surový so štyrmi gólmi. Na druhej strane je však produktivita výrazne vyššia. Lídrom je Stümpel s 9-timi bodmi, nasleduje Tománek (8) a minimálne 5 bodov majú na konte ďalšie útočné opory klubu Henrich Ručkay, Richard Lelkeš a Lukáš Novák. Dva shutouty vychytal vo štvrťfinále v pozícii bystrickej jednotky Andrej Košarišťan, rovnaký počet núl z dvoch zápasov má aj nitrianska dvojka Michal Valent.

Nitra – Banská Bystrica v play off
štvrťfinále 2009/2010 Nitra – Banská Bystrica 4:2 na zápasy
semifinále 2013/2014 Nitra – Banská Bystrica 4:1 na zápasy

vzájomné zápasy v prebiehajúcej sezóne z pohľadu Nitry: 4:6 (d), 3:7 (v), 5:2 (d), 0:1 (v), (8:2 d), 3:2 (v)

   ■tasr■

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *